Definicje innowacji - opracowanie STIM
Innowacje posiadają wiele definicji. Poniżej zamieszczamy kilka z nich. Sądzimy, że wszystkie one prowadzą do jednej konkluzji. Innowacja to coś nowego. Jednakże ważny jest wątek spożytkowania innowacji i umiejętność odpowiedzi na pytanie czy innowacja stworzona na uczelni i tam "składowana" jest innowacją czy też nią nie jest? Czy innowacja dopiero wtedy zaczyna żyć jako zdarzenie gdy jest wdrożona i wprowadzona na rynek?
Prosimy o uważną lekturę poniższego tekstu. Liczymy na to, że szybko znajdą Państwo odpowiedź na swoje wątpliwości. Podpowiadamy tylko, że nam najbliższa jest definicja Petera Druckera, który określił innowację "...jako szczególne narzędzie przedsiębiorców, za pomocą którego ze zmiany czynią okazję do podjęcia nowej działalności gospodarczej lub do świadczenie nowych usług". Jest ona wg niego raczej pojęciem ekonomicznym lub społecznym niż technicznym.
Inny uczony Ch. Freeman pisze, że o innowacji możemy mówić wówczas gdy po raz pierwszy stanie się ona przedmiotem handlu czyli inaczej mówiąc zostanie sprzedana. Niestety Freeman nie określa od jakiej sprzedanej wartości czy wielkości należy uznać, że innowacja na stałe zaistniała na rynku.
Ojcem definicji innowacji z pewnością jest J. Schumpeter, który twierdzi, że innowacja to istotna zmiana funkcji produkcji, polegająca na odmiennym niż uprzednio kombinowaniu tzn. łączeniu ze sobą czynników produkcji.
Inne podejście do definicji innowacji miał G.S. Altshuller, dostrzegając w innowacji konieczność zachodzenia procesów twórczych i podkreślał związek innowacji z kreatywnością. Innowacja według niego jest złożonym zjawiskiem i zbiorem umiejętności, odmiennym sposobem organizowania, syntezy i wyrażania wiedzy, postrzegania świata i tworzenia nowych idei, perspektyw, reakcji i produktów.
Ważne jest także pojęcie innowacyjności, którą postrzega się jako proces, którego wynikiem jest innowacja. Nieznany wcześniej produkt danego przedsiębiorstwa jest wynikiem jego innowacyjności. Jeśli zostanie wdrożony w praktyce stanie się innowacją. Innowacyjność jest więc zdolnością zastosowania aktu kreatywności, nowych idei, wynalazków, czego wynikiem jest innowacja.
Więcej o innowacjach na stronach STIM - http://www.opi.stim.org.pl/