Powrót Home 1 strona       Forum | Zarządzanie | Eksport | Linki | Autorzy       Napisz do nas Kontakt     Szukaj w Exporterze.pl Szukaj
« Pracownicy

  Autoprezentacja - przestrzeń osobista.  
Jeżeli uświadomimy sobie, że wszystko w przyrodzie: owady, ryby, ptaki, ssaki wyznaczają i strzegą swoich terytoriów. Jeżeli do tego dołożymy wiedzę o człowieku i o tym, że on również ustanawia i broni swego terytorium, będziemy potrafili nie tylko wniknąć w istotę czyjegoś zachowania, ale także przewidzieć jego reakcję w bezpośrednim kontakcie z nami i innymi ludźmi. Żeby posiąść wiedzę w tym zakresie warto przestudiować pozycje nie tylko z zakresu psychologii, ale również antropologii. W tym miejscu zajmiemy się tylko omówieniem wszelkich konsekwencji związanych z istnieniem przestrzeni osobistej i reakcjami ludzi w sytuacji, gdy jest ona naruszona.

Większość zwierząt posiada rewiry, które uważa za swoje i zaznacza je w charakterystyczny sposób. Podobnie i człowiek posiada swoją ,,otoczkę", którą nosi ze sobą, a jej zasięg, rozmiar zależy od zagęszczenia populacji w jakiej się wychowywał. Wynika z tego, że ta osobista strefa dystansu jest zdeterminowana kulturowa.

Wyróżnia się w zasadzie cztery strefy dystansu:
  1. STREFA INTYMNA (15-45cm). Jest to najbardziej intymna i najsilniej strzeżona strefa. Każdy człowiek uważa ją za swoją własność i dopuszcza do niej tylko osoby uczuciowo z nim związane. Wyróżnia się tu substrefę rozciągającą się do 15 cm od ciała danego człowieka i która może być naruszona tylko podczas kontaktu fizycznego. Jest to strefa ściśle intymna.
  2. STREFA OSOBISTA ( 46-122 cm). Taką odległość utrzymujemy podczas kontaktów społecznych (np. w biurze) i towarzyskich (np. przyjęcia u znajomych).
  3. STREFA SPOŁECZNA (1,22-3,6 m). Tą odległość zachowujemy w stosunku do nieznajomych nam osób (np. hydraulika).
  4. STREFA PUBLICZNA (POW. 3,6 m.). Jest to odległość, którą staramy się zachować zwracając się do większej ilości osób.
Musimy mieć świadomość, że w zależności od tego czy mamy poszanowanie dla przestrzeni osobistej innych osób czy nie zostaniemy przez nich zaakceptowani lub odrzuceni. Nasze wtargnięcie w cudzą przestrzeń powoduje agresję, wycofanie i niechęć tej osoby. Jeżeli potrafimy szanować przestrzeń innych osób jesteśmy odbierani pozytywnie.

Na zakończenie podstawowe zasady, których według niepisanych norm zachodnich, powinni przestrzegać ludzie zmuszeni do wtargnięcia w cudzą przestrzeń osobistą (np. podczas jazdy windą, zatłoczonym autobusem):
  1. Unikaj bezpośrednich kontaktów wzrokowych z innymi.
  2. Nie nawiązuj rozmowy będąc w strefie intymnej innej osoby.
  3. Zachowaj ,,kamienną twarz" i nie zdradzaj swoich uczuć.
  4. Wykorzystaj książkę, czy gazetę do zaznaczenia swojej odrębności, granicy. Innymi słowy spraw, by inni byli przekonani, że jesteś nią pochłonięty.
  5. Im większy tłum, tym mniej ruchów wolno wykonywać.
  6. W takiej sytuacji skazani jesteśmy na wyglądanie przez okno albo wpatrywanie w numery mijanych przez windę pięter.

Autor: Agnieszka Zielonka-Sujkowska
Ośrodek Psychologiczno-pedagogiczny RAZEM


Home 1 strona               Powrót Powrót               Góra strony Góra strony               Adres - Telefon - Faks - E-mail Napisz do nas