Sztuka autoprezentacji to nic innego jak takie przedstawienie siebie jakiego oczekują od nas inni ludzie.
Wiąże się z tym:
- łatwość wypowiedzi,
- budowanie błyskotliwych wypowiedzi,
- umiejętność przekonywania,
- lepsze wyniki w nauce i pracy,
- znajomość mowy ciała
a także zdecydowana postawa podczas odpowiedzi i wystąpień.
Psychologowie już dawno doszli do wniosku, że
istotny wpływ na nasze decyzje czy ocenę mają emocje. Dzieje się tak dlatego, że nie mamy nad nimi kontroli. Chociaż potrafimy kontrolować ich ekspresję, to nie jesteśmy w stanie pozbyć się naszych odczuć zarówno pozytywnych jak i negatywnych. Okazuje się jednak, że można tę wiedzę z powodzeniem wykorzystać. Jeżeli wszyscy przeżywamy, to aby efektywnie działać należałoby się po prostu zapoznać z problemami i korzyściami związanymi ze sferą emocjonalną człowieka. Można nauczyć się tego samemu, lecz pewniej jest skorzystać z profesjonalnej pomocy oferowanej na przykład na kursach zajmujących się tego typu tematyką.
Ogólnie rzecz ujmując najważniejsze zasady, którymi sztuka autoprezentacji się rządzi dotyczą właśnie
nabycia umiejętności sterowania emocjami odbiorcy, od którego zależy decyzja.
- Pierwszą zasadą jest wykorzystanie wszystkich sytuacji, które pomogą nam w zdobyciu zaufania odbiorcy. Nie mam tu na myśli bohaterskich wyczynów polegających na ratowaniu życia jedynej córki szefa, ale myślę o takich sytuacjach, w których możemy wykazać się swoimi kompetencjami i takimi cechami charakteru, które są w danej sytuacji pożądane. Jak wiadomo pozyskiwanienie zaufania nie jest łatwe, ale jeszcze trudniejsze jest jego odbudowanie.
- Dlatego drugą, równie ważną regułą jest zasada podawania wyłącznie prawdziwych informacji. To pozwoli nam na zdrowe i bezpieczne relacje z ludźmi. Lepiej podać mniej informacji, ale za to konkretnych, czy takich dzięki którym można osiągnąć nawet mniejsze ale pewne efekty niż podać informacje mogące w konsekwencji negatywnie wpływać na nasz wizerunek, czy na sytuację w której jesteśmy.
Jeżeli zdarzy się nam podać nieprawdziwe informacje powinniśmy sami wyjaśnić nieporozumienie. W tym celu możemy wykorzystać całą dostępną nam wiedzę i pozwolić działać mechanizmom psychologicznym. O tym jak to zrobić będzie mowa za tydzień.
Aby być pozytywnie odbieranym przez otoczenie bądźmy życzliwi i mili w sposób niewymuszony. Każda nieszczerość i sztuczność zostanie na pewno wychwycona przez odbiorcę i przyniesie odwrotny skutek. A przede wszystkim postarajmy się poznać potrzeby odbiorcy i sprawić, żeby uznał, że to właśnie my będziemy potrafili je zaspokoić. Bądźmy przy tym autentyczni, wiarygodni i uczciwi.
Autor: Agnieszka Zielonka-Sujkowska
Ośrodek Psychologiczno-pedagogiczny RAZEM