Powrót Home 1 strona       Forum | Zarządzanie | Eksport | Linki | Autorzy       Napisz do nas Kontakt     Szukaj w Exporterze.pl Szukaj
« Pracownicy

  Autoprezentacja - mowa ciała.  
Komunikacja niewerbalna jest procesem międzyludzkim wyjątkowo złożonym, a dotyczy Należy przy tym pamiętać, że nie służy do wyzyskiwania i zdominowania innych ludzi przez możliwość odczytania ich sekretów i myśli, ale jej znajomość ma na celu dać człowiekowi lepszy wgląd w istotę komunikacji z innymi, aby mógł ich i w związku z tym siebie lepiej zrozumieć. Umiejętność odczytywania niewerbalnych znaków pomaga łatwiej żyć, podczas gdy jej brak powoduje strach, uprzedzenia i czyni nas bardziej krytycznymi w stosunku do innych.

Pracą, która dała początek współczesnym badaniom nad mimiką i mową ciała była książka, znanego ewolucjonisty, Darwina pt.,, O wyrazie uczuć u człowieka i zwierząt." Od 1872 roku, w którym została ona opublikowana, badacze odnotowali około miliona niewerbalnych sygnałów. Między innymi odkryto, że 7% znaczenia danej wiadomości zawarte jest w słowach, 38% w brzmieniu głosu, jego toni , modulacji, a 55% w środkach niewerbalnych.

Wiedza o człowieku zależy więc w bardzo dużej mierze od naszej spostrzegawczości i zdolności odczytywania jego komunikatów. Wystarczy, po zaznajomieniu się z podstawami tej dziedziny wiedzy o człowieku, poświęcić 5 minut na przestudiowanie i odczytanie gestów innych osób, a także poznać swoje gesty, aby stać się, po stosunkowo niedługim czasie, ekspertem w tej dziedzinie.

O tym, że można się tego nauczyć przekonuje fakt, że bardziej spostrzegawcze od mężczyzn są kobiety. Posiadają one bowiem lepszą umiejętność rozszyfrowania niewerbalnych sygnałów, jak również dostrzegania szczegółów. Większość z nich nauczyła się tego obcując z cudzymi, czy wychowując własne dzieci. Podczas pierwszych lat życia dziecka matka korzysta głównie z niewerbalnych środków przekazu w kontaktach ze swoją pociechą i siłą rzeczy trenuje swoją ,,kobiecą intuicję". Wykorzystuje ją natomiast w wielu innych dziedzinach życia, przekładając swoje zdolności skutecznie, choć często nieświadomie, na kontakty z dorosłymi.

Odrębnym tematem jest ustalenie, czy sygnały niewerbalne są wrodzone czy wyuczone. Okazuje się, że niektóre z nich przekazywane są genetycznie, ale wiele z naszych zachowań niewerbalnych jest nie tylko wyuczona, ale również znaczenie tych ruchów jest i gestów jest zdeterminowane kulturowo.

Jednym z największych błędów jakie możemy popełnić będąc nowicjuszem w tej dziedzinie jest interpretowanie pojedynczych gestów w oderwaniu od innych niewerbalnych sygnałów lub sytuacji w której się znajdujemy. Mowa ciała składa się ze ,,słów", ,,zdań" i ,,znaków przestankowych". I prawdziwe znaczenie ,,słowa" możemy poznać dopiero, gdy zostanie ono umieszczone w ,,zdaniu". Wtedy dopiero możemy określić prawdziwe uczucia i nastawienie danej osoby. Jednakże to nie wszystko. Spostrzegawczy obserwator będzie potrafił odczytać te niewerbalne ,,zdania" i jednocześnie zestawić je z wypowiedzią słowną. Właśnie obserwacja zespołów gestów a także zgodności werbalnego i niewerbalnego przekazu informacji jest kluczem do ścisłej interpretacji języka ciała.


Autor: Agnieszka Zielonka-Sujkowska
Ośrodek Psychologiczno-pedagogiczny RAZEM


Home 1 strona               Powrót Powrót               Góra strony Góra strony               Adres - Telefon - Faks - E-mail Napisz do nas