Powrót | 1 strona Forum | Zarządzanie | Eksport | Linki | Autorzy Kontakt Szukaj |
|
Obsługa handlu |
Akredytywa a brak kapitału w HZ. |
Autor: Andrzej Puta
Po wejściu Polski do Unii Europejskiej można zaobserwować zjawisko wzmożonego eksportu z Polski realizowanego poprzez pośredników do krajów wymagających stosowania zabezpieczeń transakcji handlowych. Podmioty te (głównie pośrednicy) bazując na posiadanych kontaktach biznesowych oraz znajomości branż (dostęp do bazy surowcowej, produktów po konkurencyjnych cenach, odpowiednich ludzi z danej branży) starają się realizować kontrakty handlowe. Pomimo pomysłu, odbiorcy (np. z targów), towarów, które są niezbędne do zrealizowania kontraktu, brak im tego, co najważniejsze, a mianowicie - KAPITAŁU. Często kończy się, więc na pomyśle i transakcji na papierze.
A czy tak musi być?
Otóż nie, istnieje sposób na rozwiązanie problemu jakim jest brak kapitału, tak aby można było doprowadzić skutecznie do zawarcia i zrealizowania transakcji handlowej. Tym sposobem jest wykorzystanie instrumentu bankowego, jakim jest AKREDYTYWA, PRZENOŚNA.
Pozostałe warunki nie mogą być zmienione np. jak w pierwotnej akredytywie był zastosowany Incoterm FOB to w akredytywie wtórnej też musi być FOB etc., Jeżeli chcemy zmienić więcej warunków z akredytywy pierwotnej z uwagi na różne okoliczności to trzeba zastosować strukturę akredytywy "back to back", a ta niestety wymaga już osobnej linii kredytowej dla pośrednika.
Po wysyłce dostawca składa w określonym czasie wymagane w ramach akredytywy dokumenty w swoim banku. Bank sprawdza dokumenty i jak sa zgodne z akredytywa wysyła je do banku pośrednika.
Na tym etapie w zależności od zapisów w akredytywie ( czy jest potwierdzona przez bank dostawcy) może nastąpić płatność dla dostawcy (at sight lub w przypadku odroczenia płatności - dyskonto akredytywy).
Przeważnie płatność następuje jednak po sprawdzeniu dokumentów przez bank pośrednika, który jest bankiem przenoszącym akredytywę i u niego ta akredytywa jest dostępna i wygasa a także przez niego jest potwierdzona.
Bank pośrednika w celu nie ujawniania stron transakcji (możliwości zrobienia następnej transakcji z pominięciem pośrednika, znajomości marzy pośrednika) zgodnie z USP 500 następuje zamiana faktur (zwiększa sie kwota po dodaniu marzy pośrednika) dodatkowo na finalnej fakturze dla odbiorcy będzie widniał pośrednik, a nie rzeczywisty dostawca towarów,
Bank pośrednika po sprawdzeniu dokumentów (ewentualnej płatności dla dostawcy oraz dla pośrednika, - jeśli zapisy w akredytywie to umożliwiają) przesyła je do banku odbiorcy celem ostatecznej weryfikacji, jeżeli dokumenty są zgodne następuje ostateczna płatność z banku odbiorcy dla banku pośrednika. Bank pośrednika, jeżeli nie zrobił tego wcześniej (bazując na dyskoncie akredytywy, płatności, at sight) płaci dostawcy a resztę pomniejszona o koszty i prowizje płaci pośrednikowi.
Cały proces od momentu złożenia dokumentów przez dostawce do momentu uzyskania płatności zajmie średnio około 18-21 dni jednak jest on uzależniony od wielu czynników i musi być indywidualnie kalkulowany.
Ta struktura pozwala na realizowanie handlu zagranicznego przez podmioty nieposiadające własnych środków w wysokości wystarczającej na bezpośredni zakup towarów od dostawcy. Dostawca posiada gwarancje zapłaty, jeśli spełni określone w akredytywie warunki. Wszystko przechodzi przez bank. Przeprowadzenie jednak takiej transakcji wymaga fachowej wiedzy, aby była ona bezpieczna dla wszystkich stron.
Opracowanie ma charakter informacyjny. Autor: Andrzej Puta
1 strona Powrót Góra strony Napisz do nas |