Kontrakty eksportowe są zazwyczaj podpisywane ze ściśle określonym, średnim lub długim, terminem płatności. Są również kontrakty realizowane partiami lub regulowane na wolnym rynku.
Eksporter jednak zawsze dąży do regularnego wpływu należności by móc utrzymać stabilną pracę firmy
|
|
|
Minimalizacja ryzyka kursowego
|
|
|
Dla polskiego eksportera ryzyko związane ze zmianami kursów walut sprowadza się do pytania: w jakiej walucie zagranicznej zawierać kontrakty.
Państwa Unii Europejskiej ze "strefy euro" zawierając kontrakty w euro unikają ryzyka kursowego. Dla Polski i krajów spoza tej strefy problem pozostaje. W większości krajów spoza Europy znaczącą walutą jest dolar amerykański.
Generalnie w handlu zagranicznym kontrakty zawierane są w dewizach, a nie w walutach partnerów kontraktu. Rozsądne jest również zabezpieczenie się poprzez transakcję terminową lub opcję, pozostawiając sobie możliwość zwiększenia marży zysku w przypadku korzystnych zmian kursów walut. Zawieranie kontraktu w walucie, często używanej przez kraj partnera importującego, ułatwia kontrolę pozycji własnej firmy na danym rynku.
Istnieją trzy style działania:
- nic nie robić - ryzykowny,
- obronny - zadbać o wpływ należności,
- ofensywny - starać się zarobić na ewentualnej zmianie kursu.
Transakcje terminowe stanowią jedna z form zabezpieczania się przed ryzykiem związanym ze zmianą kursów walutowych.
- Nierzeczywista terminowa transakcja walutowa polegająca na rozliczeniu pomiędzy klientem i bankiem, wyliczonej w złotych, różnicy pomiędzy określonym w umowie walutowym kursem terminowym, a kursem rzeczywistym. Nie jest wymagany dokument upoważniający do dokonania transakcji walutowej.
- Opcja walutowa dająca klientowy prawo, lecz nie obowiązek, do kupna lub sprzedaży za złotówki określonej sumy w walucie obcej, po z góry ustalonym kursie na określony termin. Rzeczywista transakcja walutowa może zostać przeprowadzona w dowolnym banku.
- Transakcje SWAP.
- Transakcje terminowe typu Forward. Przedmiotem transakcji jest kupno przez bank waluty, z przyszłych należności, po kursie uzgodnionym w dniu zawarcia transakcji.
- Opcja terminowa transakcja walutowa umożliwiająca zawarcie umowy na kupno lub sprzedaż waluty wymienialnej za złotówki, której realizacja nastąpi w terminie nie dłuższym niż 1 miesiąc od ustalonego w umowie. Ustalony kurs stały obowiązuje w miesięcznym przedziale czasowym. Transakcja walutowa może być zrealizowana w całości lub częściowo.