Powrót Home 1 strona       Forum | Zarządzanie | Eksport | Linki | Autorzy       Napisz do nas Kontakt     Szukaj w Exporterze.pl Szukaj
« Rynki
« Estonia
· Uwarunkowania procesów transformacji
· Warunki i zasoby przyrodnicze
· Warunki i zasoby przyrodnicze - ludność
· Handel zagraniczny Estonii 1991 - 1998
· Wybrane problemy celne
· Zasady prawne działalności gospodarczej
· Umowa o wolnym handlu Polska - Estonia
· Unia Europejska


Powrót


Estonia

  Umowa o wolnym handlu Polska - Estonia.  

Estonia

Autor: dr Tadeusz Trocikowski

Umowa o wolnym handlu między Rzeczpospolitą Polską a Republiką Estońską została podpisana w dniu 6 listopada 1998 r. w Warszawie.

Główne przesłanki jakie przyświecały Stronom przy podpisywaniu Umowy to:

Strony zdecydowane są w tym celu znosić stopniowo przeszkody w ich całym wzajemnym handlu, zgodnie z zasadami Układu ogólnego w sprawie taryf celnych i handlu 1994, Układu ogólnego w sprawie handlu usługami oraz Porozumienia ustanawiającego Światową Organizacje Handlu (WTO), Estonia mając na celu zostanie członkiem WTO. Celami Umowy są: Główne postanowienia Umowy sprowadzają się do następujących zagadnień:
Z dniem wejścia w życie Umowy nie mogą być wprowadzane nowe opłaty o skutkach podobnych do ceł importowych, jak również wprowadzono zakaz stosowania podobnych opłat w eksporcie. Umowa nie przewiduje w trakcie jej trwania wprowadzania ograniczeń ilościowych towarów zarówno w eksporcie , jak i w imporcie.

Odmiennie została potraktowana sprawa produktów rolnych. Postanowienia Umowy nie będą ograniczały w żaden sposób stosowania przez Strony ich polityk rolnych oraz podejmowanych w ramach tych polityk jakichkolwiek środków, łącznie z zastosowaniem ustaleń Porozumienia w sprawie rolnictwa w ramach Światowej Organizacji Handlu. Biorąc jednak pod uwagę strukturę estońskiej taryfy celnej, w której cła na produkty rolne nie są stosowane, w przypadku, gdy nowy reżim celny na importowane produkty rolne został ustanowiony, Estonia może, stosownie do swojej polityki rolnej, wprowadzić cła importowe na produkty rolne pochodzące z Polski. Estonia może wprowadzić cła na import w ciągu dwóch pierwszych lat od wejścia niniejszej Umowy w życie po konsultacji w ramach Wspólnego Komitetu. Jeżeli będzie to konieczne, okres dwóch lat może zostać przedłużony o jeden rok decyzją Wspólnego Komitetu. Wprowadzono jednolite zasady ustalania reguł pochodzenia towaru.

Umowa zezwala każdej ze Stron podejmowanie nieskrępowanych działań w następujących zakresach: Zgodnie z Umową przyjęto, iż należy podjąć działania w kierunku stopniowego dostosowania wszelkich monopoli państwowych o charakterze handlowym w celu zapewnienia, że do 31 grudnia 1999 zniesiona zostanie wszelka dyskryminacja między osobami fizycznymi i prawnymi Stron dotycząca warunków, zgodnie z którymi nabywane są i sprzedawane towary.

W sprawie reguł konkurencji dotyczących przedsiębiorstw przyjęto, iż następujące postępowanie jest niezgodne z właściwym funkcjonowaniem Umowy, o ile może mieć negatywny wpływ na handel między Stronami Umowy: Nadto przyjęto, iż wszelka pomoc udzielana w jakiejkolwiek formie przez Państwo będące Stroną Umowy lub dzięki środkom państwowym, zniekształcająca lub grożąca zniekształceniem konkurencji poprzez faworyzowanie niektórych przedsiębiorstw lub produkcji niektórych towarów, o ile może mieć negatywny wpływ na handel między Stronami, uznane zostanie za niezgodną z właściwością realizacji Umowy.

W zakresie ochrony własności intelektualnej postanowiono współpracować. Na wniosek którejkolwiek ze Stron, przeprowadzać będą konsultacje ekspertów w tych sprawach, w szczególności odnośnie działań dotyczących istniejących bądź przyszłych konwencji międzynarodowych, takich jak Światowa Organizacja Handlu, Światowa Organizacja Własności Intelektualnej.

Według autora niniejszego artykułu dla polskich przedsiębiorców ma to mniejsze znaczenie, ponieważ Estonia jest i tak krajem o bardzo ograniczonym zakresie stosowania ceł.

Generalnie postanowienia Umowy otwierają drogę dla przedsiębiorstw estońskich w zakresie zbytu swojej produkcji w Polsce. Będzie to miało decydujące znaczenie dla rozwoju wspólnych przedsiębiorstw oraz dla estońskich inwestycji kapitałowych. Obroty polsko-estońskie są niewielkie, patrząc zarówno ze strony estońskiej i polskiej, wejście w życie postanowień Umowy w pełnym zakresie przyczyni się na pewno do zwiększenia wymiany handlowej.

Z punktu widzenia polskich przedsiębiorców towary estońskie są bardzo mało znane na polskim rynku, chcąc osiągnąć sukces handlowy, należy w większym stopniu promować te wyroby, jedną z możliwości dają postanowienia omawianej Umowy.


Autor dr Tadeusz Trocikowski


Home 1 strona               Powrót Powrót               Góra strony Góra strony               Adres - Telefon - Faks - E-mail Napisz do nas