Powrót Home 1 strona       Forum | Zarządzanie | Eksport | Linki | Autorzy       Napisz do nas Kontakt     Szukaj w Exporterze.pl Szukaj
« Rynki
« Estonia
· Uwarunkowania procesów transformacji
· Warunki i zasoby przyrodnicze
· Warunki i zasoby przyrodnicze - ludność
· Handel zagraniczny Estonii 1991 - 1998
· Wybrane problemy celne
· Zasady prawne działalności gospodarczej
· Umowa o wolnym handlu Polska - Estonia
· Unia Europejska


Powrót


Estonia

  Wybrane problemy celne.  

Estonia

Autor: dr Tadeusz Trocikowski

Państwowy Urząd Ceł działa w resorcie Ministerstwa Finansów Republiki Estońskiej. Jednostkami organizacyjnymi Urzędu jest osiem regionalnych inspektoratów celnych, którym podlegają Urzędy Celne i Posterunki, zarówno na granicy jak i wewnątrz kraju. Regionalne Inspektoraty Celne bezpośrednio w regionach wprowadzają obowiązujące przepisy w życie.
Przewożone przez granicę państwową Estonii towary, których łączna wartość przekracza 5000 koron estońskich ( 1 USD-14,5 EEK), podlegają obowiązkowemu deklarowaniu, kiedy przewożą je osoby fizyczne. Firmy zarejestrowane w Rejestrze Przedsiębiorstw Estonii (eksporterzy /importerzy) deklarują na granicy wszystkie towary, bez względu na ich wartość.

Estoński urząd celny pobiera, w zależności od wartości towaru następujące cła: Podatek VAT w wysokości 18% ceny zakupu towaru (wartości celne towaru) płacony jest od wszystkich importowanych towarów.

Przy imporcie towarów do Estonii występuje jeszcze podatek akcyzowy w odniesieniu do: alkoholu, wyrobów tytoniowych, paliwa silnikowego, a także silnikowych środków transportu.

Za załatwienie formalności celnych dotyczących każdej deklaracji celnej należy zapłacić opłatę skarbową w kwocie 200 koron estońskich (EEK).

Od towarów przewożonych przez Estonię tranzytem nie pobiera się ceł tranzytowych. Dokumentem celno-tranzytowym jest "T-deklaracja", w której towar jest deklarowany jako "Tranzyt celny". Przy przewozach tranzytowych wymagany jest "Zleceniodawca" - jest to formalnie zarejestrowana w Estonii osoba prawna, która bierze na siebie obowiązek dostarczenia towaru, znajdujące-go się w tranzycie, do celnego punktu przeznaczenia i która posiada zastaw, lub zwolniona jest od składania zastawu. Jako gwarancję zapłaty zadłużenia celnego, które może powstać przy przewozie tranzytowym, zleceniodawca przedkłada urzędowi zastaw, to jest dokument z satysfakcjonującą urząd gwarancją finansową uregulowania płatności. Powyższa sytuacja nie dotyczy przypadków jeżeli przy przewozie tranzytowym wykorzystywane są karnet - TIR lub ATA - karty oraz gdy tranzyt odbywa się koleją, gdzie przewoźnikiem jest "Eesti Raudtee".

Podmioty gospodarcze dokonujące wymiany handlowej z Estonią, na jej terytorium mogą korzystać z usług brokera celnego. Broker celny - to osoba fizyczna lub prawna posiadająca upoważnienie Państwowego Urzędu Ceł Republiki Estońskiej do występowania przed organami celnymi w imieniu i na zlecenie innej osoby. Broker celny może być także właścicielem terminalu i/lub składu celnego i zleceniodawcą przy przewozie tranzytowym. Zakres czynności, które może wykonać broker przed Urzędem Celnym w imieniu klienta określa podpisane między nimi zlecenie.

Ulgi podatkowe z tytułu importu czy eksportu przewidziane są w wymianie z tymi państwami z którymi Estonia zawarła stosowne umowy handlowe.

W celu przewiezienia przez granice Republiki Estońskiej szeregu towarów: ( dobra kultury, metale wartościowe; kamienie szlachetne i wyroby z nich; broń palna i naboje, biała broń, pistolety gazowe i naboje do nich, pojemniki z gazem łzawiącym i paraliżującym; lekarstwa, środki narkotyczne i psychotropowe, substancje trujące; substancje radioaktywne; żywe zwierzęta i ptaki, produkty hodowli zwierząt i drobiu; rośliny i produkty uprawy; środki ochrony roślin; znajdujące się pod ochroną rośliny i zwierzęta, skamienieliny, trofea myśliwskie, niebezpieczne i inne odpady; substancje wybuchowe i wyroby pirotechniczne; aparatura radiowa; towary strategiczne) wymagane są specjalne zezwolenia wydawane przez instytucje estońskie, są to odpowiedniki polskich urzędów takich jak: Centralny Inspektorat Standaryzacji, Weterynaryjna Inspekcja Sanitarna, Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin itp.


Autor dr Tadeusz Trocikowski


Home 1 strona               Powrót Powrót               Góra strony Góra strony               Adres - Telefon - Faks - E-mail Napisz do nas