Przywództwo adaptacyjne jest potrzebne w obliczu nowych wyzwań, gdy zdobywamy nieznany teren i musimy improwizować. Kluczowa jest dobra diagnoza:
- otoczenia i
- zasobów własnych.
Odpowiedzi i pytania
Przywódca adaptacyjny nie jest „charyzmatycznym przywódcą”, który emanuje władzą. Autorytet opowiada historię własną.
Rolą przywódcy adaptacyjnego jest stworzenie warunków, by historie innych ludzi były słyszane w tym samym czasie. Przywódca adaptacyjny, jak dyrygent, stara się wyrazić ducha zespołu: słucha innych, stymuluje debaty, rozmowy, destyluje i przechwytuje wartości.
Zorganizowany konflikt
Można powiedzieć, że przywódca adaptacyjny zarządza konfliktem wartości i postaw w zespole. Poziom konfliktu nie może przytłoczyć kreatywności i wzajemnej nauki. Bo przecież nie uczymy się patrząc w lustro, tylko z osobami, które mają inny punkt widzenia.
„Charyzmatyczny przywódca” dba o bezpieczeństwo i tłumi konflikty w grupie, co nieuchronnie prowadzi do rezygnacji z nauki.
Problem zespołu
„Charyzmatyczny przywódca” ma wizję, bierze problem na siebie i daje odpowiedzi.
Przywódca adaptacyjny oddaje problem zespołowi. W pewnym sensie pozwala by wszystko samo się działo. Ludzie patrzą na siebie, gdy najzdolniejsi już prowadzą zespół. Stopniowo poszczególne osoby, na swój własny sposób, wpasowują się w całość, aż siły procesu zadziałają same.
Przywódca adaptacyjny
Co zatem robi przywódca adaptacyjny?
Przeczytaj również