Gdy jesteśmy za blisko życia, pochłonięci codziennością, nie widzimy całości. Grzęźniemy w drugorzędnych sprawach. Kreatywny przywódca musi widzieć całość. Na co zatem powinien zwrócić szczególną uwagę? Mam na myśli trzy sprawy:
- Określenie kierunku i celów działań,
- Uwolnienie energii pracowników i zespołu,
- Skierowanie energii ludzi na przyjęte cele.
Określenie kierunku i celów działań
Jestem przekonany, że w dzisiejszych, dynamicznych czasach, kontrola kierunku działania w firmie jest priorytetem. Do kontroli kierunku służy strategia. Modele strategiczne podpowiadają sposób i etapy skutecznego myślenia o firmie. Chodzi o identyfikację kluczowych zasobów i zdobycie na ich bazie przewagi konkurencyjnej. W strategii jest łatwiej ukryć przewagę konkurencyjną niż w produkcie. Modele strategiczne powstają podczas współpracy uczonych z firmami i są dopasowywane do bieżących czasów.
Pytania o zasoby i przewagę konkurencyjną są kluczowe dla przywódców firm. Menedżerowie, którzy tych pytań nie zadają przegrają, lub staną się podwykonawcami tych co myślą szerzej.
Chciałbym podkreślić, że strategia to nie biznes plan. Biznes plan jest dokumentem jawnym dla instytucji finansującej projekty.
Uwolnienie energii pracowników i zespołu
Uwolnienie energii pracowników polega na zorganizowaniu pracy ludzi w taki sposób by każdy chciał dać z siebie co najlepsze. Sądzę, że w Coca-Coli, która sprzedaje swoje napoje do wszystkich sklepów spożywczych na świecie, wiedzą jak to zrobić.
By uwolnić energię ludzi trzeba dotrzeć do ich pasji. Tam się znajdują największe zasoby energii pracowników. Z energii płynącej z pasji rodzą się pomysły. Paliwem pasji pracownika są jego obowiązki, wiedza i umiejętności. Zły dobór każdego z nich gasi entuzjazm i kieruje umysł pracownika z celów na zarobki. Dobrze dobrane studia, szkolenia, warsztaty stale odświeżają pasję na nowo, rozwijając przy tym umiejętności pracownika. Z takiej firmy się nie odchodzi. Rzadko kto schodzi z pędzącego żaglowca. Częściej uciekają z ociężałej galery. Zapewnienie organicznych warunków pracy to rola przywódcy.
Drugą, ważną rolą przywódcy, w ramach uwalniania energii zespołu, jest budowanie dobrych relacji. Im więcej szacunku, chęci dzielenia się wiedzą, wzajemnej pomocy i inspiracji oraz przyjaźni, tym więcej twórczej energii w zespole.
Skierowanie energii ludzi na przyjęte cele
Tutaj trzeba wyróżnić dwa zadania. Pierwsze to sformułowanie misji firmy, która opisuje trwały kierunek działania firmy.
Drugie zadanie to stworzenie systemu informacji zwrotnej, zapewniającego szybką reakcję pracowników i handlowców na wahania popytu na rynku. O jakości systemy decyduje czas reakcji. Najsilniejsi gracze, w procesie ewolucji na globalnym rynku, reagują po jednym, dwóch, trzech dniach.
Wynagrodzenie za pracę
Zarobki to sprawa delikatna i powinna być dobrze przemyślana. Nie należny zapominać, że:
- Nie będziemy mieli dobrego pracownika, jeżeli jego zarobki będą niskie. Muszą wystarczać na godziwe życie. Pracownik powinien czuć się bezpiecznie i być usatysfakcjonowany. To fundament.
- Dalsze podwyższanie pensji nie ma wartości motywacyjnej dla pracownika. Paradoksalnie, podwyżki mogą być destrukcyjne.
- Potrzeba rozwoju pracownika nigdy nie zostanie zaspokojona. Zaspakajanie jej jest przyjemne i pracownik dąży do wzmocnienia tego odczucia. Jest to bardzo korzystne dla firmy. W rozwój pracowników warto inwestować zyski.
Polecam również:
- Hierarchia potrzeb Abrahama Maslowa
- Omówienie potrzeb Abrahama Maslowa
- Rozwinięcie teorii Maslowa przez Paula Alderfera
- Ludzkie potrzeby w badaniach Fredericka Herzberga
- Skuteczny lider w badaniach Thomasa Gordona
Krzysztof Drupka