Powrót | 1 strona Forum | Zarządzanie | Eksport | Linki | Autorzy Kontakt Szukaj |
|
Innowacyjność i konkurencyjność MŚP w UE. |
Wpływ UE na wzrost innowacyjności i konkurencyjności MŚP |
Od końca lat osiemdziesiątych polityka wspólnotowa wobec MSP stała się priorytetem dla Unii Europejskiej. Nie oznacza to, że wcześniej temat rozwoju sektora MSP był zupełnie ignorowany. Prawne podstawy działalności małych i średnich przedsiębiorstw zawarte są już w Traktacie Ustanawiającym Wspólnotę Europejską. Zgodnie z nim obywatele jednego z państw członkowskich mogą prowadzić działalność na zasadach samozatrudnienia na terenie innego kraju - członka Wspólnot. Mają również prawo do zakładania i prowadzenia przedsiębiorstw. Prawo wspólnotowe mocno akcentuje zasadę wolności zakładania firm oraz wspierania przedsiębiorczości zwłaszcza, gdy chodzi o małe i średnie przedsiębiorstwa. Począwszy od 1982 r. firmy sektora MSP zostały objęte specjalnymi regułami konkurencji. Oznacza to, że mogą one być wspierane w ramach pomocy publicznej państw członkowskich oraz budżetu Unii Europejskiej. Specjalne traktowanie małych i średnich przedsiębiorstw znajduje swoje odzwierciedlenie w wytycznych Wspólnoty, dotyczących pomocy publicznej dla tego sektora. Komisja Europejska zdaje sobie sprawę, że pomoc publiczna udzielana MSP uprzywilejowuje niektóre z nich i może wpłynąć na handel pomiędzy państwami członkowskimi. Jednak wzmocnienie korzystnego wpływu, jaki MSP wywierają na swoje otoczenie, może przynieść niewspółmierne korzyści.
Oprócz pomocy rządowej wsparcie może zostać także udzielone w ramach funduszy przeznaczonych na rozwój gospodarczy regionów, projektów posiadających ogólnoeuropejskie znaczenie oraz projektów ułatwiających rozwój określonym formom działalności. Pomoc tego rodzaju nie może przekroczyć określonej wysokości i musi być przeznaczona na ściśle zdefiniowany i następnie zaakceptowany przez Komisję cel. Kolejne działania na rzecz sektora MSP miały miejsce w 1989 r. Wspólnota, chcąc przygotować przedsiębiorstwa do nowych jakościowo warunków działania, związanych z funkcjonowaniem rynku wewnętrznego, podjęła decyzję o utworzeniu XXIII Dyrekcji Generalnej, zajmującej się wyłącznie działalnością na rzecz MSP.
W 1987 r. utworzono sieć Centrów Euro-Info. Sieć ta ma ułatwić dostęp do informacji o funkcjonowaniu mechanizmów Unii Europejskiej - od spraw dotyczących rynków zbytu po zagadnienia prawne.
Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską stworzył nowe ramy prawne dla prowadzenia polityki wobec przedsiębiorstw. Najważniejsze postanowienia Traktatu w tej dziedzinie zawierają m.in. artykuły 130 i 130f.2. W artykule 130 dotyczącym konkurencyjności przemysłu stwierdza się, iż Wspólnota i jej kraje członkowskie powinny działać na rzecz stworzenia korzystnego otoczenia dla rozwoju małych średnich przedsiębiorstw oraz współpracy między nimi. Artykuł 130f.2 dotyczy zachęcania firm, zwłaszcza małych i średnich, do współpracy z ośrodkami badawczymi i uniwersytetami w zakresie badań i rozwoju technologicznego wysokiej jakości.
Wielu kwestiom związanym z małymi i średnimi przedsiębiorstwami poświęcone są akty prawa pochodnego. Regulacje te dotyczą głównie wieloletnich programów podejmowanych przez Wspólnotę w celu wypracowania wspólnej polityki w zakresie przedsiębiorczości i uzyskania pełnej swobody rozwoju innowacyjnego potencjału małych i średnich przedsiębiorstw, włączając w to także rzemiosło oraz mikroprzedsiębiorstwa. Chociaż polityka wobec MSP leży zasadniczo w kompetencjach krajów członkowskich, to działania Komisji Europejskiej odgrywają tutaj znaczącą rolę. Mają one na celu stymulowanie i koordynowanie polityk poszczególnych państw członkowskich, prowadzenie dialogu z organizacjami reprezentującymi MSP oraz wdrażanie specjalnych programów na rzecz tego sektora .
Opracowany przez Komisję w 1993 r. tzw. Drugi Program na rzecz MSP na lata 1994 - 97 był pierwszą próbą koordynacji wszystkich działań wspierających MSP. Działania na rzecz omawianego sektora dotyczyły m.in.:
Ramy programu wydały się Komisji niewystarczające. Dlatego, na szczycie Rady Europejskiej w Madrycie, w grudniu 1995 r., komisja przedstawiła raport nawołujący do stworzenia jeszcze bardziej ambitnej polityki wobec małych i średnich przedsiębiorstw. W marcu 1996 r. zaprezentowała ona Radzie Unii Europejskiej projekt Trzeciego Programu Wieloletniego (1997 - 2000). Stał się on integralną częścią Europejskiego Paktu w sprawie zatrudnienia. Jest on kontynuacją poprzedniego programu, jednakże wprowadza również nowe elementy polityki wspólnotowej wobec sektora MSP. Tworząc program, Komisja postawiła sobie za cel maksymalizacje potencjału w zakresie zatrudnienia, innowacyjności i konkurencyjności.
Autor: Przemysław Łukasik
1 strona Powrót Góra strony Napisz do nas |