Wstęp
Uważa się, że rynki elektroniczne zrewolucjonizują wiele branż gospodarczych. Proces ten nastąpi w branżach lokalnych i globalnych. Rynki elektroniczne można podzielić na:
- Niezależne
Altra Energy Technologies, Inc, Ventro Corporation, CheMatch.com, SciQuest.com, PlasticsNet.com, Covisint, Ehitex.com, Rubbernetwork.com, Exostar
- COBAM
prowadzone przez konsorcja firm tradycyjnych "Consortium of Brick And Mortars"
Handel Business to Business jest o wiele bardziej złożony od sprzedaży detalicznej. W handlu B2B istnieje zatem znacznie większa możliwość racjonalizacji procesów biznesowych, a zatem obniżenia kosztów firmy.
Elektroniczna platforma sprzedaży
Wdrażaniem elektronicznej platformy sprzedaży, czyli oprogramowania, w konkretnej firmie zajmują się integratorzy. Dobra platforma sprzedaży:
- zarządza katalogiem produktów,
- obsługuje zamówienia,
- zapewnia bezpieczeństwo transakcji,
- integruje system sprzedaży z systemami wewnątrz firmy i rynkami elektronicznymi,
- konfiguruje oferowane produkty i dynamicznie określa ich ceny,
- personalizuje transakcje w oparciu o życzenia klienta i historię zakupów,
- analizuje zawarte transakcje.
Producenci platform to: Art Technology Group, Broadvision, IBM, Intershop, Interworld, Microsoft, OpenMarket i Vignette oraz SAP i Oracle.
Procesy biznesowe w firmie i Internet
Wprowadzenie Internetu do firmy ma na celu zdobycie przewagi konkurencyjnej. Wdrażając Internet w proces sprzedaży firmy należy ocenić dopasowanie istniejących procesów biznesowych do sprzedaży internetowej. Ułatwi to terminowe wywiązywanie się z internetowych zamówień. W tym celu trzeba wykonać mapę procesu obsługi klienta w firmie i ocenić jego zgranie ze sprzedażą elektroniczną.
Wykonanie i analizę procesu biznesowego wspomagają specjalistyczne programy. Gdy zakres zmian w firmie jest szeroki i proces jest złożony dużej ilości map powinniśmy wykonać architekturę procesów. Wykonanie architektury, czyli zakreślenie ogólnego układu i określenie powiązań poszczególnych map, ułatwiają modele referencyjne. Modele referencyjne (szablony) stanowiące źródło inspiracji mogą być ogólne albo branżowe. Dobry model referencyjny, Process Classification Framework, został opracowany przez APQC - International Benchmarking Clearinghouse, we współpracy z firmami z różnych branż oraz firmą konsultingową Arthur Andersen.
|
|