W okresie do około 25 roku życia byłem przekonany, że siłą woli, wytrwałą nauką, osiągnę każdy cel. Czytałem książki jak to zrobić. Powoli jednak doświadczenie przekonywało mnie, że każdy z nas ma wrodzone cechy charakteru, które nazywam talentami. Talentów nie można zmienić. Wysiłek niezgodny z talentami nie ma głębszego sensu. U większości ludzi talenty są uśpione, ponieważ nie wykonują zadań umożliwiających ich rozwój.
Wikipedia
Definicja talentów 2010 rok:
Definicja talentów 2012 rok:
Widać, że świadomość talentów powoli się rozwija. Kilka lat temu uważano, że talenty to uzdolnienia, które możemy nabyć poprzez naukę lub ćwiczenie. W obecnej definicji talenty są wrodzone. To rozróżnienie jest kluczowe.
Pracodawca stawiający na kompetentnych pracowników ryzykuje, że będzie miał jałowy zespół. Osoby, które stawiają na wiedzę i doświadczenie, ryzykują życie bez blasku w oczach. Wiedza, doswiadczenie, kompetencje mogą pokrywać się z talentami, ale nie muszą. Zacząć trzeba od identyfikacji talentów. Zdobywanie umiejetności powinno służyć ich rozwojowi.
Talenty są wrodzone
W szkole byłem niezły z matematyki. Coś mnie w niej kręciło. Zawsze ciekawiło mnie, czy zrozumienie matematyki to kwestia dobrego profesora, jasnych podręczników, czy to coś więcej. Studiując na politechnice testowałem na sobie, w jakim stopniu jestem w stanie zrozumieć część matematyki, która jest za pierwiastkiem z minus jeden. Ta wiedza kojarzyła mi się ze zrozumieniem świata atomów, kosmosu, zbliżeniem się do tajemnicy. Wniosek brzmiał: nie zrozumiem tego. Matematyka to nie mój talent.
Talent to nie jest poziom umiejętności do jakich możemy dojść.
Ucząc się w szkole średniej matematyki u dobrego profesora, możemy zdać na fizykę i z powodzeniem zaliczać egzaminy w ciągu jednej godziny. Ale na sali możne być osoba, która te same zadania, z uśmiechem, rozwiąże w 10 minut. To jest talent do matematyki.
Wszyscy jesteśmy utalentowani
W naszym postrzeganiu świata skłonni jesteśmy myśleć, że ludzie utalentowani to ci, którzy mają pieniądze, zdobyli popularność w mediach, lub są laureatami konkursów. Nie jest to prawdą. Każda dobrze wykonywana praca bazuje na specyficznych talentach pracownika. Dotyczy to dobrej gospodyni, zegarmistrza, rzeźnika i kierowcy.
Faktem jest, że za pewne talenty płacą więcej, a do świata gwiazd niektóre osoby trafiają „po znajomości”. Nie trzeba o tym myśleć. To zniechęca. Ponad to, nie mamy na to wpływu. Trzeba się skoncentrować na własnych talentach. Osoby, które postawią na rozwój własnych talentów będą w życiu szczęśliwe, może bardziej od „gwiazd”.
Talenty to radość serca
Praca wykonywana ze wsparciem talentów daje nam radość. Skąd się ona bierze? Po pierwsze, wykonując pracę wspartą talentami czujemy się pewniej na rynku pracy. Po drugie, rozwój własnych talentów to spełnianie pragnień, zaspakajanie najwyższych potrzeb człowieka oraz najważniejszy cel w życiu.
Przeczytaj również w Exporterze:
- Hierarchia potrzeb Abrahama Maslowa
- Omówienie potrzeb Abrahama Maslowa
- Johari window
- Podział talentów na 4 grupy
- Co to są talenty?
- Talenty, wiedza czy umiejętności?
Krzysztof Drupka