Wyższa Szkoła Handlu i Prawa im. Ryszarda Łazarskiego w Warszawie
Stosunki międzynarodowe
dr Krzysztof Łazarski
Prodziekan Wydziału Ekonomii i Zarządzania ds. Kierunku Stosunki Międzynarodowe
Studenci na kierunku stosunki międzynarodowe zdobywają wiedzę dotyczącą aktualnych problemów politycznych, społecznych, ekonomicznych i kulturowych występujących zarówno w skali globalnej - międzynarodowej jak i na kontynencie europejskim. Problemy te prezentowane są zarówno w ujęciu czysto teoretycznym jak i praktycznym. Pozwala to nabyć studentom poszczególnych specjalności umiejętności czynnego i zawodowego uczestnictwa w życiu politycznym, społecznym, kulturalnym jak i gospodarczym społeczeństw europejskich i innych kontynentów przede wszystkim zaś północnoamerykańskiego. Studenci mogą wybrać jedną z trzech specjalności oferowanych na kierunku stosunki międzynarodowe: studia europejskie, studia amerykanistyczne, studia strategiczne.
W programie studiów znajdują się:
przedmioty wykształcenia ogólnego - studenci uczą się języków obcych, filozofii / podstaw zarządzania, odbywają zajęcia z wychowania fizycznego
przedmioty podstawowe obejmują metody ilościowe wykorzystywane do analizy zjawisk i procesów ekonomiczno - politycznych zachodzących we współczesnych stosunkach międzynarodowych ( umiejętność posługiwania się i interpretowania danych zawartych w rocznikach statystycznych, raportach, opracowaniach itp.), uczą praktycznego wykorzystania narzędzi informatycznych oraz dostarczają wiedzy z dziedziny ekonomii
przedmioty kierunkowe umożliwiające pogłębienie wiedzy studentów z zakresu międzynarodowych stosunków politycznych i gospodarczych, stosunków międzynarodowych i ich historii, współczesnych systemów politycznych, prawa międzynarodowego, integracji europejskiej i prawa wspólnotowego
przedmioty specjalistyczne dające wiedzę na temat podstawowych mechanizmów zachodzących we współczesnym świecie, zwłaszcza mechanizmów politycznych, które uwikłane są w szerszy proces globalizacji i instytucjonalizacji międzynarodowej Ponadto studenci zdobywają wiedzę teoretyczną i praktyczną z przedmiotów z zakresu wybranej specjalności oraz odbywają praktykę zawodową po czwartym semestrze.
SYLWETKA ABSOLWENTA
Absolwent studiów europejskich może podejmować pracę w różnych instytucjach i organizacjach Unii Europejskiej, mając do niej przygotowanie zarówno pod względem prawnym, politycznym jak i gospodarczym. Jednocześnie ma przygotowanie zawodowe do podjęcia pracy w organach administracji państwowej, samorządowej, przedsiębiorstwach krajowych i organizacjach rozwijających współpracę międzynarodową. Absolwent tej specjalizacji jest również przygotowany do podjęcia pracy w różnego rodzaju placówkach kulturalnych i instytucjach medialnych.
Absolwent studiów amerykanistycznych jest przygotowany przede wszystkim do podjęcia pracy w instytucjach politycznych, gospodarczych, organizacjach społecznych i kulturalnych państw kontynentu amerykańskiego, zwłaszcza Stanów Zjednoczonych. Przygotowanie zawodowe w ramach tej specjalizacji pozwala również absolwentom podejmować pracę w szeroko rozumianych instytucjach o charakterze militarnym.
Absolwent studiów strategicznych jest przygotowany do podjęcia pracy zawodowej w tych wszystkich instytucjach, agendach krajowych i międzynarodowych, które ze względu na swój charakter zajmują się bezpieczeństwem wewnętrznym i zewnętrznym. Szczególnie zaś w tych instytucjach, które zajmują się bezpieczeństwem międzynarodowym w sytuacjach zagrożenia działaniami terrorystycznymi, konfliktami zbrojnymi, etnicznymi czy religijnymi.
Biorąc pod uwagę procesy polityczne i gospodarcze zachodzące we współczesnym świecie absolwenci kierunku stosunki międzynarodowe, mając zarówno przygotowanie teoretyczne jak i zawodowe, w tym bardzo dobre przygotowanie językowe, mają stosunkowo wysokie szanse na międzynarodowych i krajowych rynkach pracy.