Powrót Home 1 strona       Forum | Zarządzanie | Eksport | Linki | Autorzy       Napisz do nas Kontakt     Szukaj w Exporterze.pl Szukaj
« Wyższe Uczelnie
· Gdańsk Uniwersytet
· Katowice AE
· Kraków AE
· Poznań AE
· Warszawa CC
· Warszawa SGH
· Warszawa WSDG
· Warszawa WSE
· Warszawa WSE i Z
· Warsz. WSH i FM
· Warszawa WSH i P
· Warszawa WSZ i M
· Wrocław AE

  • \Kraków\Akademia Ekonomiczna - WEiSM
  • \Kraków\Akademia Ekonomiczna - WEiSM\HZ
  • \Kraków\Akademia Ekonomiczna - WEiSM\MSG
  • \Kraków\Akademia Ekonomiczna - WEiSM\ZM

  •      \Kraków\Akademia Ekonomiczna - WEiSM


     1.Wydział Ekonomii i Stosunków Międzynarodowych

    Kierunek: Stosunki międzynarodowe


    Specjalność: handel zagraniczny

    Program specjalności
    Podstawowe problemy objęte tokiem kształcenia na tej specjalności są następujące: ekonomika handlu zagranicznego, organizacja i technika handlu zagranicznego, marketing i reklama w handlu zagranicznym, prognozowanie procesów rynkowych i giełdowych, zasady podejmowania decyzji na giełdach towarowych i kapitałowych, ekonomika i organizacja przedsiębiorstw międzynarodowych typu joint venture itp., zagadnienia prawne, celne, podatkowe itp. w obrocie międzynarodowym, finansowo-księgowe aspekty prowadzenia działalności gospodarczej w sferze handlu zagranicznego, modelowanie i optymalizacja strumieni handlu zagranicznego, zagadnienia szeroko rozumianej współpracy międzynarodowej (przepływy kapitałowe, know-how, transfery technologii, korporacje ponadnarodowe itp.), zasady funkcjonowania międzynarodowych organizacji gospodarczych - badanie międzynarodowych rynków towarowych, surowcowych, walutowych, zasady zawierania umów i kontraktów w sferze obrotu międzynarodowego, analiza procesów integrjednoczącej się Europy i perspektyw Polski w tym względzie, zastosowanie techniki komputerowej w międzynarodowych badaniach porównawczych, w analizach prognostycznych, giełdowych, itp.

    Kwalifikacje absolwenta
    Absolwenci tej specjalności posiadają, obok głębokiej wiedzy merytorycznej, dobrą znajomość dwóch zachodnich języków, umieją posługiwać się wieloma użytkowymi pakietami programów komputerowych i potrafią rozwiązywać problemy w zakresie szeroko rozumianej międzynarodowej współpracy gospodarczej.

    Perspektywy zawodowe
    Ukończenie studiów na wymienionej specjalności stwarza dużą szansę znalezienia dobrej i wysoko płatnej pracy, m.in. w przedsiębiorstwach prowadzących działalność importowo-eksportową, w firmach konsultingowych, biurach maklerskich, agencjach reklamowo-promocyjnych, spółkach joint venture, przedsiębiorstwach międzynarodowych itp.
    Wydział Ekonomii i Stosunków Międzynarodowych

    Specjalność: międzynarodowe stosunki gospodarcze

    Program specjalności
    Przybierająca na sile integracja procesów gospodarczych powoduje, że poszczególne gospodarki w coraz większym stopniu otwierają się na świat, włączają się w jego rozwój gospodarczy, reagują na zmiany zachodzące w gospodarce światowej i głównych jej podmiotach.

    Przyszli studenci tej specjalności mają szansę dogłębnego poznania relacji zachodzących miedzy partnerami handlowymi. Znajomość aspektów międzynarodowych życia gospodarczego i funkcjonowania instytucji o charakterze międzynarodowym i ponadnarodowym jest niezbędna w celu zrozumienia struktury gospodarki światowej. Specjalizacja w zakresie międzynarodowych stosunków gospodarczych jest ważnym łącznikiem pomiędzy analizą handlu zagranicznego, badaniem problematyki europejskiej oraz zagadnieniami związanymi z funkcjonowaniem przedsiębiorstw transnarodowych.

    Kwalifikacje absolwenta
    Absolwenci tej specjalności otrzymują tytuł magistra ekonomii na kierunku Stosunki międzynarodowe, tzn. ekonomisty o ukierunkowaniu i specjalności międzynarodowej współpracy gospodarczej. Obok wiedzy merytorycznej posiadają także dobrą znajomość dwóch języków obcych.

    Perspektywy zawodowe
    Ukończenie studiów na wymienionej specjalności daje możliwość pracy m.in. w przedsiębiorstwach międzynarodowych, firmach konsultingowych, przedstawicielstwach zagranicznych, międzynarodowych organizacjach gospodarczych.

    Specjalność: studia europejskie

    Program specjalności
    Specjalność studia europejskie ma za zadanie kształcić przyszłych pracowników struktur europejskich oraz współpracujących z nimi pracowników instytucji gospodarki polskiej. Studia europejskie stanowią typ studiów interdyscyplinarnych i prowadzone są przez specjalistów w zakresie: ekonomii, prawa, socjologii, nauk politycznych, historii, geografii i filozofii. Proponowany program przedmiotów do wyboru stwarza możliwość różnicowania zainteresowań studentów, odpowiadających złożonej problematyce europejskiej. Kadra naukowa pozwala na ukierunkowanie studiów szczególnie w zakresie: prawa międzynarodowego publicznego i prywatnego, prawa cywilnego i handlowego, struktur politycznych i prawnych, organizacji międzynarodowych, gospodarczych procesów integracyjnych, ekologii, finansów, bankowości, rachunkowości, gospodarki zasobami ludzkimi, transportu, turystyki, marketingu, mediów, komunikacji międzykulturowej, oświaty i nauki, polityki gospodarczej i społecznej, strategii zarządzania, a takżeagadnień szczegółowych jak zadłużenie i regionalne problemy Europy Środkowowschodniej. Szczególną uwagę poświęca się formowaniu się nowej wspólnoty kontynentalnej, a w jej obrębie problemom akcesji, strukturom Unii Europejskiej, jej polityce i gospodarce.

    Kwalifikacje absolwenta
    Absolwenci tej specjalności otrzymują tytuł magistra ekonomii na kierunku stosunki międzynarodowe, specjalności studia europejskie - to znaczy ekonomisty o ukierunkowaniu międzynarodowym i specjalności regionalnej, europejskiej. Osoby, które ukończą tę specjalność będą posiadać umiejętności pracy ekonomisty podbudowane szeroką wiedzą interdyscyplinarną. Pozwoli im to podejmować nie rutynowe zadania i tematy, integrujące różne aspekty działalności gospodarczej i społecznej. Specjalność ta kształci typ nowoczesnego menedżera międzynarodowego.

    Perspektywy zawodowe
    Absolwenci znajdują zatrudnienie w przedsiębiorstwach międzynarodowych lub prowadzących działalność międzynarodową w skali europejskiej, czy też globalnej, biurach samorządów oraz organizacjach międzynarodowych.

    Specjalność: zarządzanie międzynarodowe

    Program specjalności
    Studenci, którzy wybiorą tę specjalność otrzymują gruntowną wiedzę na temat prowadzenia międzynarodowej działalności gospodarczej, obejmującą m.in. problematykę funkcjonowania przedsiębiorstw międzynarodowych, logistykę i marketing międzynarodowy, zarządzanie zasobami ludzkimi w przedsiębiorstwach międzynarodowych. Ponadto poznają one szereg metod i technik zarządzania, negocjacji i skutecznego komunikowania się w warunkach różnorodności kulturowej. Uświadamiają sobie, że wiele zjawisk zachodzących w otoczeniu ma charakter ponadnarodowy.

    Kwalifikacje absolwenta
    Studenci nauczą się samodzielnie rozwiązywać problemy, pracować w grupie, łączyć i wykorzystywać wiedzę z różnych dziedzin nauki. W zmienności otoczenia dostrzegać będą zarówno nowe możliwości rozwoju, jak i jego potencjalne ograniczenia.

    Perspektywy zawodowe
    Absolwenci znajdują zatrudnienie w rodzimych przedsiębiorstwach prowadzących działalność ponadnarodową, korporacjach zagranicznych, firmach konsultingowych oraz innych organizacjach gospodarczych o zasięgu międzynarodowym. Wiedza z zakresu zarządzania w kontekście międzynarodowym oraz umiejętności negocjacji i skutecznego komunikowania się a ludźmi pochodzącymi z różnych obszarów kulturowych, pozwolą spełnić wymagania stawiane bardzo dobrym absolwentom Uczelni ekonomicznych przez podmioty krajowe i zagraniczne.

    Kierunek: Stosunki międzynarodowe (studia w języku angielskim)
    Specjalność: International Business

    Program specjalności
    Specjalność stanowi ofertę studiów w języku angielskim na studiach wieczorowych licencjackich i uzupełniających magisterskich. Celem kształcenia jest przekazanie wiedzy i umiejętności potrzebnych do pełnienia różnych ról w życiu społeczno-politycznym i kulturalnym w sytuacji postępującej integracji w skali globalnej i regionalnej, szczególnie w Europie, a także przygotowanie do pracy naukowej. W ramach wykładów do wyboru na poziomie studiów uzupełniających magisterskich, oprócz wykładów w języku angielskim, są również oferowane wykłady w innych językach obcych, głównie niemieckim i francuskim. Studia odbywają się w środowisku międzynarodowym, z udziałem studentów zagranicznych. Elementem programu nauczania są co najmniej semestralne studia odbywane za granicą. Studenci będą mieć możliwość rozwijania indywidualnych zainteresowań oraz wyboru określonego profilu specjalności. Uzupełnieniem programu studiów są praktyki zawodowe zalecane do odbycia w okresie wakacyjnym po drugim i czwartymdiów, w łącznym wymiarze co najmniej sześciu miesięcy.

    Kwalifikacje absolwenta
    Absolwenci, oprócz gruntownej wiedzy z zakresu ekonomii, zarządzania i stosunków międzynarodowych, będą posiadać praktyczną znajomość co najmniej dwóch języków obcych, rozumienie różnic kulturowych jak również umiejętności adaptacyjne nabyte w trakcie studiów i praktyk realizowanych za granicą.

    Perspektywy zawodowe
    Absolwenci, w zależności od obranego profilu specjalności będą mogli podejmować pracę zarówno w organach administracji państwowej kształtujących politykę zagraniczną i gospodarczą, organizacjach i instytucjach międzynarodowych, w przedsiębiorstwach rozwijających współpracę międzynarodową jak i w placówkach naukowo-badawczych, kulturalnych, wydawnictwach i środkach masowego przekazu zajmujących się zagadnieniami międzynarodowymi.
    http://www.ae.krakow.pl/
     



     2.Katedry

    Katedry Wydziału Ekonomii i Stosunków Międzynarodowych

     

         \Kraków\Akademia Ekonomiczna - WEiSM\HZ


     Katedra Handlu Zagranicznego

    Katedra Handlu Zagranicznego prowadzi działalność naukowo-badawczą i dydaktyczną w zakresie:


    Zalążkiem obecnej Katedry Handlu Zagranicznego na Akademii Ekonomicznej w Krakowie był istniejący od połowy 1969r. Zakład Handlu Zagranicznego w ramach Instytutu Obrotu Towarowego na ówczesnym wydziale Ekonomiki Obrotu. Pierwszym kierownikiem Zakładu był doc. dr Stanisław Chociej. W 1973r. Zakład Handlu Zagranicznego został włączony do nowo powstałego Instytutu Międzynarodowych Stosunków Społeczno-Ekonomicznych i przeniesiony na Wydział Ekonomiki Produkcji. Katedra Handlu Zagranicznego istnieje od 1992r. Po zmianie struktury organizacyjnej Uczelni pozostaje na Wydziale Ekonomii. W 1999r. w ramach Katedry utworzono Zakład Międzynarodowych Rynków Finansowych.

    Kierownik Katedry - Prof. dr hab. Stanisław Wydymus
    Profesor nauk ekonomicznych (od 1993 r). Rektor Wyższej Szkoły Zarządzania w Rzeszowie, działającej pod patronatem SGH w Warszawie. Członek Komisji Nauk Ekonomicznych PAN - Oddział w Krakowie.

    Zainteresowania naukowe:

    zastosowanie metod ekonometrycznych i taksonometrycznych w badaniach ekonomicznych o charakterze międzynarodowym
    modelowanie i optymalizacja strumieni handlu zagranicznego
    porównawcza wielowymiarowa analiza poziomu rozwoju społeczno-gospodarczego Polski i krajów Unii Europejskiej

    Prof. dr hab. Stanisław Wydymus
    Kontakt:
    tel: 293-53-44
    e-mail: wydymuss@janek.ae.krakow.pl
    www:

    Tematyka prac badawczych:
    Zastosowanie metod komputerowych w badaniach rynkowych i marketingowych w sferze handlu zagranicznego.
    Komputerowa analiza rynków kapitałowych.
    Modelowanie, wariantowe prognozowanie i optymalizacja strumieni handlu zagranicznego.
    Analiza procesów restrukturyzacji polskiej gospodarki na tle krajów UE.
    Wielowymiarowa porównawcza analiza rozwoju społecznego i gospodarczego Polski oraz wysoko rozwiniętych krajów europejskich.
    Międzynarodowa konkurencyjność polskiej gospodarki. Funkcjonowanie kapitału zagranicznego w Polsce.

    dr Elżbieta Bombińska
    Kontakt:
    tel: AE wew. 5306
    e-mail: bombinse@janek.ae.krakow.pl
    www:
    Tematyka prac badawczych:


    dr Klemens Budzowski
    Kontakt:
    tel: 293-53-12
    e-mail: budzowsk@janek.ae.krakow.pl
    www:
    Tematyka prac badawczych:


    dr Małgorzata Czermińska
    Kontakt:
    tel:
    e-mail: emczermi@cyf-kr.edu.pl
    www:
    Tematyka prac badawczych:


    dr Henryk Czubek
    Kontakt:
    tel: 293-55-07
    e-mail: czubekh@ae.krakow.pl
    www: www.ae.krakow.pl/czubekh
    Tematyka prac badawczych:


    dr Agnieszka Hajdukiewicz
    Kontakt:
    tel: 293-53-07
    e-mail: hajdukia@ae.krakow.pl
    www:
    Tematyka prac badawczych:


    dr Stanisława Klima
    Kontakt:
    tel: 293-55-04
    e-mail: klimas@ae.krakow.pl
    www:
    Tematyka prac badawczych:


    dr Krzysztof Kosiec
    Kontakt:
    tel: 293-56-53
    e-mail: kosieck@janek.ae.krakow.pl
    www:

    dr Marek Maciuszek
    Kontakt:
    tel: 293-55-04
    e-mail: maciuszm@janek.ae.krakow.pl
    www:
    Tematyka prac badawczych:


    dr Bożena Pera
    Kontakt:
    tel: 293-53-06
    e-mail: perab@ae.krakow.pl
    www:
    Tematyka prac badawczych:


    dr Wojciech Zysk
    Kontakt:
    tel: 293-51-94
    e-mail:
    www:
    Tematyka prac badawczych:


    mgr Marek Maciejewski
    Kontakt:
    tel: 293-51-94
    e-mail: maciejem@ae.krakow.pl
    www:
    Tematyka prac badawczych:


    mgr Adam Michalik
    Kontakt:
    tel: 293-53-10
    e-mail: adam.mi@poczta.fm
    www:

    http://www.ae.krakow.pl/~ekhz
     

         \Kraków\Akademia Ekonomiczna - WEiSM\MSG


     1.Katedra Międzynarodowych Stosunków Gospodarczych

    Sylwetki pracownikow.

    Prof. dr hab. Stanisław Miklaszewski
    Kierownik Katedry Międzynarodowych Stosunków Gospodarczych
    tel., 29-35-302

    Prof. dr hab. Irena Pietrzyk
    Kierownik Zakładu Regionalistyki Europejskiej
    tel. 29-35-650
    29-35-498, tel./fax. 29-35-085 [ul. Rakowicka 16]

    St.wykł. dr Małgorzata Bieda
    tel. 29-35-506

    St. wykł.dr Teresa Kamińska-Blichowska
    tel. 29-35-309

    Główne zainteresowania dr Teresy Kamińskiej-Blichowskiej koncentrują się na:


    Jest autorką około trzydziestu artykułów, opracowań naukowych, materiałów dydaktycznych i ekspertyz, w tym kompendium wiedzy z zakresu MSG i funkcjonowania rynku światowego.

    Prowadzi wykłady z Międzynarodowych Stosunków Gospodarczych na wydziałach :


    Wykłada również w Uniwersytecie Jagiellońskim na wydziałach:


    St. wykł. dr Piotr Małecki
    tel. 29-35-506

    adj. dr Lidia Mesjasz
    tel. 29-35-308

    Pracownik AE od 1992 r. Obecnie adiunkt w Katedrze Międzynarodowych Stosunków Gospodarczych.

    Zainteresowania naukowe:

    a) Międzynarodowy system finansowo-walutowy


    b) Handel międzynarodowy i handel zagraniczny Polski


    c) Zewnętrzne finansowanie rozwoju gospodarczego


    Dydaktyka:
    Wykłady na studiach dziennych, zaocznych i podyplomowych z przedmiotu: Międzynarodowe stosunki gospodarcze
    Wykłady na kierunku Stosunki Międzynarodowe, Specjalność MSG z przedmiotów:


    Wykłady anglojęzyczne w ramach programu International Business Studies:


    Seminarium magisterskie na studiach dziennych

    adj. dr Edward Molendowski
    tel. 29-35-154

    Dr Edward MOLENDOWSKI jest adiunktem w Katedrze Międzynarodowych Stosunków Gospodarczych Akademii Ekonomicznej w Krakowie.

    W okresie od grudnia 1991 do lutego 2001 r. pracował w Ambasadzie RP w Budapeszcie, kierując Wydziałem Ekonomiczno-Handlowym, początkowo w randze Radcy Handlowego a od 1997 r. Radcy Handlowego Ministra - Pełnomocnego.

    Jego zainteresowania naukowe koncentrują się wokół następujących problemów:


    adj. dr Jacek Pera
    tel. 29-35-310

    Adjunkt w Katedrze Międzynarodowych Stosunków Gospodarczych Akademii Ekonomicznej w Krakowie. Posiada 10-letni staż pracy w banku, doświadczenie w szkoleniach dla praktyki gospodarczej oraz 10 letni staż pracy na uczelni. Autor kilkunastu publikacji i opracowań naukowych. W wyniku rozwoju transformacji systemowej swoje badania koncentruje w kierunku analizy rynków finansowych i rozliczeń pieniężnych i niepieniężnych w Polsce i na świecie, ze szczególnym uwzględnieniem instrumentów rynku walutowego, pieniężnego, kredytowego i systemu bankowego - w kontekście kontroli towarzyszących im ryzyk.

    Prowadzi wykłady na studiach dziennych, zaocznych, wieczorowych i podyplomowych z przedmiotów:


    Prowadzi seminaria magisterskie na studiach dziennych i zaocznych.
    Specjalizuje się w problematyce z zakresu stosunków międzynarodowych a szczególnie w :


    Asystent mgr Joanna Garlińska-Bielawska
    tel. 29-35-507

    Zatrudniona na stanowisku asystenta od 1997r.
    Zainteresowania naukowe:


    Asystent mgr Anna Odrobina
    Zakład Regionalistyki Europejskiej
    tel. 29-35-652 [paw.sportowo-dydaktyczny] pokój 227
    tel. 29-35-478 [ul.Rakowicka 16]

    Anna Odrobina jest absolwentką kierunku: Międzynarodowe Stosunki Gospodarcze i Polityczne Akademii Ekonomicznej w Krakowie, a od listopada 1998 r - asystentem w Zakładzie Regionalistyki Europejskiej w Katedrze MSG. W 2000 r. uzyskała dyplom D.E.S.S en Management Territorial Uniwersytetu LILLE I w Lille.
    Swoje zainteresowania naukowe A. Odrobina koncentruje przede wszystkim na problematyce małych i średnich przedsiębiorstw, ich roli w rozwoju regionalnym, w stymulowaniu innowacji oraz ich otoczenia instytucjonalnego. Zajmuje się ona ponadto tematyką integracji regionalnej w Europie, ze szczególnym uwzględnieniem Unii Europejskiej.
    A. Odrobina sprawuje także funkcję opiekuna Koła Naukowego MSG. Poza tym rozwija kontakty ze środowiskiem uniwersyteckim we Francji oraz uczestniczy w międzynarodowej współpracy naukowo-badawczej.

    Asystent mgr Piotr Stanek
    tel. 29-35-308

    http://www.ae.krakow.pl/~ekmsg
     



     2.Dorobek naukowy pracowników katedry

    Prof. dr hab. Stanisław Miklaszewski
    Kierownik Katedry Międzynarodowych Stosunków Gospodarczych

    A. Prace wykonane przed uzyskaniem stopnia doktora habilitowanego

    I. Monografie, studia i rozprawy

    1.1 Rozprawa doktorska : Proces integracji gospodarczej a kierunki rozwoju i specjalizacji przemysłu państw EWG w latach 1958 - 1972 , Kraków 1976 ss. 370,obrona :
    25.10.1976
    1.2 Rozprawa habilitacyjna : Mechanizm regionalnej integracji gospodarczej w teorii i praktyce Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej , Zeszyty Naukowe AE w Krakowie, seria specjalna : Monografie nr 99, Kraków 1991, ss.176 , kolokwium : 28.10.1991

    II. Oryginalne prace twórcze [ artykuły naukowe]

    2.1 Periodyzacja polskiej polityki importowej w dwudziestoleciu 1950 - 1970 ,Zeszyty
    Naukowe WSE w Krakowie , 1972, nr 58 , s.33 - 44

    2.2 Commonwealth po przystąpieniu Wielkiej Brytanii do EWG, Sprawy Międzynarodowe,
    1973, nr 7 - 8 , s.104 - 114

    2.3 Wybrane problemy teorii unii celnej, Studia z Historii Myśli Społeczno - Ekonomicznej,
    Międzyuczelniane Zeszyty Naukowe, 1978, nr 26, s. 131 - 153

    2.4 Stosunki gospodarcze EWG z europejskimi krajami śródziemnomorskimi , Sprawy
    Międzynarodowe , 1980, nr 3, s.87 - 100

    2.5 Programowanie gospodarcze w EWG, Zeszyty Naukowe AE w Krakowie,1981 , nr
    134 , s.97 - 111

    2.6 Polityka regionalna Wspólnego Rynku, Zeszyty Naukowe AE w Krakowie ,1981, nr 134, s.113 - 138

    2.7 Rynek ropy naftowej u progu lat osiemdziesiątych, Zeszyty Naukowe AE w Krakowie, 1981, nr 148 , s.55 - 74

    2.8 Rola Europejskiego Banku Inwestycyjnego w polityce śródziemnomorskiej EWG, Zeszyty Naukowe AE w Krakowie, 1982 ,nr 147, s.36 - 58

    2.9 Główne tendencje zmian w rolnictwie europejskich krajów RWPG, Zagadnienia Ekonomiki Rolnej, 1982 , nr 6, s.36 - 50 [ współautor D.Niemiec]

    2.10 Krytyka teorii wartości Marksa we współczesnej literaturze anglosaskiej, Zeszyty Naukowe AE w Krakowie,1984 ,nr 188 ,s.5 - 19

    2.11 Uwagi o stanie teorii integracji w literaturze zachodniej, Folia Oeconomica Cracoviensia, 1984, vol. XXVII, s.83 - 93

    2.12 Polityka gospodarcza EWG w stosunku do stowarzyszonych państw Trzeciego Świata w dwudziestoleciu 1964 - 1983 w :Międzynarodowa integracja gospodarcza EWG i RWPG a procesy globalizacji stosunków międzynarodowych, Łódź UŁ, 1984, s.163 - 176

    2.13 .Przeobrażenia strukturalne gospodarki RFN a kryzys gospodarczy lat siedemdziesiątych, Przegląd Stosunków Międzynarodowych ,1985 ,nr 2 - 3 , s.75 - 83

    2.14 Przyczyny i konsekwencje rozszerzania integracji gospodarczej na przykładzie RWPG i EWG w : Procesy międzynarodowej integracji regionalnej w gospodarce światowej, t. I, Łódź UŁ, 1986, s.161 - 175

    2.15 Państwa EWG wobec nowego "wyzwania" technologicznego, Folia Oeconomica Cracoviensia , 1987,vol. XXX, s.97 - 118

    2.16 Problemy rozwoju przestrzennego ugrupowań integracyjnych [ na przykładzie RWPG i EWG], Folia Oeconomica Cracoviensia ,1988, vol.XXXI, s. 35 - 48

    2.17 Inwestycje bezpośrednie w stosunkach między USA a państwami EWG, Sprawy Międzynarodowe,1989, nr 6, s.111 - 118

    2.18 Integracja instytucjonalna między państwami o różnym poziomie rozwoju - przykład ASEAN, Zeszyty Naukowe AE w Krakowie, 1989, nr 306, s.87 - 100

    2.19 Problemy międzynarodowego podziału pracy w rolnictwie krajów EWG i RWPG, Zeszyty Naukowe AE w Krakowie, 1989, nr 312, s,25 - 45 [ współautor D.Niemiec]

    2.20 Aspiracje i możliwości - próba oceny przyszłości stosunków gospodarczych Polski z EWG w : O nowy ład ekonomiczny w Polsce, Kraków AE, 1990, s.137 - 148

    2.21 Porównawcze aspekty międzynarodowej integracji gospodarczej w ramach EWG i RWPG w : Integracja w Europie. Problemy, przemiany ,perspektywy, Łódź UŁ ,1990 , s.254 - 269 [współautor S.Lis]

    2.22 Konfrontacja czy współdziałanie - problem protekcjonizmu w stosunkach USA i EWG, Folia Oeconomica Cracoviensia , 1990, vol.XXX III, s.115 - 127

    III. Podręczniki i skrypty

    3.1 Proces regionalnej integracji gospodarczej w Europie Zachodniej w : Ekonomia polityczna. Wybrane zagadnienia, rozdział VII, Kraków AE 1990, s.74 - 88

    3.2 Procesy międzynarodowej integracji regionalnej , Kraków AE , 1990,ss. 221 [współautor S.Lis - 50 %]

    IV. Inne opracowania

    4.1 Problemy międzynarodowego podziału pracy w rolnictwie krajów europejskich , PISM O/ Kraków ,maj 1981 ,ss.45 - ekspertyza [ współautor]

    4.2 Konsekwencje zależności gospodarczej Polski od państw EWG dla naszych stosunków z tym ugrupowaniem, PISM O / Kraków , lipiec 1982, ss.31 - ekspertyza [współautor]

    4.3Przeobrażenia strukturalne gospodarki RFN a kryzys gospodarczy lat siedemdziesiątych - temat R.III.4 ss.25 ,listopad 1983

    4.4 Źródła napięć w stosunkach gospodarczych między USA a krajami EWG - zadanie badawcze 5 CPBP 11.08.6.1 , 1987, SS. 120

    B. Prace wykonane po uzyskaniu stopnia naukowego doktora habilitowanego

    I . Pozycje książkowe

    S a m o d z i e l n e :
    1.1 Leksykon Wspólnot Europejskich, Kraków 1992, ss.100

    1.2 Mechanizm integracji a mechanizm transformacji systemowej, Biała Księga. Polska - Unia Europejska, URM Warszawa 1993

    1.3 Unia Europejska a interesy ekonomiczne krajów Grupy Wyszehradzkiej, PAN Kraków 1997, ss. 95

    1.4 Historyczne i ekonomiczne podstawy integracji gospodarczej krajów Unii Europejskiej, WSB - NLU Nowy Sącz 1999, ss. 166


    W s p ó ł a u t o r s t w o
    1.5 Kraje europejskie wobec współczesnych procesów integracyjnych, PAN Kraków, 1993, ss.144 [ współautor S.Lis - 50 %]

    W s p ó ł u d z i a ł
    1.6 Główne problemy współpracy gospodarczej krajów Hexagonale w : Rola Hexagonale w kształtowaniu jedności europejskiej, Kraków UJ 1992 ,s.31 - 39

    1.7 Uwagi o polityce przemysłowej w : Transformacja systemu gospodarczego w krajach Europy Środkowo- Wschodniej ,PWN Warszawa 1993, s.126 - 136

    1.8 Zewnętrzne uwarunkowania procesu transformacji gospodarki polskiej w : Transformacja systemu ekonomicznego w Polsce, PAN Kraków 1994, ss.145 - 156

    1.9 Zdolności adaptacyjne Polski i krajów CEFTA do warunków funkcjonowania Unii Europejskiej w :Podstawy integracji europejskiej w aspekcie rozwoju obszarów wiejskich, Kraków AR 1998, część I , s.45 - 52

    II. Oryginalne opublikowane prace twórcze [artykuły]

    2.1 Ewolucja stosunków handlowych Chińskiej Republiki Ludowej z krajami EWG,
    Zeszyty Naukowe AE w Krakowie 1991, nr 334 , s.23 - 37

    2.2 Some Remarks about Polish Industrial Policy ,Seminar Papers nr 3 ,Cracow Academy of Economics ,F.Ebert Foundation, November 8, 1991, s.1 - 12

    2.3 Typy i cechy regionalnej integracji gospodarczej, Zeszyty Naukowe AE w Krakowie, 1991, nr 346, s.101 - 113

    2.4 Mechanizm regionalnej integracji i jego metody w ramach Wspólnot Europejskich, Centrum ds. Studiów , SGH Warszawa, Prace i Materiały, 1992 ,nr 65, s. 13 - 24

    2.5 Rozpad RWPG a procesy integracji w Europie Zachodniej, Zeszyty Naukowe AE w Krakowie,1993 , nr 402, s.35 - 53

    2.6 Foreign Investment in Poland w : Transormation Processes in Eastern Europe : Western Perpectives and the Polish Experience ,PAN, ISP ,Kraków, 1993, s.393 - 398

    2.7 Korzyści i zagrożenia Układu o Stowarzyszenie Polski ze Wspólnotami Europejskimi, Folia Oeconomica Cracoviensia 1993, vol. XXXV - XXXVI, s. 55 - 63

    2.8 Industrial Policy ana Competitiveness of National Economy w : Poland ; Towards Increased Competitiveness and Development , IRSS Warszawa 1995, s.108 - 116

    2.9 Liberalizm a międzynarodowy proces gospodarowania, Sprawy Międzynarodowe 1996, nr 3 - 4 ,s.47 - 60

    2.10 Liberalism and Processes in International Economy , The Polish Quarterly of International Affairs 1996 , nr 3 - 4 , s. 45 - 58

    2.11 Rola GATT w rozwoju handlu międzynarodowego. Próba bilansu, Zeszyty Naukowe AE w Krakowie 1996, nr 476, s.57 - 66

    2.12 Obszary potencjalnych kontrowersji w negocjacjach akcesyjnych Polski i Unii Europejskiej w : Zagadnienia handlu zagranicznego 1998, Kraków AE 1998, s. 79 - 91

    2.13 Rozwój powiązań integracyjnych i Unii Europejskiej a negocjacje akcesyjne z Polską w : Polska strategia negocjacji z Unią Europejską, Kraków ISS 1998, s.37 - 50

    2.14 Transformacja gospodarki polskiej a integracja z państwami Unii Europejskiej w : Polska droga do Unii Europejskiej .Doświadczenia i możliwości, Kraków 1999, s.17 - 27 ( również przedmowa )

    2.15 Polityka rolna i regionalna jako podstawowe kwestie sporne w negocjacjach Polski i Unii Europejskiej w : Kontrowersje wokół korzyści i kosztów integracji Polski z Unią Europejską, Chrzanów 1999, s. 143 - 156

    2.16 .Gospodarka polska na tle krajów Strefy Euro w :Handel zagraniczny. Metody problemy, tendencje, Kraków AE 1999, s.56 - 67

    2.17 .Konkurencyjność i jej znaczenie dla pozycji gospodarki polskiej w Unii Europejskiej, Zarządzanie i edukacja, 2000 nr 22 - 23 , s.81 - 97

    2.18 .Integracja regionalna w Europie - Unifikacja czy zróżnicowanie gospodarek ? w : Systemy gospodarcze i ich ewolucja. Dokąd zmierza Unia Europejska ?, AE Katowice 2000, s.43 - 57

    2.19 . Czy Polska powinna przystąpić do Unii Europejskiej ? w : Proces dostosowania się gospodarki polskiej do kryteriów członkowskich Unii Europejskiej , AE Kraków 2000 s.49 - 63

    2.20 . Polemika wokół przyszłych kierunków rozwoju Unii Europejskiej w : Problemy Handlu Międzynarodowego , AE Kraków 2000 , s.360 - 361

    2.21 Kontrowersje związane z przyjęciem Polski do Unii Europejskiej, AE Kraków 2001, s 11 - 27

    2.22 .Dylematy wokół przyjęcia Polski do Unii Europejskiej w : Handel Międzynarodowy 2001, s.168 - 179

    2.23 .Zasady konkurencji Unii Europejskiej jako obszar negocjacji z Polską w : Integracja Polski z Unią Europejską. Aspekty ekonomiczno - prawne, ISS Kraków 2002 z. 47, s. 85 - 93

    III. Podręczniki i skrypty

    3.1 Rynek pieniężno - kredytowy w : Elementy mikroekonomii, rozdział X, Kraków AE
    1993, s.183 - 198

    IV. Inne opracowania

    4.1 Zróżnicowanie poziomu rozwoju między państwami Hexagonale a problem wspólnoty
    interesów ekonomicznych krajów członkowskich ,w ramach ekspertyzy dla KBN :
    Rola Hexagonale w kształtowaniu jedności europejskiej, listopad 1991, ss.60

    4.2 Polityka przemysłowa a konkurencyjność gospodarki w : Rola czynników
    instytucjonalnych w kształtowaniu międzynarodowej konkurencyjności gospodarki,
    IRSS Warszawa, wrzesień 1995, ss.41

    4.3 Regulacja rynku w procesie transformacji systemowej polskiej gospodarki , Kraków
    AE , 1997, s.42

    4.4 Narodowa strategia integracji na tle zagranicznej polityki gospodarczej Polski i
    krajów CEFTA, Kraków AE 1998 ,ss.77

    4.5 Wprowadzenie i redakcja naukowa zeszytów Instytutu Studiów Strategicznych
    MCRD w Krakowie :
    - Polska wobec reformy Unii Europejskiej , 1998 , nr 26
    - Polska strategia negocjacji z Unią Europejską , 1998, nr 33
    - Polskie rolnictwo a Unia Europejska , 1998, nr 34
    - Polska w Unii Europejskiej, 1999, nr 39
    - Doświadczenia negocjacji akcesyjnych państw Unii Europejskiej, 1999, nr 41
    - Europa Środkowo - Wschodnia w warunkach globalizacji handlu , 2000,nr 43
    - Rozszerzenie Unii Europejskiej - polski syndrom, 2002, nr 46
    - Integracja Polski z Unią Europejską. Aspekty ekonomiczno - prawne, 2002 nr 47

    4.6 Polska wobec instytucjonalno - strukturalnej reformy Unii Europejskiej, Kraków AE
    2000. ss.51

    V. Publicystyka ekonomiczna

    5.1 Kosztowny protekcjonizm, Dziennik Finansowy [ dodatek do Dziennika Polskiego]
    1993, nr 1

    5.2 Wejście w Układ, Dziennik Finansowy 1993, nr 2

    5.3 Polska i jej sąsiedzi, Dziennik Finansowy 1993, nr 4

    5.4 Lepsi od Wspólnoty, Dziennik Finansowy 1993, nr 8

    5.5 Czy potrzebna jest polityka przemysłowa ?,Dziennik Finansowy 1993, nr 12

    5.6 Kulawy wąż z Maastricht , Dziennik Finansowy 1993, nr 17

    5.7 Początek końca złudzeń ?, Dziennik Finansowy 1993, nr 19

    5.8 Opóźniona ratyfikacja , Dziennik Finansowy 1993, nr 22

    5.9 Niekończąca się runda ,Dziennik Finansowy 1993, nr 24

    5.10 Próba bilansu, Dziennik Finansowy 1993, nr 25

    5.11 Egoizm bogatych i samotność biednych, Dziennik Finansowy 1994, nr 29

    5.12 Miernik prawdę ci powie, Dziennik Finansowy 1994, nr 30

    5.13 Europejskie standardy ,Dziennik Finansowy 1994, nr 31

    5.14 - 5.23 Nasi partnerzy, Dziennik Finansowy 1994, nr 32, 33, 35, 38, 39, 40, 47, 48, 52
    i nr 58

    5.24 Papierowy Układ , Dziennik Finansowy 1994, nr 54

    5.25 Jeden procent korzyści, Dziennik Finansowy 1994 nr 56

    5.26 Prywatyzacja z oporami, Dziennik Finansowy 1994 nr 60

    5.27 Chore rolnictwo, Dziennik Finansowy 1994, nr 62

    5.28 Kto się boi kapitału zagranicznego ?, Dziennik Finansowy 1994, nr 63

    5.29 Bezrobocie po polsku, Dziennik Finansowy 1994 , nr 65

    5.30 Mali w Europie ,Dziennik Finansowy 1994 , nr 68

    5.31 A jednak Piętnastka ,Dziennik Finansowy 1994, nr 70

    VI Recenzje

    6.1 Recenzja skryptu SGH pt "Europejska Wspólnota Gospodarcza" - 1993

    6.2 " opracowania J.Misali "Wybrane mierniki konkurencyjności gospodarki
    polskiej, IRSS - 1995

    6.3 Recenzja książki pod red.L.Ciamagi " Zagraniczna polityka gospodarcza Polski w
    teorii i praktyce dostosowań do Unii Europejskiej" SGH - 1997

    6.4 Recenzja książki A.Marszałka "Z historii europejskiej idei integracji międzynarodo -
    wej" UŁ - 1997

    6.5 Recenzje opracowań przygotowywanych dla Instytutu Rozwoju i Studiów
    Strategicznych oraz badań statutowych pracowników AE w Krakowie

    6.6 Recenzja skryptu Z.Dach, A.Polloka, K.Przybylskiej , "Mikroekonomia" Szkoła
    Przedsiębiorczości i Zarządzania przy AE w Krakowie - kwiecień 1999

    6.7 Recenzja skryptu J.Misali, "Integracja zachodnioeuropejska", SGH - listopad 1998

    6.8 Recenzja skryptu V.Piana, "How is macroeconomics changing thanks to computer" ,
    AE w Krakowie - luty 1999

    6.9 Recenzje części referatów konferencji naukowej w AE w Krakowie w kwietniu 1999

    6.10 Recenzje referatów ( w języku angielskim ) prezentowanych na międzynarodowej
    konferencji w SGH "Eastern enlargement of the EU and the future of European
    Integration w czerwcu 2000 .

    VII. Artykuły przyjęte do druku

    7.1 Negocjacje akcesyjne Polski z UE w świetle decyzji szczytu w Nicei , ss.13 AE KR
    ukaże się ?

    7.2 Kontrowersje wokół polityki handlowej UE w stosunku do stowarzyszonych krajów
    rozwijających się ,ss.17 AE KR ukaże się j.w

    VIII. Udział w konferencjach naukowych krajowych i międzynarodowych
    w latach 1980 - 1999

    8.1 "Procesy międzynarodowej integracji ekonomicznej krajów EWG i RWPG.
    Podobieństwa i różnice." - Uniwersytet Łódzki 1980 ,

    8.2 "Stymulatory rozwojowe w procesach integracyjnych krajów EWG i RWPG."
    - UŁ 1982 ,

    8.3 "Polska polityka zagraniczna w latach 1944 - 1982." - UJ 1983, referat ,

    8.4 "Przemiany w ekonomii zachodniej lat 60 - tych i 70 - tych." - UŁ 1985 ,

    8.5 "Procesy międzynarodowej integracji regionalnej w gospodarce światowej."
    - UŁ 1986 , referat ,

    8.6 "Współczesna ekonomia burżuazyjna wobec węzłowych problemów gospodarczych
    kapitalizmu." - UŁ maj 1987 ,

    8.7 "East - West Relations." - Uniwersytet Gdański maj 1987, referat,

    8.8 "Integracja w Europie. Problemy, przemiany, perspektywy." - UŁ 1990, referat,

    8.9 "Polska - Unia Europejska. Od stowarzyszenia do członkostwa ." - SGH czerwiec 1995,

    8.10 "Poland :Towards Increased Competitiveness and Development." - Instytut Rozwoju i Studiów Strategicznych Warszawa, październik 1995 ,referat

    8.11 "Polityka handlowa Polski a członkostwo w Unii Europejskiej." - SGH czerwiec 1996 ,

    8.12 "Stan przygotowań Polski do członkostwa w Unii Europejskiej." - SGH czerwiec 1997 ,

    8.13 "Wybrane problemy handlu międzynarodowego." - AE Kraków listopad 1997,

    8.14 "Stan przygotowań Polski, Czech, Węgier, Słowenii i Estonii do negocjacji z Unią Europejską." - konferencja międzynarodowa ISS Kraków, kwiecień 1998, prowadzenie drugiego dnia obrad ,

    8.15 "Rezultaty stowarzyszenia Polski ze Wspólnotami Europejskimi." - SGH czerwiec 1998,

    8.16 "Kierunki działań integracyjnych gospodarki polskiej z Unią Europejską." - AE Kraków, wrzesień 1998, referat wprowadzający,

    8.17 "Zagadnienia handlu zagranicznego." - AE Kraków grudzień 1998, referat ,

    8.18 "Kontrowersje wokół korzyści i kosztów integracji Polski z Unią Europejską"
    - Wyższa Przedsiębiorczości i Marketingu Chrzanów, maj 1999, referat ,

    8.19 "Polski przemysł w obliczu wyzwań członkostwa w Unii Europejskiej" - SGH
    czerwiec 1999 ,

    8.20 "Nowy kształt stosunków Polski z jej wschodnimi sąsiadami" - konferencja
    międzynarodowa ISS Kraków, czerwiec 1999 , prowadzenie pierwszego dnia obrad
    i warsztatów ze studentami Białorusi, Polski, Rosji i Ukrainy

    8.21 "Experiences of Austria ,Finland, Norway and Sweden Towards the European
    Integration Process of Poland, Czech Republic and Hungary ,ISS Kraków listopad 1999 - prowadzenie obrad

    8.22 "Proces dostosowania gospodarki polskiej do kryteriów członkowskich Unii
    Europejskiej" AE Kraków kwiecień 2000 roku - referat i prowadzenie pierwszego
    dnia obrad .

    8.23 " Demokracja i biurokracja w Unii Europejskiej", WSZi P Kraków kwiecień 2000,
    referat .

    8.24 "Polityka handlowa Unii Europejskiej względem krajów trzecich a rozszerzenie",
    międzynarodowa konferencja ISS Kraków, czerwiec 2000 roku, prowadzenie
    obrad

    8.25 "Systemy gospodarcze i ich ewolucja. Dokąd zmierza Unia Europejska ?AE w
    Katowicach, wrzesień 2000 roku, referat i prowadzenie drugiego dnia obrad

    8.26 "Training for the Promotion of Sustainable Development ,międzynarodowa
    konferencja AGH w Krakowie, wrzesień 2000, referat

    8.27 "Problemy handlu międzynarodowego, AE w Krakowie ,listopad 2000 rok , referat

    8.28 Zdolności adaptacyjne gospodarki polskiej do integracji z Unią Europejską, ISS
    Kraków, czerwiec 2001, prowadzenie obrad

    8.29 Francja, Niemcy, Wielka Brytania i Polska wobec rozszerzenia Unii Europejskiej,
    konferencja międzynarodowa ISS Kraków, październik 2001, prowadzenie obrad

    8.30 Tempo harmonizacji polskiego prawa z ustawodawstwem wspólnotowym, ISS
    Kraków, grudzień 2001 , prowadzenie obrad i referat

    8.31 Polska a euro: stan i kierunki przygotowań Polski do przyjęcia wspólnej waluty,
    ISS Kraków, kwiecień 2002, prowadzenie obrad

    Prof. dr hab. Irena Pietrzyk - Kierownik Zakładu Regionalistyki Europejskiej

    St.wykł. dr Małgorzata Bieda - Katedra Międzynarodowych Stosunków Gospodarczych

    St. wykł.dr Teresa Kamińska-Blichowska - Katedra Międzynarodowych Stosunków Gospodarczych

    St. wykł. dr Piotr Małecki - Katedra Międzynarodowych Stosunków Gospodarczych

    adj. dr Lidia Mesjasz - Katedra Międzynarodowych Stosunków Gospodarczych

    Około 20 opracowań - artykuły publikowane w czasopismach krajowych oraz jako podrozdziały książek, a także referaty prezentowane podczas krajowych i międzynarodowych konferencji naukowych. Ważniejsze publikacje:

    Mesjasz Lidia, Polityka finansowo-kredytowa Stanów Zjednoczonych wobec Ameryki Łacińskiej, "Sprawy Międzynarodowe" 1990, nr 7-8, ss. 135-148.

    Mesjasz Lidia, Jasiński Bogusław, Szanse rozwiązania problemu zadłużenia zagranicznego Polski, w: Filozofia, Polityka, Stosunki Międzynarodowe, Instytut Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego, Dom Wydawniczy Elipsa, Warszawa 1995.

    Mesjasz Lidia, Ekspansja Japonii na międzynarodowym rynku finansowym, "Bank i Kredyt", 1996, nr 4, ss. 76-80.

    Mesjasz Lidia, Jasiński Bogusław, Rola finansowania zewnętrznego w procesie restrukturyzacji przemysłu krajów CEFTA, w: Zadłużenie zewnętrzne a rozwój przemysłu kraju dłużniczego, Centrum Badań nad Zadłużeniem i Rozwojem, Akademia Ekonomiczna, Kraków 1997, ss.29-75.

    Mesjasz Lidia, Rola międzynarodowych instytucji finansowych w procesie transformacji gospodarek krajów Europy Środkowo-Wschodniej, "Zeszyty Naukowe AE w Krakowie", 1997, nr 501, ss. 19-30.

    Mesjasz Lidia, Mesjasz Czesław, Wycena kredytu dla przedsiębiorstwa - założenia teoretyczne i przegląd metod, w: "Bank i Kredyt", 2000, nr 9, ss. 61-75.

    Mesjasz Lidia, Szanse i zagrożenia spłaty zadłużenia zagranicznego Polski w pierwszej dekadzie XXI wieku, w: Internacjonalizacja i globalizacja przedsiębiorstwa i gospodarki, pod red. J. Rymarczyka i W. Michalczyka, Prace Naukowe Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu, 2002, nr 930, tom 1, Wrocław 2002, ss. 417-429.

    adj. dr Edward Molendowski - Katedra Międzynarodowych Stosunków Gospodarczych

    WYKAZ WAŻNIEJSZYCH PRAC NAUKOWO-BADAWCZYCH
    (Opublikowanych w latach 1990-2001)1


    I. Wydawnictwa samoistne:

    1. E. Molendowski: Zintegrowany rynek EWG-1992. Główne elementy programu i skutki jego wdrożenia, AE Kraków, 1991 (Pomocnicze materiały dydaktyczne).

    2. E. Molendowski, E. Redel i inni: Węgry. Poradnik dla Menedżerów, Warszawa 1992.

    3. E. Molendowski: Wpływ postanowień Umowy CEFTA na wymianę handlową Polski z Węgrami w latach 1993-1994, Ambasada RP w Budapeszcie, 1995.

    4. E. Molendowski (współautor): Polsko-węgierska wymiana handlowa w latach 90-tych w świetle postanowień umowy CEFTA, Ambasada RP w Budapeszcie, 1997.

    5. E. Molendowski (red.): Węgry na drodze do Unii Europejskiej, Ambasada RP w Budapeszcie, 1997.

    6. E. Molendowski (red., współautor): Republika Węgierska-Poradnik eksportera i inwestora, Budapeszt 1998.

    7. E. Molendowski (red., współautor): Republika Węgierska-Poradnik eksportera i inwestora, Budapeszt 2000.

    8. E. Molendowski (red.): Lengyelország 2000 - Űzleti kalauz (Polska 2000 - Poradnik biznesmena), Budapeszt 2000.


    II. Artykuły, referaty, wywiady:

    1. E. Molendowski: P. Piket, Polityka EWG wobec krajów Europy Wschodniej w dobie przemian, "Sprawy Międzynarodowe", 1990, nr 12.

    2. E. Molendowski: Neue Staatspolitik von Polen im Bereich der Außenwirtschaft und ihre wichtigste Folgen im Jahre 1990 (Referat wygłoszony w Philips-Universität Marburg), Marburg 1991.

    3. E. Molendowski: Ekonomiczne skutki utworzenia "Zintegrowanego Rynku EWG-1992" dla krajów członkowskich EWG i państw trzecich, "Zeszyty Naukowe AE Kraków", 1992 nr 385.

    4. E. Molendowski: Vischegrader Drei und die Lebensmittelwirtschaft, "Foodapest News", Budapest 1992, No 1.

    5. E. Molendowski: Mit várunk a CEFTA megállapodástól (Czego oczekujemy od Umowy CEFTA), "Partner from Poland", 1993.

    6. E. Molendowski: Lengyelország a Magyar Köztársaság Gazdasági és Kereskedelmi Partnere (Polska partnerem gospodarczym i handlowym Republiki Węgierskiej), "Rynki Zagraniczne", 1993 szeptember, (wydanie specjalne).

    7. E. Molendowski: Rynek Środkowoeuropejski - jego specyfika i powiązania zewnętrzne, Konferencja Polsko-Czesko-Słowacko-Węgierska "Razem czy osobno", Kraków, 1993 październik.

    8. E. Molendowski: Tovább tart a lengyel gazdasági növekedés (Trwa dalszy wzrost polskiej gospodarki), "Magyar Nemzet", 1993, december.

    9. E. Molendowski: Vissza a régi piacokra (Powrót na stare rynki), "Délvilág", 1994, március.

    10. E. Molendowski: A bielskói cégek magyarokkal kereskednének (Firmy z Bielska handlowałyby z Węgrami), "Magyar Hirlap", 1994, március.

    11. E. Molendowski: Bielsko-Biała partnereket keres (Bielsko-Biała poszukuje partnerów), "Világgazdaság", 1994, március.

    12. E. Molendowski: Lengyel üzletemberek Szegeden (Polscy biznesmeni w Szeged), "Délmagyarország", 1994, március.

    13. E. Molendowski: Lengyel szakmai nap Pécsett (Polski dzień branżowy w Pécs),"Világazdaság", 1994, április.

    14. E. Molendowski: W handlu z Węgrami coraz lepiej,"Rynki Zagraniczne", 1994, maj.

    15. E. Molendowski: Lengyelország a Magyar Köztársaság Gazdasági és Kereskedelmi Partnere (Polska partnerem gospodarczym i handlowym Republiki Węgierskiej), "Rynki Zagraniczne", 1994, maj, wydanie specjalne.

    16. E. Molendowski: Republika Węgier partnerem gospodarczym i handlowym Polski, "Rynki Zagraniczne", 1994, czerwiec.

    17. E. Molendowski: Wychodzenie z dołka," Rynki Zagraniczne", 1994, lipiec.

    18. E. Molendowski: Van jövője az együttműködésnek (Jest przyszłość dla naszej współpracy), "KÁPÉ GLÓBUSZ", 1994, augusztus.

    19. E. Molendowski: Élénkülés a kétoldalú forgalomban (Ożywienie w obrotach dwustronnych), "Világgazdaság", 1994, augusztus

    20. E. Molendowski: Lengyelország megbízható partner (Polska pewnym partnerem), "Lengyelország" (dodatek do "Világgazdaság"), 1994, szeptember.

    21. E. Molendowski: A mezőgazdasági-élelmiszeripari termékek a lengyel-magyar árucserében (Produkty rolno-spożywcze w polsko-węgierskiej wymianie towarowej), "Világgazdaság", 1994, november (Lengyelország - wkładka).

    22. E. Molendowski: Poles poised to valut in Hungarian trade, "Budapest Business Journal", 1995, June.

    23. E. Molendowski: Kevesebb protokollt, több mérhető eredményt (Mniej protokołu, więcej wymiernego efektu), "Nógrádi Krónika", 1995, október.

    24. E. Molendowski: Lengyelország új gazdasági arculata (Nowe oblicze gospodarcze Polski), "Világgazdaság", 1996, november (Lengyelország - dodatek)..

    25. E. Molendowski: Polsko-węgierska wymiana handlowa w latach 90. w świetle postanowień umowy CEFTA, w: Wybrane Problemy Handlu Międzynarodowego (Materiały V Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej), AE Kraków, 1997.

    26. E. Molendowski: 1 milliárd dolláros forgalom az ezredfordulón (1 miliard obrotów na przełomie wieku), "Világgazdaság", 1997, december (Lengyelország - dodatek).

    27. E. Molendowski: Felszálló ágon a kétoldalú kereskedelem (Dwustronny handel na wznoszącej się gałęzi), "Világazdaság", 1998, november (Lengyelország - dodatek).

    28. E. Molendowski (współautor): Wpływ kryzysu rosyjskiego na gospodarkę węgierską, w: Zagadnienia Handlu Zagranicznego, (Materiały VII Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej), AE Kraków, 1999.

    29. E. Molendowski: A viták és problémák ellenére kedvezően alakulnak gazdasági kapcsolataink (Pomimo sporów i problemów pozytywnie kształtują się nasze kontakty gospodarcze), "Világgazdaság", 1999, október (Lengyelország - dodatek).

    30. E.Molendowski (współautor): Problemy przystapienia Wegier do Wspólnej Polityki Rolnej, w: Handel Zagraniczny - metody - problemy - tendencje (Materiały VI Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej), AE Kraków,1998.

    31. E. Molendowski: Lengyelország elkötelezett a piacnyitás mellett (Zaangażowanie Polski na rzecz otwarcia rynku), "Napi Magyarország", 2000, január.

    32. E. Molendowski: Háromszoros forgalom (Potrojenie obrotów), "Üzleti 7", 2000, május.

    33. E. Molendowski: Három év alatt 30 milliárd dollár ( W ciągu trzech lat 30 miliardów dolarów), "Bank &Tőzsde" ,2000, június.

    34. E. Molendowski: Élenkülő lengyel-magyar kereskedelem (Ożywienie w handlu polsko-węgierskim)," Halózat", 2000, október.

    35. E. Molendowski: Biztató magyar-lengyel perspektívák (Zachęcające perspektywy polsko-węgierskie), "FOODAPEST 2000" (Gazeta Targowa), november.

    36. E. Molendowski: Négyszeresére nőtt a forgalom (Obroty wzrosły czterokrotnie), Világgazdaság", 2000, december (Lengyelország - dodatek).

    37. E. Molendowski: WTO and the European integration prospects: The case of Poland, International Seminar "Accession to the WTO: Parliamentary dimension", Budapest, 2001, January.

    38. E. Molendowski: Wspieranie małych i średnich przedsiębiorstw na Węgrzech, W: Materiały z konferencji "Zarządzanie i handel zagraniczny w małych i średnich przedsiębiorstwach w warunkach integracji europejskiej", KSzW, Kraków 2001.

    39. E. Molendowski: Wpływ CEFTA na wymianę handlową Polski z jej krajami (na przykładzie powiązań z Węgrami), W: Liberalizacja stosunków ekonomicznych Polski z gospodarką światową, UŁ, Łódź 2001. 40. E. Molendowski, H. Czubek: Załamanie równowagi gospodarczej w Polsce, Czechach i na Węgrzech. Podobieństwa i różnice, W: Handel Międzynarodowy 2001, AE Kraków 2001.

    ________________________________________
    1 W okresie do 1990 opublikowano około 40 prac.


    adj. dr Jacek Pera - Katedra Międzynarodowych Stosunków Gospodarczych

    Publikacje dydaktyczne - opublikowane

    1. Przewodnik metodyczny do przedmiotu: "Międzynarodowe Stosunki Gospodarcze", AE, Kraków 1992 - współautor.

    Publikacje naukowe - opublikowane

    1. Praca zbiorowa pod redakcją Z. Zuziaka: "Managing tourism in historic cities". Tourism marketing strategies in historic cities: Kraków case study, International Cultural Centre, Kraków 1992 - współautor.

    2. "Symulacyjna analiza zabezpieczenia się w Polsce przed ryzykiem kursowym"' Handel Zagraniczny nr 2, luty 1993 - współautor.

    3. Praca zbiorowa pod redakcją J. Hausnera, G. Mosura: "Foreign Investment in Poland" - Transformation process in Eastern Europe: Western perspectives and the Polish experience, Institute of political Studies, Polish Academy of Sciences, Friedrich Ebert Stiftung, Kraków 1993 - współautor.

    4. "Meandry współpracy czworokątnej", Zeszyty naukowe Katedry Handlu Zagranicznego, nr 443, AE Kraków 1993 - autor.

    5. Kapitał zagraniczny w Europie Środkowo-Wschodniej", Rynki Zagraniczne nr 126 z 20 X 1994 - autor.

    6. "Pięć razy tak, pięć razy nie", Życie Gospodarcze nr 49 z 4 XII 1994 - autor.

    7. Referat na III konferencję naukową organizowaną przez Katedrę Handlu Zagranicznego w 1994 roku - "Skutki transformacji systemowej w krajach Grupy Wyszehradzkiej", Kraków 1994 - autor. Praca książkowa pod kierunkiem Prof. S. Wydymusa i dr K. Budzowskiego.

    8. "Kraje Europy Środkowo-Wschodniej w nowym układzie stosunków europejskich", Zeszyty naukowe Katedry mikroekonomii, AE, Kraków 1996 - autor.

    9. "Zewnętrzne uwarunkowania dotychczasowego procesu transformacji gospodarki polskiej na przykładzie stosunków gospodarczych Polski z krajami Europy Środkowo-Wschodniej", Zeszyty naukowe Katedry Handlu Zagranicznego, Nr 501, AE, Kraków 1997 - autor.

    10." Perspektywy kształtowania się współpracy subregionalnej krajów CEFTA w kontekście integracji z Unią
    Europejską - Zeszyty naukowe Katedry MSG - autor, 2002.

    11. "Informacja w procesie szkolenia" , współautor (drugi współautor: M. Buczek, WSEI, Kraków) artykuł na
    konferencję: Rola informacji w procesie zarządzania zmianami (konferencja organizowana przez Katedrę
    Ekonomiki i Organizacji Pr
     

         \Kraków\Akademia Ekonomiczna - WEiSM\ZM


     Katedra Zarządzania Międzynarodowego

    W skład Katedry Zarządzania Międzynarodowego wchodzą następujące Zakłady:


    Zakład Logistyki


    Prowadzi badania naukowe oraz działalność dydaktyczną w zakresie zarządzania ryzykiem, zarządzania przedsiębiorstwami wielonarodowymi, logistyki, zarządzania strategicznego, zarządzania przedsięwzięciami wysokiego ryzyka. Prowadzone są także seminaria doktorskie dla przedsiębiorców niemieckich, seminaria naukowe organizowane wspólnie z pracownikami i studentami z wyższych uczelni niemieckich.

    Działalność dydaktyczna prowadzona przez pracowników Zakładu obejmuje następujące obszary naukowe:


    Działalność naukowo-badawcza prowadzona przez pracowników Zakładu obejmuje następujące dziedziny:


    Zakład Analiz Strategicznych


    Zakład Analiz Strategicznych zajmuje się badaniami dotyczącymi szeroko pojętego procesu zarządzania strategicznego a zwłaszcza etapem analizy strategicznej odniesionym do przedsiębiorstwa międzynarodowego. W tak ujętym obszarze badawczym przedmiotem zainteresowań Zakładu są ogólnie problemy zarządzania strategicznego, określanie opcji strategicznych, opracowywanie strategii, czynniki określające strategię w fazie tworzenia i realizacji oraz problemy implementacji strategii (dobór struktury organizacyjnej do strategii, rola zasobów niematerialnych w jej wdrożeniu itp.). W Zakładzie prowadzone są również prace badawcze nad doborem najwłaściwszych metod analizy strategicznej w przedsiębiorstwach globalnych i organizacjach non-profit.

    Działalność dydaktyczna
    Pracownicy zakładu prowadzą zajęcia z następujących przedmiotów:


    Problematyka seminariów obejmuje następujący zakres:


    Działalność naukowo-badawcza prowadzona przez pracowników Zakładu obejmuje następujące dziedziny:

    http://www.ae.krakow.pl/~katzm
     

    Home 1 strona               Powrót Powrót               Góra strony Góra strony               Adres - Telefon - Faks - E-mail Napisz do nas