Tendencje w rozwoju technologii.
Przeprowadzone w krajach rozwiniętych gospodarczo analizy tendencji rozwoju technologicznego wskazują na strategiczne znaczenie tych technologii, które mają charakter interdyscyplinarny oraz przyczyniają się do trwałego, zrównoważonego rozwoju społecznego i gospodarczego. Potwierdzeniem tego jest tematyka programów badawczo-rozwojowych krajów przodujących gospodarczo. Unia Europejska w Piątym programie ramowym badań, rozwoju technicznego i prezentacji Unii Europejskiej (na lata 1998-2002) przewiduje finansowanie następujących prac nad rozwojem technologii:
- związanych z poprawą jakości życia i wykorzystaniem zasobów biologicznych,
- przyczyniających się do wzrostu udziału technologii informacyjnych w życiu społeczeństwa,
- przyczyniających się do konkurencyjności i trwałego wzrostu gospodarczego,
- związanych z ochroną ekosystemów oraz podażą energii.
Wyjątkową rolę w organizacji oraz kształtowaniu tempa rozwoju społeczeństwa odgrywają technologie informacyjne (informatyczne, telekomunikacyjne, mikroelektroniczne, mediów, infrastruktury informacyjnej oraz usług). Podlegają one najszybciej procesowi globalizacji produkcji, a ich rynek wykazuje silną tendencję wzrostową. Postępująca liberalizacja w handlu produktami technologii informatycznych znalazła wyraz w podpisaniu międzynarodowego porozumienia ITA (Porozumienie w sprawie Handlu Technologiami Informatycznymi), zakładającego bezcłowy obrót tymi produktami po roku 2000.
Polska jest członkiem ITA od 1997 r., jednakże kraje Europy Środkowej i Wschodniej, włączając w to Wspólnotę Niepodległych Państw, praktycznie nie biorą udziału w rynku technologii informacyjnych jako producenci. Przewiduje się, że technologie informacyjne będą się rozwijać jeszcze przez co najmniej kilkadziesiąt lat, przenikając wszystkie dziedziny życia. Do 2002 r. Unia Europejska zamierza skierować największe nakłady na rozwój tych technologii, widząc w nich źródło własnej przewagi konkurencyjnej.
Materiał opracowany przez Ministerstwo Gospodarki.