Powrót Home 1 strona       Forum | Zarządzanie | Eksport | Linki | Autorzy       Napisz do nas Kontakt     Szukaj w Exporterze.pl Szukaj
« Branże
· Droga do zagranicznych złóż
· Przemysł chemiczny w 2001 roku
· Eksport i import w 2001 roku

* Przemysł chemiczny *
  Eksport i import w 2001 roku.  

Od 2000 r. zarysowały się w obrotach wyrobami chemicznymi symptomy poprawy, których kontynuację odnotowujemy w I półroczu 2001 r. - podaje Departament Analiz i Prognoz. W 2000 r. eksport wzrósł o 22.7 proc., przy wzroście importu jedynie o 4.4 proc. Redukcja deficytu w obrotach z zagranicą. wyniosła w 2000 r. 223,4 mln USD, a w I półroczu 2001 r. 84,8 mln USD. Dynamika eksportu w I półroczu 2001 roku wobec analogicznego okresu ub. roku wyniosła 17.7 proc., podczas gdy importu 4.1 proc.

Wyroby chemiczne w obrotach towarowych z zagranicą charakteryzują się znaczącym udziałem w eksporcie (9,5 - 9,8 proc. eksportu ogółem) i jeszcze większym udziałem w imporcie (16,6 proc. - 17,8 proc. importu ogółem). Ciągle nierównowaga między wielkością importu a eksportu nosi charakter strukturalny i skutkuje wysokim, przekraczającym 5 mld USD w skali roku deficytem, który stanowi aż 30,4 proc. łącznego deficytu obrotów towarowych Polski.

Zasadniczy wpływ na poziom deficytu od lat mają dwa działy: wyroby farmaceutyczne oraz tworzywa sztuczne i wyroby z nich. Łączny deficyt wyniósł tu w 2000 r. 3.281,3 mln USD, co stanowiło 62,4 proc. łącznego deficytu w obrotach chemikaliami z zagranicą. W strukturze geograficznej obrotów chemikaliami z zagranicą, zwłaszcza po stronie importu, zdecydowany prym wiodą kraje UE. Przypadało na nie w 2000 r. 54,1 proc. eksportu, 73,7 proc. importu oraz 85,3 proc. deficytu. Przy przewadze Niemiec w obrotach wśród krajów UE, deficytowość wymiany była jednak największa z Francją. Kraje b.ZSRR, na które przypadało w 2000 r. 20,1 proc. eksportu oraz 3,4 proc. importu chemikaliów, były jedynym ugrupowaniem, z którym uzyskaliśmy w wymianie dodatnie saldo obrotów w wysokości 345,2 mln USD. Istnieją duże możliwości dalszego wzrostu eksportu na te rynki pod warunkiem zdecydowanego wsparcia eksportu przez państwo. Chodzi w szczególności o tani kredyt, dostępne warunki ubezpieczenia kontraktów, wsparcie finansowe promocję polskich wyrobów oraz rozszerzenie zakresu kredytowania i ubezpieczania inwestycji, służących budowie nowej infrastruktury wspierania eksportu, obejmującej hurtownie, składnice towarów chemicznych importowanych z Polski, zakłady konfekcjonujące na miejscu polskie chemikalia oraz lokalną sieć ich dystrybucji.

Znaczącą rolę w modernizacji przemysłu chemicznego w rozwoju eksportu spełniają bezpośrednie inwestycje zagraniczne. Do końca 2000 r. kapitał zagraniczny zainwestował w przemyśle chemicznym 1.891,4 mln USD, co stanowi 3,8 proc. ogółu inwestycji zagranicznych zrealizowanych w Polsce. Wśród 885 największych inwestorów zagranicznych 75, czyli 8,5 proc. ogółu zainwestowało w rozwój i modernizację przemysłu chemicznego. Inwestycje te jednak skoncentrowane są w kilku działach branżowych i nie zawsze nastawione są na wzrost eksportu. Dotyczy to w szczególności: przemysłu gumowego (produkcja opon samochodowych), tworzyw sztucznych kosmetyków i środków czystości (mydła i proszki do prania), w mniejszym stopniu farb i lakierów. W znacznie mniejszym stopniu kapitał zagraniczny angażuje się w modernizację i rozbudowę przemysłu farmaceutycznego i rozwój eksportu leków, budując raczej infrastrukturę światowych koncernów farmaceutycznych (przedstawicielstwa znanych koncernów), nastawioną na wzrost importu leków do Polski. Udział zagranicznego kapitału w eksporcie produktów przemysłu chemicznego wyniósł w 2000 r. 33,0 proc. (przy udziale w imporcie 66,6 proc.), a udział w eksporcie tworzyw sztucznych i wyrobów gumowych 64,6 proc. (przy udziale w ich imporcie 60,1 proc.).

W celu normalizacji sytuacji na rynku MG wszczęło szereg postępowań ochronnych. Przedsięwzięcia ochronne rynku krajowego przed nadmiernym przywozem na polski obszar celny towarów mogących wyrządzić szkodę przemysłowi krajowemu regulują przepisy ustawy (Dz.U. nr 157, poz. 102). W oparciu o przepisy ustawy z dnia 11 grudnia 1997 r. o ochronie przed nadmiernym przywozem towarów na polski obszar celny, Minister Gospodarki, na wniosek zainteresowanych podmiotów gospodarczych, którym została wyrządzona szkoda, wszczyna postępowanie ochronne. Po wyjaśnieniu wszystkich okoliczności sprawy i potwierdzeniu zaistnienia szkody, podejmuje decyzję o zastosowaniu środka ochronnego tymczasowego (nałożenie dodatkowej opłaty celnej na określony czas) bądź ostatecznego (ustalenie kontyngentu ilościowego w imporcie danego towaru).

W 2000 r. Ministerstwo Gospodarki prowadziło, wszczęte Postanowieniem Ministra Gospodarki z 14 września 1999 r., postępowanie ochronne przed nadmiernym przywozem na polski obszar celny saletry amonowej pochodzącej z Federacji Rosyjskiej. Postępowanie to zostało wszczęte na wniosek Zakładów Azotowych Puławy S.A. Minister Gospodarki nałożył na 5 miesięcy tymczasową dodatkową opłatę celną na saletrę amonową pochodzenia rosyjskiego w wysokości 46 Euro/tona. Przedmiotowe postępowanie zostało zakończone Decyzją Ministra Gospodarki z dnia 7 lipca 2000 r. w sprawie ustanowienia ostatecznego środka ochronnego w postaci kontyngentu ilościowego na przywóz na polski obszar celny saletry amonowej pochodzącej z Federacji Rosyjskiej. Środek został ustanowiony na okres czterech lat z uwzględnieniem stosowania tymczasowej dodatkowej opłaty celnej.

Ponadto w 2000 r. zostało wszczęte postanowieniem Ministra Gospodarki z dnia 6 grudnia 2000 r. kolejne postępowanie ochronne przed nadmiernym przywozem na polski obszar celny azotanu potasowego. Wnioskodawcą postępowania jest firma Adipol Sp. z o.o. z Chorzowa, jedyny producent azotanu potasowego w Polsce. Przesłanką wszczęcia postępowania było wykazanie przez wnioskodawcę, iż w okresie od 1997 do 2000 r. dynamicznie rósł import azotanu potasowego do Polski oraz systematycznie pogarszała się sytuacja ekonomiczna krajowego producenta tego towaru. Na obecnym etapie postępowania Minister Gospodarki analizuje okoliczności wymienione w ustawie o ochronie przed nadmiernym przywozem towarów na polski obszar celny, dotyczące warunków importu produktu objętego postępowaniem, szkody występującej po stronie przemysłu krajowego oraz związku przyczynowego między nadmiernym przywozem a szkodą.

Źródło: dane Ministerstwa Gospodarki

Home 1 strona               Powrót Powrót               Góra strony Góra strony               Adres - Telefon - Faks - E-mail Napisz do nas