Powrót Home 1 strona       Forum | Zarządzanie | Eksport | Linki | Autorzy       Napisz do nas Kontakt     Szukaj w Exporterze.pl Szukaj
« Rynki
« Estonia
· Rynki Europy Wschodniej
· Ryzyko w handlu zagranicznym z krajami WNP
· Społeczno - ekonomiczne aspekty integracji krajów Europy Środkowo - Wschodniej z Unią Europejską
· Współpraca regionalna


Powrót


 

  Współpraca regionalna.  

Autor: dr Tadeusz Trocikowski

GOSPODARCZA WSPÓŁPRACA REGIONALNA
regionu włocławskiego z partnerami z krajów Europy Środkowo - Wschodniej

Wstęp

W gospodarce byłego województwa włocławskiego w ostatnich latach wyraźnie zaznaczyły się efekty adaptacji do warunków gospodarki rynkowej. Wzrosła ilość podmiotów gospodarczych zarejestrowanych w systemie REGON do 21.315 /31.12.1996 r./ Większość z nich to jednak przedsiębiorstwa małe, zatrudniające do 5 osób /92%/. Wzrosła rola sektora prywatnego, którego udział w sprzedaży poszczególnych działów gospodarki wynosi: w budownictwie 92,3%, w handlu 99,6%, w przemyśle 85,5%, w transporcie 39% .

Na terenie województwa działa obecnie 71 spółek joint-venture z udziałem kapitału pochodzącego z 15 krajów świata. W 1993 r. - było ich 40, 1994r.- 51, 1995 r. - 62, 1996 - 71, w tym: z kapitałem niemieckim - 27, austriackim - 7, holenderskim - 4, amerykańskim - 4, włoskim - 4, angielskim - 3, francuskim -3, rosyjskim -3.
Spółki zlokalizowane są głównie na terenie: Włocławka - 46, Lipna - 5, Ciechocinka - 3, Rypina - 3. Kapitał zagraniczny zaangażowany jest w następujących przedsiębiorstwach: "Nobiles"/Holandia/ - Włocławek, "Delecta"/Norwegia/ - Włocławek, "Markit" /Wielka Brytania/ -Rypin, "Elsner"/Austria/ - Lipno, "DGS"/Holandia/ - Włocławek.

Od kilkunastu lat włocławskie rolnictwo plasuje się w czołówce krajowej. Produkcja towarowa netto jest wyższa od średniej krajowej o 1,9%. Region należy do czołowych producentów mięsa i jego przetworów, rzepaku, zbóż, buraków cukrowych, ziemniaków. Dostarcza na rynek polski 2,7% żywności. Średnia wielkość gospodarstwa wynosi 9,5 ha /w kraju 6 ha/. Uprawy warzywnicze zajmują powierzchnię 7810 ha. Pod względem produkcji warzyw włocławskie zajmuje 12 miejsce w Polsce.

Do istotnych atutów województwa włocławskiego należy niewątpliwie jego położenie w centrum Polski. Tutaj przecinają się główne szlaki komunikacyjne z północy na południe i ze wschodu na zachód. W niedługim czasie przez teren województwa przebiegnie transeuropejska autostrada ze Skandynawii nad Adriatyk. Na obrzeżach południowej części budowana będzie autostrada w kierunku Mińska i Moskwy. Przez teren województwa przebiegać będzie budowany obecnie transeuropejski gazociąg z Rosji do Europy Zachodniej. W okolicach Włocławka zostanie zlokalizowana przepompownia gazu z tego rurociągu.

Centralne usytuowanie regionu łączy województwo z otaczającymi je dużymi aglomeracjami: warszawską, łódzką, poznańską i bydgosko-toruńską.
Mimo dogodnego położenia województwa włocławskiego i posiadania dogodnych warunków rozwojowych, w rankingu atrakcyjności inwestycyjnej województw opracowanym przez Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową włocławskie inwestycje plasuje się w końcówce klasyfikacji, zajmując następujące miejsca pod względem :

Podana klasyfikacja jednoznacznie wskazuje, iż należy zintensyfikować działania zmierzające do poprawy aktualnej sytuacji. Jednym z elementów tej strategii winno być podjęcie bardziej zdecydowanych działań w zakresie współpracy regionu włocławskiego z partnerami z zagranicy a w szczególności z regionami, z którymi województwo włocławskie podpisało porozumienia i umowy o współpracy międzyregionalnej.

==== ====



Region włocławski współpracuje z następującymi regionami krajów Europy Środkowo-Wschodniej:

Białoruś

Współpraca z obwodem mohylewskim (Białoruś)

datuje się od początku istnienia województwa. Pierwsze kontakty sprowadzały się wyłącznie do wymiany kulturalnej i sportowej, współpraca gospodarcza w owym czasie nie była prowadzona z uwagi na to, iż na Białorusi obowiązywało centralne planowanie, a o kierunkach współpracy nie decydowano na szczeblu obwodu.

Pierwsze kontakty gospodarcze rozpoczęto w 1992 r. , kiedy na przełomie października i listopada z oficjalną wizytą do Mohylewa udała się grupa przedsiębiorców z ówczesnym dyrektorem Wydziału Rozwoju Gospodarczego Urzędu Wojewódzkiego we Włocławku. W skład delegacji wchodzili przedstawiciele: "Nobiles", "Delecta", Zakładów Mięsnych w Czerniewicach, Fabryki Urządzeń Technicznych "Wisła", PPHU "Expans", Chłodni Składowej , Zakładów Meblowych, Przedsiębiorstwa "Eurol", "Konwektora" z Lipna. Delegacja została przyjęta przez ówczesnego wojewodę oraz przedstawicieli przedsiębiorstw. Głównym celem wizyty było zapoznanie się z możliwościami eksportu na rynek mohylewski towarów, produkowanych w województwie włocławskim. Ważnym elementem wizyty było zapoznanie się z aktualnymi przepisami dotyczącymi współpracy zagranicznej, jak również poznanie specyfiki zakładania i prowadzenia wspólnych przedsięwzięć gospodarczych, a w tym możliwości "bezpiecznego" rozliczania transakcji w handlu zagranicznym. Pobyt wspomnianej delegacji nie przyniósł spodziewanych efektów. Głównym powodem były ciągłe zmiany przepisów prawa gospodarczego na Białorusi.

W dniu 8.12.1995 roku w Mohylewie podpisano Umowę między Komitetem Wykonawczym Miasta Mohylewa i Zarządem Miasta Włocławka "O przyjaźni, współpracy gospodarczej i kulturalnej"

Podstawowymi przesłankami, jakimi kierowano się przy zawieraniu umowy były: W zakresie wymiany gospodarczej przyjęto następujące formy działania : W dniu 27.05.1997 r. podpisano porozumienie "O współpracy między województwem włocławskim a obwodem mohylewskim".
Podstawę porozumienia stanowiły : traktat między Rzeczpospolitą Polską a Republiką Białoruś o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy z 23 czerwca 1992 r., porozumienie między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej i Rządem Republiki Białoruś o głównych zasadach współpracy transgranicznej z 24 kwietnia 1992 roku, europejska Konwencja o współpracy transgranicznej między wspólnotami i władzami terytorialnymi z 21 maja 1980 roku.
Realizacja tego porozumienia polegała na nawiązywaniu bezpośredniej współpracy gospodarczej między konkretnymi przedsiębiorstwami.
Dla bliższego poznania problematyki gospodarczej województwa włocławskiego zaplanowano udział przedstawicieli przedsiębiorstw Obwodu Mohylewskiego w Wielobranżowych Targach Kujawskich. Wymianę doświadczeń w produkcji rolnej postanowiono prowadzić, zapraszając delegację Obwodu na Dni Otwartych Drzwi w Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Zarzeczewie.
Możliwości inwestowania na rynku białoruskim prezentowane są dla przedstawicieli życia gospodarczego województwa włocławskiego przez członków korpusu dyplomatycznego Republiki Białoruś akredytowanych w Polsce. Najczęściej są to seminaria i konferencje.

Współpracę gospodarczą województwa włocławskiego z Białorusią ilustrują dane zawarte w tabelach 1 i 2.

Tabela nr 1 Obroty w handlu zagranicznym województwa włocławskiego z Białorusią w latach 1995 - 1997
Eksport: w tys. PLN W tys. USD
1995 4374,50 1801,00
1996 4857,70 1813,00
1997 3809,80 1216,00
Import:   
1995 820,40 336,00
1996 1525,60 571,00
1997 350,70 112,00
Źródło: Dane Wojewódzkiego Urzędu Statystycznego we Włocławku.


Tabela nr 2 Wymiana handlowa z Białorusią w latach 1995 - 1997.

Wykaz towarów EKSPORTOWYCH
  1. Wyroby walcowane na gorąco gotowe
  2. Wyroby metalowe przemysłowe
  3. Narzędzia
  4. Wyroby metalowe przemysłowe
  5. Maszyny i urządzenia dla przemysłu spożywczego
  6. Produkty nieorganiczne
  7. Aparaty pomiarowe, urządzenia laboratoryjne
  8. Tworzywa sztuczne i kauczuki
  9. Farby i lakiery
  10. Wyroby z tworzyw sztucznych
  11. Meble i wyroby stolarskie
  12. Przetwory papiernicze
  13. Wyroby przemysłu jedwabnego
  14. Produkty przemysłu mięsnego
  15. Przetwory owocowe, warzywne i grzybowe
  16. Wyroby cukiernicze trwałe
  17. Wyroby koncentratów spożywczych
  18. Warzywa, grzyby uprawiane
  19. Owoce
Wykaz towarów IMPORTOWYCH
  1. Łożyska
  2. Obrabiarki do metali
  3. Maszyny i urządzenia dla przemysłu lekkiego
  4. Tarcica i półfabrykaty tartaczne
  5. Produkty pochodzenia mięsnego
  6. Produkty organiczne
  7. Wyroby przemysłu jajczarsko-drobiarskiego
Źródło: Dane Wojewódzkiego Urzędu Statystycznego we Włocławku.

==== ====


Estonia

Współpraca regionu Jogeva (Estonia) a województwem włocławskim

rozpoczęła się w 1993r., kiedy ówczesny ambasador Polski w Tallinie, zaproponował Wojewodzie Włocławskiemu nawiązanie współpracy z Regionem Jogeva w Estonii. W październiku 1993r. do Włocławka przybyła oficjalna delegacja Regionu Jogeva. Od strony organizacyjnej za całość przedsięwzięcia odpowiadali przedstawiciele Agencji Rozwoju Regionalnego. Goście estońscy zwiedzali między innymi, Kujawską Fabrykę Farb i Lakierów "Nobiles", "Delectę", przebywali z krótką wizytą w Ciechocinku. Na zakończenie wizyty podpisano porozumienie " O przyjaznych stosunkach i współpracy między województwem włocławskim w Rzeczpospolitej Polskiej a ziemią Jogeva w Republice Estonii".

We wrześniu 1994 r. w Estonii przebywała grupa włocławskich przedsiębiorców, wśród których byli przedstawiciele "Delecta", "Nobiles", Zakładów Mięsnych w Czerniewicach, Przedsiębiorstwa Handlu Zagranicznego "Gromatex", "Konwektora" w Lipnie. Głównym celem wizyty było zapoznanie się w możliwościach eksportu towarów pochodzących z zakładów województwa włocławskiego na rynek estoński, oraz nawiązanie kontaktów handlowych z przedstawicielami przedsiębiorstw z Regionu Jogeva. W pierwszym dniu wizyty zapoznano gości z Polski z możliwościami współpracy z zakładami mięsnymi i drobiarskimi w Tallinie. Następnie zaprezentowano przedsiębiorstwa z Regionu Jogeva. W trakcie prowadzonych rozmów powstała koncepcja utworzenia w Tallinie przedstawicielstwa Agencji Rozwoju Regionalnego z Włocławka. Jednak na skutek braku zainteresowania ze strony Agencji Rozwoju Regionalnego w prowadzeniu działalności przez Przedstawiciela w Tallinie, pomysł nie został zrealizowany.

Na początku 1997r. powołano do życia Estońsko - Polskie Przedsiębiorstwo "POLONEZ" z siedzibą w Tallinie. Jako główne cele w działaniu, przyjęto ułatwianie kontaktów gospodarczych przedsiębiorcom z Polski, prowadzenie hurtowni artykułów spożywczych firm polskich i podjęcie działań promujących polskie towary w Estonii.

W dniach 4-6.09.1997 r. przebywała we Włocławku delegacja z Jogevy. Goście zwiedzili Włocławek, Ciechocinek, byli w Ośrodku Hodowli Zarodowej w Osięcinach, gdzie zapoznali się z metodami hodowli bydła i trzody chlewnej. Zwiedzili V Kujawskie Targi Wielobranżowe, gdzie spotkali się z grupą przedsiębiorców, którzy interesowali się możliwościami prowadzenia interesów w Estonii.

Dane o wymianie towarowej województwa włocławskiego z Estonią zawarte są w tabelach 3 i 4.

Tabela nr 3 Obroty w handlu zagranicznym województwa włocławskiego z Estonią w latach 1995 - 1997.
Eksport: w tys. PLN W tys. USD
1995 260,00 106,00
1996 187,60 70,00
1997 230,90 75,00
Import: w tys. PLN W tys. USD
1995 285,40 116,00
1996 - -
1997 3,20 1,00
Źródło: Dane Wojewódzkiego Urzędu Statystycznego we Włocławku.

Tabela nr 4 Wymiana handlowa z Estonią w latach 1995 - 1997.

Wykaz towarów EKSPORTOWYCH
  1. Maszyny, urządzenia dla handlu i innych działów gosp. nar.
  2. Wyroby z tworzyw sztucznych
  3. Tworzywa sztuczne i kauczuki
  4. Farby i lakiery
  5. Wyroby pasmanteryjne
  6. Odzież i bielizna osobista z tkanin
  7. Przetwory papiernicze
  8. Produkty mleczarskie
  9. Pieczywo i inne produkty przemysłu piekarniczego
  10. Przetwory ziemniaczane i skrobiowe
  11. Przetwory owocowe, warzywne i grzybowe
  12. Ziemniaki i rośliny okopowe
  13. Produkty przemysłu piwowarskiego
  14. Wyroby cukiernicze trwałe
  15. Wyroby koncentratów spożywczych
  16. Wody mineralne i napoje bezalkoholowe
  17. Warzywa, grzyby uprawiane
  18. Produkty uboczne leśnictwa
  19. Owoce
Wykaz towarów IMPORTOWYCH
  1. Wyroby przemysłu wełnianego
  2. Wyroby przemysłu mineralnego
  3. Drewno i wyroby z drewna
  4. Wyroby przemysłu metalowego
Źródło: Dane Wojewódzkiego Urzędu Statystycznego we Włocławku

==== ====


Ukraina

Współpraca pomiędzy przedstawicielami obwodu iwanofrankowskiego (Ukraina) a przedstawicielami województwa włocławskiego,

została nawiązana 19.05.1995 r. podpisaniem porozumienia "O współpracy regionalnej". W ślad za tym, opracowano harmonogram realizacji przedsięwzięć, w ramach którego przewidziano:
  1. przekazywanie informacji dotyczących możliwości podejmowania współpracy gospodarczej,
  2. zaproszenie do udziału w Wielobranżowych Targach Kujawskich,
  3. zaproszenie delegacji Iwano-Frankowska na Dni Otwartych Drzwi w Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Zarzeczewie,
  4. wyjazd misji gospodarczej do Iwano-Frankowska,
  5. wymiana grupy młodzieży z Zespołu Szkół Rolniczych w Starym Brześciu ze szkołą w obwodzie iwanofrankowskim,
  6. wyjazd dyrektorów szkół rolniczych i nauczycieli WF do szkoły w obwodzie iwanofrankowskim,
  7. wymiana grupy sportowej szkół rolniczych / obóz sportowy /,
  8. wymiana wakacyjna grup młodzieży ze szkół samorządowych,
  9. wymiana zespołów artystycznych, organizacja wystaw,
  10. organizacja "Dni Obwodu iwanofrankowskiego" we Włocławku oraz "Dni Włocławka" w Iwano-Frankowsku.
Zaplanowane przedsięwzięcia ograniczają się do zagadnień kulturalnych i sportowych, brak jest problematyki dotyczącej współpracy gospodarczej.

Współpracę gospodarczą województwa włocławskiego z Ukrainą ilustrują dane zawarte w tabelach 5 i 6

Tabela nr 5 Obroty w handlu zagranicznym województwa włocławskiego z Ukrainą w latach 1995 - 1997.
Eksport: w tys. PLN w tys. USD
1995 10772,80 4452,00
1996 10916,70 4085,00
1997 3462,80 1115,00
Import:   
1995 3537,70 1469,00
1996 2200,80 814,00
1997 2003,10 646,00
Źródło: Dane Wojewódzkiego Urzędu Statystycznego we Włocławku.

Tabela nr 6 Wymiana handlowa z Ukrainą w latach 1995 - 1997.

Wykaz towarów EKSPORTOWYCH
  1. Wyroby walcowane na gorąco
  2. Wyroby wyciskane i ciągnione
  3. Konstrukcje metalowe
  4. Wyroby metalowe przemysłowe
  5. Wyroby metalowe powszechnego użytku
  6. Maszyny i urządzenia dla przemysłu lekkiego
  7. Maszyny i urządzenia do robót budowlanych
  8. Aparaty pomiarowe
  9. Wyroby przemysłu elektronicznego
  10. Tworzywa sztuczne i kauczuki
  11. Włókna chemiczne
  12. Farby i lakiery
  13. Środki chemiczne dla różnych celów
  14. Wyroby z tworzyw sztucznych
  15. Wyroby gumowe
  16. Wyroby fajansowe
  17. Meble i wyroby stolarskie
  18. Półprodukty i wytwory papiernicze
  19. Wyroby przemysłu bawełnianego
  20. Wyroby pasmanteryjne
  21. Wyroby dziewiarskie i pończosznicze
  22. Odzież i bielizna osobista z tkanin
  23. Produkty przemysłu mięsnego
  24. Produkty przemysłu cukierniczego
  25. Przetwory owocowe, warzywne i grzybowe
  26. Wyroby cukiernicze trwałe
  27. Wody mineralne i napoje bezalkoholowe
Wykaz towarów IMPORTOWYCH
  1. Łożyska
  2. Wyroby metalowe przemysłowe
  3. Włókna chemiczne
  4. Surowce przemysłu mineralnego
  5. Produkty organiczne
  6. Obrabiarki do metali
  7. Wyroby przemysłu jajczarsko-drobiarskiego
  8. Przetwory młynarskie i makaronowe
  9. Zboża i rośliny strączkowe
  10. Produkty przemysłu cukrowniczego
Źródło: Dane Wojewódzkiego Urzędu Statystycznego we Włocławku.

==== ====


Litwa

Kontynuując proces nawiązywania współpracy międzyregionalnej władze samorządowe Włocławka wystąpiły z inicjatywą podjęcia takiej współpracy z regionem z Republiki Litewskiej

Wybór padł na region zarasajski w północno-wschodniej Litwie. Prowadzone są rozmowy na szczeblu administracji samorządowej, celem których jest sprecyzowanie potrzeb i oczekiwań stron w zakresie współpracy.

Dane o wymianie towarowej województwa włocławskiego z Litwą zawierają tabele 7 i 8.

Tabela nr 7 Obroty w handlu zagranicznym województwa włocławskiego z Litwą w latach 1995 - 1997.
Eksport: w tys. PLN w tys. USD
1995 2316,20 954,00
1996 4618,901718,00
1997 3939,00 1267,00
Import:  
1995 712,20 294,00
1996 363,40 137,00
1997 12,10 4,00
Źródło: Dane Wojewódzkiego Urzędu Statystycznego we Włocławku.

Tabela nr 8 Wymiana handlowa z Litwą w latach 1995 - 1997.

Wykaz towarów EKSPORTOWYCH
  1. Produkty naftowe i syntetyczne paliwa płynne
  2. Wyroby walcowane na gorąco
  3. Wyroby wyciskane i ciągnione
  4. Wyroby metalowe przemysłowe
  5. Obrabiarki
  6. Aparatura pomiarowa
  7. Maszyny i urządzenia dla przemysłu lekkiego
  8. Maszyny i urządzenia dla przemysłu spożywczego
  9. Maszyny, urządzenia, narzędzia rolnicze
  10. Maszyny, urządzenia dla handlu
  11. Produkty nieorganiczne
  12. Wyroby porcelanowe
  13. Produkty organiczne
  14. Tworzywa sztuczne i kauczuki
  15. Środki chemiczne pomocnicze dla przemysłu
  16. Wyroby z tworzyw sztucznych
  17. Farby i lakiery
  18. Przetwory papiernicze
  19. Wyroby włókiennicze nietkane
  20. Obuwie
  21. Przetwory młynarskie i makaronowe
  22. Przetwory owocowe, warzywne i grzybowe
  23. Produkty przemysłu piwowarskiego
  24. Wyroby cukiernicze trwałe
  25. Wyroby koncentratów spożywczych
  26. Wody mineralne i napoje bezalkoholowe
  27. Produkty roślin przemysłowych przyprawowych, leczniczych
  28. Warzywa, grzyby uprawiane
  29. Owoce
  30. Materiał siewny
Wykaz towarów IMPORTOWYCH
  1. Szkło budowlane
  2. Farby, lakiery
  3. Wyroby gumowe
  4. Maszyny dla przemysłu lekkiego
  5. Płyty, sklejki, okleiny
  6. Tarcica i półprodukty tartaczne
  7. Wyroby przemysłu jajczarsko-drobiarskiego
Źródło: Dane Wojewódzkiego Urzędu Statystycznego we Włocławku.

==== ====


Rosja

Współpraca pomiędzy przedstawicielami obwodu woroneskiego (Rosja) a przedstawicielami województwa włocławskiego została nawiązana 12.07.1995r.

podpisaniem porozumienia. "O przyjacielskich stosunkach i współpracy". Współpracą objęto następujące dziedziny życia: handel, rolnictwo, przemysł, naukę i oświatę, kulturę, medycynę, sport i turystykę. Opracowano plan realizacji przedsięwzięć promocyjnych i reklamowych podmiotów gospodarczych, towarów i usług proponowanych przez obie strony. Realizacja zaplanowanych przedsięwzięć ograniczyła się tylko do podpisania porozumienia i opracowania planu działań promocyjnych.
Współpracę gospodarczą województwa włocławskiego z Rosją ilustrują dane zawarte w tabelach 9 i 10

Tabela nr 9 Obroty w handlu zagranicznym województwa włocławskiego z Rosją w latach 1995 - 1997.
Eksport: w tys. PLN w tys. USD
1995 10669,40 4423,00
1996 23712,40 8710,00
1997 23447,10 7605,00
Import:   
1995 1955,90 812,00
1996 9919,40 3625,00
1997 8842,00 2847,00
Źródło: Dane Wojewódzkiego Urzędu Statystycznego we Włocławku.

Tabela nr 10 Wymiana handlowa z Rosją w latach 1995 - 1997.

Wykaz towarów EKSPORTOWYCH
  1. Wyroby walcowane na gorąco gotowe
  2. Wyroby metalowe przemysłowe
  3. Wyroby przemysłu metali nieżelaznych
  4. Maszyny i urządzenia energetyczne
  5. Maszyny i urządzenia dla przemysłu spożywczego
  6. Wyroby przemysłu elektronicznego
  7. Produkty organiczne
  8. Włókna chemiczne
  9. Produkty nieorganiczne
  10. Aparaty pomiarowe, urządzenia laboratoryjne
  11. Tworzywa sztuczne i kauczuki
  12. Farby i lakiery
  13. Wyroby z tworzyw sztucznych
  14. Wyroby porcelanowe i porcelitowe
  15. Wyroby poligraficzne
  16. Meble i wyroby stolarskie
  17. Przetwory papiernicze
  18. Wyroby przemysłu jedwabnego
  19. Wyroby dziewiarskie i pończosznicze
  20. Odzież i bielizna osobista z tkaniny
  21. Produkty przemysłu mięsnego
  22. Produkty mleczarskie
  23. Produkty przemysłu cukrowniczego
  24. Przetwory ziemniaczane i skrobiowe
  25. Produkty przemysłu olejarskiego
  26. Przetwory owocowe, warzywne i grzybowe
  27. Wyroby cukiernicze trwałe
  28. Wyroby koncentratów spożywczych
  29. Zboża i rośliny strączkowe
  30. Warzywa, grzyby uprawiane
  31. Owoce
Wykaz towarów IMPORTOWYCH
  1. Łożyska
  2. Obrabiarki do metali
  3. Wyroby metalowe przemysłowe
  4. Maszyny i urządzenia dla przemysłu lekkiego
  5. Wyroby przemysłu bawełnianego
  6. Produkty przemysłu mięsnego
  7. Tarcica i półfabrykaty tartaczne
  8. Produkty pochodzenia zwierzęcego
  9. Produkty przemysłu drobiarskiego
Źródło: Dane Wojewódzkiego Urzędu Statystycznego we Włocławku.

==== ====


Podsumowanie

Biorąc pod uwagę zakres nawiązanych kontaktów z regionami z krajów Europy Środkowo-Wschodniej przez administrację rządową i samorządową województwa włocławskiego oraz osiągnięte efekty, należy stwierdzić, że:
  1. Ilość zawartych umów i porozumień wskazuje na potrzebę prowadzenia współpracy międzyregionalnej, jednak po przeprowadzeniu ich analizy można stwierdzić, iż podpisywane były przez kolejnych przedstawicieli administracji rządowej, jako element prowadzonej polityki dotyczącej współpracy międzyregionalnej, bez dokonywania rzetelnej oceny efektów umów już podpisanych.

  2. Zakres proponowanej współpracy w ramach porozumień, obejmuje zagadnienia gospodarcze, kulturalne i sportowe ujęte w sposób ogólnikowy, czy jak w przypadku obwodu mohylewskiego przedmiotem współpracy mają być wszystkie dziedziny życia społecznego, kulturalnego i gospodarczego regionów. Takie potraktowanie współpracy jest zbyt ogólne i nie ma realnego odzwierciedlenia w rzeczywistości.

  3. Mając na względzie możliwości rozwojowe Kujaw i Ziemi Dobrzyńskiej, większą wagę należy przywiązywać do bezpośrednich kontaktów gospodarczych na szczeblu przedsiębiorstwa, samorządu gospodarczego, czy indywidualnych przedstawicieli biznesu, gdzie powinno dochodzić do wymiany myśli, poglądów, nawiązywania kontaktów handlowych.

  4. Dotychczasowe doświadczenia dotyczące współpracy gospodarczej wskazują na potrzebę zbudowania "grupy nacisku" indywidualnie zainteresowanej rozwojem międzyregionalnej współpracy gospodarczej. Negatywnym przykładem może być nieudana próba organizacji Polsko-Estońskiej Izby Gospodarczej z siedzibą we Włocławku.

  5. Działania promocyjne podmiotów gospodarczych z terenu województwa, na obszarach regionów współpracujących, prowadzone są w sposób niewystarczający, należy je zintensyfikować poprzez udział w Kujawskich Targach Wielobranżowych we Włocławku, Targach Rolno-Spożywczych w Tallinie, Targach Spożywczych w Mińsku, Polskiej Prezentacji Gospodarczej "POLEXPO" na Litwie, Targach Wielobranżowych w Iwano-Frankowsku. Działania te może prowadzić wspomniana "grupa nacisku" na zasadach komercyjnych.

  6. Po uwagę należy brać również opinie przedstawicieli nauki, którzy profesjonalnie zajmują się problematyką współpracy międzyregionalnej. Realizacja przytoczonych zagadnień oraz bezpośrednie zaangażowanie w nawiązywanie kontaktów gospodarczych przedstawicieli przedsiębiorstw województwa włocławskiego, może przyczynić się do rozwoju bardziej efektywnej współpracy naszego województwa z regionami z krajów Europy Środkowo-Wschodniej.
Autor dr Tadeusz Trocikowski


Home 1 strona               Powrót Powrót               Góra strony Góra strony               Adres - Telefon - Faks - E-mail Napisz do nas