Powrót Home 1 strona       Forum | Zarządzanie | Eksport | Linki | Autorzy       Napisz do nas Kontakt     Szukaj w Exporterze.pl Szukaj
Witam na blogu
Kreatywny pracownik
Blog Exportera

Wyścig komputera z mózgiem


Odpowiedzi   -   Wyslij odpowiedz   -   Powrót - wszystkie wiadomości

Wyslal/a Krzysztof Drupka dnia: Marzec 11, 2013 o 16:01:38:

Rozwój komputerów

Siła prostoty

Komputery, laptopy, tablety to doskonałe systemy złożone. U podstaw ich funkcjonowania mamy:

Oczywiście ważna jest również pamięć, w której przechowujemy dane.
To właśnie prostota komputerów spowodowała, że rzuciły wyzwanie ludzkiemu umysłowi.

Start

Wyścig rozpoczął się około roku 1970. W tym czasie Intel skonstruował procesor Intel 4004, zbudowany z 2.300 tranzystorów. Procesor wykonywał ok. 100.000 operacji na sekundę. Jest to ilość operacji odpowiadająca „mózgowi” bakterii, które żyły 4 miliardy lat temu.
Najnowsze procesory Intel Core i7, zbudowane z 780 milionów tranzystorów, są zdecydowanie szybsze. Wykonują tyle operacji na sekundę, co mózg małej rybki gupik - pawie oczko, którą możemy spotkać za szybą akwarium. Gupiki pochodzą sprzed pół miliarda lat.

Umysł służy do ruchu

Jak się zatem mózg człowieka ma do procesora, np w laptopie? Mózg jest zdecydowanie potężniejszym urządzeniem. To dlaczego Kasparow przegrał w szachy z Deep Blue? Przyczyną porażki był fakt, że nasz mózg służy do ruchu, poruszania organizmu, a nie myślenia. Można powiedzieć, że w celu oszczędzania energii, robimy wszystko by minimalizować myślenie. Nieustająca popularność serialu, który lubię, „Świat według Kiepskich”, jest tego dowodem.
Jednym z przejawów tych oszczędności jest wykorzystywanie w myśleniu wzorców, uogólnień, stereotypów, a nie zgromadzonych w mózgu danych. Nawet umysł tak wyćwiczony jak Kasparowa, nie sprostał komputerowi.

Komputer w przetwarzaniu czystych danych jest znacznie lepszy od ludzkiego umysłu.

Zręcznie przetwarzając dane od klientów, możemy zdobyć przewagę konkurencyjną.

Przeczytaj również:

Krzysztof Drupka


    Tweetnij

Prześlij wypowiedź

Nazwisko: *
E-Mail:

Temat:

Wiadomosc: *Odpowiedzi   -   Wyślij odpowiedź   -   Powrót - wszystkie wiadomości

Home 1 strona               Powrót Powrót               Góra strony Góra strony               Adres - Telefon - Faks - E-mail Napisz do nas