Siła prostoty
Komputery, laptopy, tablety to doskonałe systemy złożone. U podstaw ich funkcjonowania mamy:
- dwójkowy system binarny oraz
- tranzystor.
Oczywiście ważna jest również pamięć, w której przechowujemy dane.
To właśnie prostota komputerów spowodowała, że rzuciły wyzwanie ludzkiemu umysłowi.
Start
Wyścig rozpoczął się około roku 1970. W tym czasie Intel skonstruował procesor Intel 4004, zbudowany z 2.300 tranzystorów. Procesor wykonywał ok. 100.000 operacji na sekundę. Jest to ilość operacji odpowiadająca „mózgowi” bakterii, które żyły 4 miliardy lat temu.
Najnowsze procesory Intel Core i7, zbudowane z 780 milionów tranzystorów, są zdecydowanie szybsze. Wykonują tyle operacji na sekundę, co mózg małej rybki gupik - pawie oczko, którą możemy spotkać za szybą akwarium. Gupiki pochodzą sprzed pół miliarda lat.
Umysł służy do ruchu
Jak się zatem mózg człowieka ma do procesora, np w laptopie? Mózg jest zdecydowanie potężniejszym urządzeniem. To dlaczego Kasparow przegrał w szachy z Deep Blue? Przyczyną porażki był fakt, że nasz mózg służy do ruchu, poruszania organizmu, a nie myślenia. Można powiedzieć, że w celu oszczędzania energii, robimy wszystko by minimalizować myślenie. Nieustająca popularność serialu, który lubię, „Świat według Kiepskich”, jest tego dowodem.
Jednym z przejawów tych oszczędności jest wykorzystywanie w myśleniu wzorców, uogólnień, stereotypów, a nie zgromadzonych w mózgu danych. Nawet umysł tak wyćwiczony jak Kasparowa, nie sprostał komputerowi.
Komputer w przetwarzaniu czystych danych jest znacznie lepszy od ludzkiego umysłu.
Przeczytaj również:
Krzysztof Drupka