Powrót Home 1 strona       Forum | Zarządzanie | Eksport | Linki | Autorzy       Napisz do nas Kontakt     Szukaj w Exporterze.pl Szukaj
Witam na blogu
Kreatywny pracownik
Blog Exportera

Mądrość i regulacje


Odpowiedzi   -   Wyslij odpowiedz   -   Powrót - wszystkie wiadomości

Wyslal/a Krzysztof Drupka dnia: Luty 14, 2013 o 11:02:19:

Mądrość to otwartość

Prawda różni się w zależności od kultury, z której pochodzi i czasu.

Według polskiej Wikipedii:

„Mądrość w najwęższym znaczeniu to umiejętność podejmowania uzasadnionych decyzji, które w dłuższej perspektywie przynoszą pozytywne rezultaty. W innym ujęciu można powiedzieć, że mądrość to umiejętność praktycznego wykorzystywania posiadanej wiedzy i doświadczenia.”

Według francuskiej Wikipedii, po przetłumaczeniu,

"Sagesse określa wiedzę i cnoty określonej osoby. Mądry człowiek żyje w zgodzie z samym sobą, innymi ludźmi, ze swoim ciałem i własnymi pasjami, który doskonalił swój umysł, w harmonii słów i czynów.”

Zgodnie z tradycją tybetańską:

„Mądrość to otwartość”

Mądrzy pracownicy

Przytoczyłem trzy definicje mądrości, ponieważ chcę postawić tezę, że kreatywny przywódca powinien otaczać się mądrymi ludźmi.
Mądry człowiek, w określonej sytuacji, wie jak należy postąpić właściwie, jak zaimprowizować. Ta umiejętność ma swoje źródło w moralności i zdrowym rozsądku. Jest to cnota mistrza.
Każda forma współpracy ludzi jest działaniem moralnym. Jakość tej współpracy zależy od mądrości ludzi.

Kultura firmy

Struktura organizacji powinna sprzyjać rozwojowi mądrości pracowników, zamiast ją tłumić. Praktyczna mądrość jest podstawą zaistnienia innych cnót: uczciwości, autentyczności, szacunku do ludzi... System premiowania powinien umacniać zasady moralne i moralną wolę pracowników.
Jak budować kulturę na zasadach moralnych? Celebrując w firmie moralne zachowania. Bohaterowie moralni inspirują ludzi. Ludzie chcą robić to co jest właściwe.

Regulacje

Przeciwieństwem mądrości są procedury i regulaminy. Wprowadzamy je dla pewności, że ludzie postąpią właściwie. Przepisy niezależnie czy są mądre, czy głupie, nie wymagają wysiłku myślenia i rodzą przeciętność. Ponadto, nakazy zazwyczaj zniechęcają do pracy i tłumią wrodzone talenty pracowników. Zbytnie poleganie na przepisach niszczy również nasze wrodzone zdolności moralne.

Nagrody

Gdy coś trzeba ożywić zazwyczaj sięgamy po nagrody. Nagrody mają wadę, uzależniają od zachęt, a nie robienia tego co właściwe. Gdy pojawia się nagroda, to ona zaczyna rządzić wyborem.

Wierzę, że trudne działania adaptacyjne, na rynku globalnym, wymagają mądrych pracowników.

Polecam również:


    Tweetnij

Prześlij wypowiedź

Nazwisko: *
E-Mail:

Temat:

Wiadomosc: *



Odpowiedzi   -   Wyślij odpowiedź   -   Powrót - wszystkie wiadomości

Home 1 strona               Powrót Powrót               Góra strony Góra strony               Adres - Telefon - Faks - E-mail Napisz do nas