Powrót Home 1 strona       Forum | Zarządzanie | Eksport | Linki | Autorzy       Napisz do nas Kontakt     Szukaj w Exporterze.pl Szukaj
« Eksport
« Unia Europejska
« MŚP
· Artykuły
· Informacje
« Informacje archiwum
· Przewodnik po Unii
· Aktualności krajowe
· Top www
· Informacje branżowe

  Wybrana informacja - archiwum  

Powrót

: Menadżment NOWY artykuł
     Odejście z własnej firmy

Prowadzenie firmy w otwartej gospodarce wymaga od jej właścicieli ogromnego wkładu pracy. Przychodzi jednak czas gdy trzeba zwolnić tempo pracy na rzecz zainteresowań bardziej osobistych oraz rodziny. Pierwszym etapem tego procesu jest rezygnacja z pełnej kontroli nad firmą. Trzeba również wybrać jedną ze strategii wyjścia, przedstawionych poniżej:

Przejęcie firmy przez członków rodziny. W tym wariancie najważniejsze jest umożliwienie rodzinie wyrażenia zainteresowania lub obaw związanych z prowadzeniem przedsiębiorstwa.

Kupno firmy przez kadrę zarządzającą. Główna zaletą tego rozwiązania jest to, że nowe kierownictwo będzie posiadało doświadczenie w prowadzeniu przedsiębiorstwa.


Sprzedaż firmy podmiotom z zewnątrz. Strategia ta jest dość popularna, gdyż jest względnie prosta i nie zawiera w sobie zbyt dużej ilości zmiennych. Sprzedając firmę dużemu przedsiębiorstwu mamy możliwość uzyskania wysokiej ceny. Tu warto być ostrożnym, gdyż w tym wariancie przedsiębiorcy mają tendencję do sprzedaży firmy po zaniżonej cenie.

Odejście z firmy warto rozpocząć z wyprzedzeniem dwóch lat. Taki termin ułatwia obiektywne spojrzenie na firmę, jak również sprzyja jej skrupulatnej ocenie.
06-09-14

 


Napisz do nas   •  1 strona