Powrót Home 1 strona       Forum | Zarządzanie | Eksport | Linki | Autorzy       Napisz do nas Kontakt     Szukaj w Exporterze.pl Szukaj
« Eksport
« Unia Europejska
« MŚP
· Artykuły
· Informacje
« Informacje archiwum
· Przewodnik po Unii
· Aktualności krajowe
· Top www
· Informacje branżowe

  Wybrana informacja - archiwum  

Powrót

ŚwiatWspółpraca regionalna
     Fiasko obrad Światowej Organizacji Handlu

Świat Obrady Światowej Organizacji Handlu w Cancun, toczące się w temacie dalszej liberalizacji handlu, mającej ożywić światową gospodarkę, skończyły się niepowodzeniem. Podczas obrad uwidoczniły się trudności i obawy państw wysoko rozwiniętych z dokonaniem pewnego wysiłku na rzecz partnerów słabiej rozwiniętych. Stanowisko to wynikało, w znacznym stopniu, z recesji w państwach wysokorozwiniętych.
Państwa słabo rozwinięte domagały się zawieszenia dopłat do rolnictwa i szerszego otwarcia bogatych rynków na ich towary. Z kolei bogate państwa domagały się obniżek cła na sprzedaż samochodów do tych państw, jak na przykład Indie, dalszych ułatwień inwestycyjnych oraz likwidacji prawa antytrustowego. Spór powstał również pomiędzy Europą i USA, które domagały się obniżenia europejskich subwencji rolnych.
Obrady udowodniły, że państwa rozwinięte muszą się liczyć z państwami biedniejszymi, się jak Brazylia, która stanęła na czele 22 państw domagających się obniżenia subwencji rolnych. Dotacje rolne w Europie, Ameryce i Japonii wynoszą około 1 miliarda $US dziennie, destabilizując gospodarki państw południa.


03-09-16

 Napisz do nas   •  1 strona