Powrót Home 1 strona       Forum | Zarządzanie | Eksport | Linki | Autorzy       Napisz do nas Kontakt     Szukaj w Exporterze.pl Szukaj
« Eksport
« Unia Europejska
« MŚP
· Artykuły
· Informacje
« Informacje archiwum
· Przewodnik po Unii
· Aktualności krajowe
· Top www
· Informacje branżowe

  Wybrana informacja - archiwum  

Powrót

: PolskaGospodarka
     Rozwój gospodarczy - minister Piotr Woźniak

Polska

Minister gospodarki Piotr Woźniak zapowiedział utrzymanie wysokiego tempa rozwoju gospodarczego. Narzędziami do tego celu mają być inwestycje, eksport i rosnący popyt konsumpcyjny - powiedział minister na konferencji prasowej.

"Zastałem gospodarkę w całkiem niezłym stanie. Trwa ożywienie, jakie wystąpiło po przystąpieniu do Unii Europejskiej" - powiedział minister. Rząd spodziewa się, że w 2030 r. polska gospodarka będzie porównywalna z gospodarkami państw "starej" UE.

Według niego, inwestycje zagraniczne w tym i następnym roku wyniosą po 10 mld dolarów. Mamy też bardzo dobre wyniki w handlu zagranicznym, w przyszłym roku tempo wzrostu eksportu wyniesie 6 - 8 proc.


Zapowiedział też, że rząd będzie aktywnie wykorzystywał złotego jako instrument polityki gospodarczej, jednak w obecnej sytuacji "nie ma co majstrować przy złotym".

"Mamy dość stabilną sytuację, jeśli chodzi o pozycję złotego. Wszyscy się skarżą na silnego złotego, ale zaprzeczają temu wyniki eksportu. Nie znaczy, że waluta będzie utrzymana na tym samym poziomie i będzie się umacniać dalej. Będzie to instrument dość aktywnie używany przez obecny rząd" - powiedział Woźniak.

Woźniak podkreślił, że ważnym działaniem resortu będzie znoszenie barier dla działalności gospodarczej. Wiceminister gospodarki Andrzej Kaczmarek dodał, że resort pracuje nad realizacją ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Z ustawy wynika, że rejestracja firmy w jednym okienku będzie możliwa od 1 stycznia 2007 r.


Termin będzie niełatwy do dotrzymania, bo przedtem trzeba zbudować dwa systemy informatyczne, niedługo zostaną ogłoszone przetargi. Rejestracja w jednym okienku oznacza, że będą w nim składane 4 formularze - NIP, REGON, ZUS i formularz rejestrujący działalność firmy w gminie.

Następny krok w realizacji ustawy to jeden formularz i jeden numer, najprawdopodobniej będzie to NIP - powiedział Kaczmarek.05-12-02 PAP

 


Napisz do nas   •  1 strona