Powrót Home 1 strona       Forum | Zarządzanie | Eksport | Linki | Autorzy       Napisz do nas Kontakt     Szukaj w Exporterze.pl Szukaj
« Eksport
« Unia Europejska
« MŚP
· Artykuły
· Informacje
« Informacje archiwum
· Przewodnik po Unii
· Aktualności krajowe
· Top www
· Informacje branżowe

  Wybrana informacja - archiwum  

Powrót

: PolskaEksport
     2005 - 2006 :: Rok Polsko-Niemiecki

Polska 30 kwietnia, wielki koncert w Berlinie otworzy Rok Polsko-Niemiecki, który zakończy się w maju 2006 roku. Kilkaset imprez, poczynając od publicznych debat między przedstawicielami rządów po spotkania międzyszkolne, oto gigantyczny wprost projekt, służący lepszemu poznaniu się sąsiadów przez Odrę.

Rok liczony od maja do maja ma stosunkowo proste wytłumaczenie. Początek wyznacza 60. rocznica zakończenia drugiej wojny światowej, a koniec 15. rocznica podpisania traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy. Ale sąsiedzi, którzy od wieków żyją obok siebie, niekoniecznie dużo widzą o sobie, a rzetelne poznanie utrudniają stereotypy i uprzedzenia. Trzeba spróbować zmienić to z pomocą silnego uderzenia, big bang, jak się to dzisiaj mówi. Taka była idea Waldemara Dąbrowskiego, ministra kultury Polski i Christiny Weiss, pełnomocnika rządu federalnego ds. kultury i mediów. W efekcie powstał projekt Roku Polsko-Niemieckiego, a kilka miesięcy później, w listopadzie 2003 roku, stosowny dokument w tej sprawie podpisali szefowie rządów obu krajów.


Realizatorzy, skoncentrowali się na prezentacji gęstej i różnorodnej sieci powiązań polsko-niemieckich oraz promocji aktualnego obrazu Niemiec w Polsce i Polski w Niemczech. Drugi, mniej spektakularny cel, to rozwinięcie istniejącej współpracy na wszelkich możliwych szczeblach, a więc między landami i województwami, miastami partnerskimi, gminami, organizacjami pozarządowymi, szkołami.


Większość projektów adresowana jest do ludzi młodych po obu stronach Odry. Trwają zatem przygotowania do konkursów młodych artystów w dziedzinie filmu, fotografii i karykatury, a także do rajdu na szlaku kultury Paryż - Berlin - Warszawa; nazywa się on Tridem 2005. "Polska w szkole" to z kolei nazwa tygodniowych zajęć w szkołach niemieckich, w czasie których polski sąsiad będzie tematem różnych przedmiotów lekcyjnych. A na pikniku naukowym w Warszawie nastąpi prezentacja nowych technologii niemieckich oraz badań, otwierających nieznane dotychczas możliwości techniczne.

Każdy, kto chce więcej dowiedzieć się na ten temat, a przede wszystkim poznać programy, może to łatwo uczynić. Wystarczy wejść na dwujęzyczną stronę internetową www.de-pl.info. Ogólne informacje o Niemczech i Polsce można znaleźć pod adresem: www.deutschland-polen.diplo.de.



05-04-11 Opr. RZ na podstawie Deutsche Welle

 


Napisz do nas   •  1 strona