Powrót Home 1 strona       Forum | Zarządzanie | Eksport | Linki | Autorzy       Napisz do nas Kontakt     Szukaj w Exporterze.pl Szukaj
« Eksport
« Unia Europejska
« MŚP
· Artykuły
· Informacje
« Informacje archiwum
· Przewodnik po Unii
· Aktualności krajowe
· Top www
· Informacje branżowe

  Wybrana informacja - archiwum  

Powrót

: Unia EuropejskaPolityka
     Francuzi odrzucili konstytucję UE

Unia Europejska W referendum, które odbyło się w niedzielę, Francuzi wyraźną większością głosów odrzucili konstytucję Unii Europejskiej. Według wyników, po obliczeniu blisko 86 proc. głosów, przeciwko konstytucji głosowało 55,96 proc. wyborców. Nieoczekiwanie wysoka frekwencja wyborcza, dochodząca do 70 proc., okazała się korzystna dla przeciwników konstytucji.

Kampanię "tak" można streścić hasłem: "Silna Francja w silnej Europie". Silnej, to znaczy mówiącej jednym głosem - głosem swojego prezydenta i ministra spraw zagranicznych. Silnej także dlatego, że dzięki nowemu sposobowi liczenia głosów łatwiej podejmującej decyzje na szczeblu ministrów.

Na krytykach te argumenty nie zrobiły wrażenia. Dla nich konstytucja jest zwycięstwem liberalizmu (w sensie społeczno-gospodarczym), i to w wydaniu anglosaskim. Francuzi nie godzą się, by UE, a wraz z nią Francja, szła w tę stronę, bo to pogrzebie "francuski model społeczny".

Na dowód przeciwnicy konstytucji skrzętnie policzyli, że słowo "rynek" figuruje w tekście 78 razy, "konkurencja" - 174 razy, a "postęp społeczny" - tylko trzy.


05-05-30 PAP

 Napisz do nas   •  1 strona