|
|
Szkolenia :: zmiany prawne po 1 maja 2004
|
|
|
Ministerstwo Finansów wspólnie z Krajową Izbą Gospodarczą oraz Krajową Izbą Gospodarczą Elektroniki i Telekomunikacji podjęły inicjatywę przeprowadzenia szerokiej akcji informacyjnej dotyczącej zmian, jakie nastąpią po wejściu Polski do Unii Europejskiej. Mając świadomość dużego zainteresowania przedsiębiorców nowościami, które już 1 maja br. zaczną obowiązywać w obrotach towarowych z zagranicą, podjęto decyzję o przeprowadzeniu cyklu spotkań informacyjnych dotyczących nowych systemów informatycznych Polskiej Administracji Celnej oraz zmian prawnych w zakresie handlu zagranicznego.
Podstawowa zmiana to zastąpienie polskiego Kodeksu Celnego - unijnym kodeksem celnym. Ponadto, dnia 18 lutego br. zacznie funkcjonować Nowy Skomputeryzowany System Tranzytowy (NCTS) a od 1 maja br. będzie działać system INTRASTAT gromadzący informacje statystyczne o obrotach towarowych wewnątrz Unii Europejskiej. Jednocześnie, funkcjonujący już dziś system obsługi zgłoszeń celnych CELINA będzie działał we wszystkich jednostkach Administracji Celnej i obsługiwał jedynie handel z krajami poza Unią Europejską.
W serii spotkań informacyjnych, które organizujemy w całej Polsce wezmą udział specjaliści z Ministerstwa Finansów i z Izb Celnych, którzy zajmują się wdrażaniem poszczególnych systemów informatycznych oraz eksperci z zakresu unijnego prawa celnego z Ministerstwa Finansów.
W pierwszej fazie na biznesowe spotkania informacyjne zapraszamy kadrę kierowniczą firm działających w międzynarodowym obrocie towarowym. Informacja ekspertów pozwoli na podjęcie w tych firmach trafnych decyzji i przygotowań kadrowo-organizacyjnych do nowej sytuacji jaka nastąpi wraz z naszą akcesją do Wspólnotowego obszaru celnego. Kolejnym etapem zakrojonej na szeroką skalę akcji promocyjnej będą warsztaty szkoleniowe dla osób bezpośrednio zaangażowanych w przygotowywanie i przekazywanie do Administracji Celnej dokumentów związanych z obsługą handlu zagranicznego.
Dodatkowe informacje:
tel. (22) 630 96 11