Powrót Home 1 strona       Forum | Zarządzanie | Eksport | Linki | Autorzy       Napisz do nas Kontakt     Szukaj w Exporterze.pl Szukaj
« Eksport
« Unia Europejska
« MŚP
· Artykuły
· Informacje
« Informacje archiwum
· Przewodnik po Unii
· Aktualności krajowe
· Top www
· Informacje branżowe

  Wybrana informacja - archiwum  

Powrót

:: RosjaPolityka
     UE - Rosja :: porozumienie w sprawie współpracy

Rosja

Rosja i Unia Europejska podpisały w Luksemburgu porozumienie w sprawie współpracy politycznej i gospodarczej po rozszerzeniu UE. We wtorek rano negocjatorom z UE i Rosji udało się usunąć ostatnie bariery, blokujące układ w sprawie rozszerzenia rosyjsko-unijnego porozumienia o partnerstwie i współpracy (PCA) na dziesięciu nowych członków Unii, w tym Polskę.

Cytowany przez agencję Reutera unijny urzędnik powiedział, iż opracowane "za pięć dwunasta" ustalenia zdusiły w zarodku rysujący się kryzys w stosunkach pomiędzy Moskwą a Brukselą. "Obie strony ostatecznie uzgodniły sformułowania wspólnego oświadczenia." - powiedział przedstawiciel UE dziennikarzowi Reutera.


Początkowo Moskwa nie zgadzała się na "automatyczne" potraktowanie nowych członków jako stron PCA, uzależniając to od ustępstw ze strony Unii w sprawie 14 postulatów dotyczących całej gamy spraw gospodarczych, a także politycznych. Poruszano w nich kwestię ceł i kwot importowych oraz polityki Łotwy i Estonii wobec ludności rosyjskojęzycznej.

Rosja argumentowała, że rozszerzenie Unii Europejskiej kosztować ją będzie rocznie co najmniej 300 mln dolarów. W ubiegłym roku wartość dwustronnych obrotów Rosja-UE szacowano na co najmniej 78 mld euro.
04-04-28 http://euro.pap.com.pl

 


Napisz do nas   •  1 strona