 |
 |
Procedury celne - wyszczególnienie
|
 |
 |
Dopuszczenie do obrotu,
czyli nadanie towarowi niekrajowemu statusu celnego towaru krajowego. Po spełnieniu wszystkich formalności, a zwłaszcza dokonaniu zgłoszenia celnego oraz zapłaceniu cła i podatków można swobodnie dysponować towarem na polskim obszarze celnym.
Wywóz,
czyli wyprowadzenie towaru krajowego poza polski obszar celny. W Polsce cła wywozowe nie obowiązują, należy natomiast dokonać zgłoszenia celnego i przestrzegać środki polityki handlowej.
Tranzyt,
pozwala na przemieszczanie towarów niekrajowych i krajowych z jednego do drugiego miejsca na polskim obszarze celnym. Procedura tranzytu odbywa się z zastosowaniem dokumentu SAD, karnetu TIR lub karnetu ATA.
Skład celny,
pozwala na składowanie towarów niekrajowych, które w czasie składowania nie podlegają cłu ani ograniczeniom i zakazom określonym w przepisach odrębnych, z wyjątkiem ograniczeń i zakazów stosowanych do ochrony porządku lub bezpieczeństwa publicznego, obyczajowości, higieny lub zdrowa ludzi, zwierząt i roślin oraz ochrony środowiska, a także towarów krajowych, dla których dokonano odpowiednich formalności celnych.
Uszlachetnianie czynne,
pozwala na poddaniu na polskim obszarze celnym jednemu lub większej liczbie procesów uszlachetniania towarów niekrajowych lub krajowych. Uszlachetnianie czynne w systemie zawieszeń pozwala na przetwarzanie towarów niekrajowych, przeznaczonych do powrotnego wywozu poza polski obszar celny w postaci produktów kompensacyjnych, bez obciążania tych towarów cłem lub stosowania wobec nich środków polityki handlowej. Uszlachetnianie czynne w systemie ceł zwrotnych pozwala na przetwarzanie towarów krajowych, dopuszczonych do obrotu ze zwrotem lub umorzeniem cła należnego do zapłacenia za takie towary, jeżeli zostaną one wywiezione poza polski obszar celny w postaci produktów kompensacyjnych.
Przetwarzanie pod kontrolą,
umożliwia użycie towarów niekrajowych na polskim obszarze celnym w procesach zmieniających ich rodzaj lub stan, bez stosowania wobec nich cła i środków polityki handlowej oraz umożliwia dopuszczenie produktów powstających w takich procesach (produkty przetworzone) do obrotu, z zastosowaniem właściwych dla nich należności celnych przywozowych.
Odprawa czasowa,
pozwala na wykorzystanie na polskim obszarze celnym towarów niekrajowych przeznaczonych do powrotnego wywozu bez dokonywania żadnych zmian, z wyjątkiem zwykłego zużycia wynikającego z używania tych towarów, z całkowitym lub częściowym zwolnieniem od cła i bez stosowania wobec nich środków polityki handlowej. Odprawa czasowa może trwać najwyżej 2 lata. Katalog towarów, które mogą być przedmiotem odprawy czasowej określają przepisy.
Uszlachetnianie bierne,
pozwala na czasowy wywóz towarów krajowych poza polski obszar celny, w celu poddania ich procesom uszlachetnienia oraz dopuszczenia produktów powstałych w wyniku tych procesów do obrotu, z całkowitym lub częściowym zwolnieniem od cła.
Procedury można podzielić na:
- Procedury gospodarcze, czyli procedury na które jest wymagane pozwolenie naczelnika urzędu celnego:
- Skład celny,
- Uszlachetnianie czynne,
- Przetwarzanie pod kontrolą,
- Odprawa czasowa,
- Uszlachetnianie bierne,
- Procedury zawieszające, czyli procedury dla których trzeba złożyć zabezpieczenie długu celnego (bez zapłaty długu celnego):
- Tranzytu,
- Skład celny,
- Uszlachetniania czynne w systemie zawieszeń,
Przetwarzania pod kontrolą celną,
- Odprawy czasowej.
Informacja: Ministerstwo Finansów |