: Polska | Samorząd gospodarczy |
|
|
Warunki rozwoju lokalnego
|
|
|
Nie wszędzie następuje rozwój lokalny. Nie wystarczy tradycja, ani specjalizacja produkcyjna. Rozwój lokalny pojawia się tam, gdzie, obok lokalnych powiązań miedzy podmiotami takimi jak instytucje i przedsiębiorstwa tzw. "krótkich sieci", istnieją silne powiązania zewnętrzne.
System lokalny musi otworzyć się na zewnątrz, sondować konkurencję i rynek, wchłaniać wyniki prowadzonych gdzie indziej badań, eksportować, a przede wszystkim posiadać świadomość tego, kto i w jaki sposób może pełnić rolę elastycznego integratora wiedzy.
Integrator ten pozwala skodyfikowaną wiedzę dostosować do określonych kontekstów i przełożyć ją na określone umiejętności. W takich okolicznościach system staje się konkurencyjny i może przetrwać w dobie globalizacji charakteryzującej się szybkim przepływem 4i:
- industry,
- investments,
- individuals,
- information.
Terytorialne różnice w technologiach i organizacji powodują powstawanie odmiennych systemów lokalnych. Lokalna kultura, instytucje, historia określonej społeczności i obszaru kształtują typowe zachowania, co powoduje, że region odgrywa kluczową rolę w tworzeniu systemu lokalnego.
W specyfice określonych obszarów geograficznych należy:
- szukać warunków przewagi.
- dążyć do współpracy poszczególnych podmiotów, do dialogu podmiotów instytucjonalnych
- dążyć do właściwego wykorzystania zasobów ludzkich, które stanowią fundamentalny czynnik procesów rozwojowych.
Przeniesienie na poziom lokalny formułowania optymalnych polityk i instrumentów określonych w planach rozwoju powinno dziś stanowić główną drogę zrównoważonego rozwoju. Ważnymi instrumentami planowanego kontraktowania są:
- pakty regionalne,
- kontrakty przestrzenne,
- umowy i porozumienia programowe,
- planowanie zintegrowane.