Powrót Home 1 strona       Forum | Zarządzanie | Eksport | Linki | Autorzy       Napisz do nas Kontakt     Szukaj w Exporterze.pl Szukaj
« Eksport
« Unia Europejska
« MŚP
« Artykuły
· Informacje
· Informacje archiwum
· Przewodnik po Unii
· Aktualności krajowe
· Top www
· Informacje branżowe

  Artykuły informacyjne z kraju i ze świata  

Powrót

: EksportStrategia
     2005 :: Ekspansja eksportowa bez inwestowania

Polska

Polscy przedsiębiorcy z dużymi sukcesami wchodzą na zagraniczne rynki, ale dokonują tego przede wszystkim eksportując swoje produkty, rzadko natomiast decydują się na inwestycje w innych krajach - wynika z przeprowadzonych badań.

Zaledwie 11% polskich przedsiębiorców zdecydowało się podjąć współpracę z zagranicznymi partnerami - wynika z badań przeprowadzonych przez firmę KPMG. To niewielki procent, a jeszcze mniej dostrzegło dla siebie szansę przejmując firmy za granicą lub wchodząc z nimi w fuzje. Na fuzje odważyło się 7% polskich firm, a na przejęcie tylko 2%. Większość polskich spółek docenia obecność na zagranicznych rynkach, ale swoją tam ekpansję widzi przede wszystkim przez eksport.

Z badań wynika, że:

Z deklaracji tych wynika, że ciągle mała jest jeszcze liczba przedsiębiorców, którzy mają aspiracje stać się firmami znanymi także poza granicami. Polskie firmy, stawiając na eksport, nie szukają jednak rynków zbyt daleko - aż 88% firm badanych przez KPMG widzi swoją drogę rozwoju skierowaną na rynki Unii Europejskiej. Od kilku lat prawie nie zmienia się lista krajów, widzianych przez polskie firmy jako rynki dla nich najatrakcyjniejsze. Potwierdzają to badania:

Na pytanie co badani uważają za największą wartość ich firm 72% wskazało na jakość ich produktów lub usług, a 62% wymieniło niskie koszty pracy. Według KPMG zbyt mało jest w Polsce firm, które widziałyby dla siebie szansę zaistnienia na międzynarodowym rynku przez zastosowanie konkurencyjnych technologii, gdy właśnie inwestycje technologiczne zwracają się najszybciej. W ocenie KPMG inwestycje za granicą firm technologicznych zwracają się już po roku. Najdłużej na zwrot czekają firmy budowlane i producenci napojów, bo średnia dla nich wynosi ponad 5 lat.



Opr. Rynki Zagraniczne

Powrót

Home 1 strona               Powrót Powrót               Góra strony Góra strony               Adres - Telefon - Faks - E-mail Napisz do nas