Powrót Home 1 strona       Forum | Zarządzanie | Eksport | Linki | Autorzy       Napisz do nas Kontakt     Szukaj w Exporterze.pl Szukaj
« Eksport
« Unia Europejska
« MŚP
« Artykuły
· Informacje
· Informacje archiwum
· Przewodnik po Unii
· Aktualności krajowe
· Top www
· Informacje branżowe

  Artykuły informacyjne z kraju i ze świata  

Powrót

: EksportFirmy - liderzy
     Nagrody Gospodarcze Prezydenta RP 2005

Liderzy przedsiębiorczości

Prezydent Aleksander Kwaśniewski już po raz ósmy przyznał Nagrody Gospodarcze za szczególny wkład w rozwój polskiej przedsiębiorczości. Zgodnie z tradycją uroczystość wręczenia odbyła się w Poznaniu podczas międzynarodowych targów „Innowacje -Technologie – Maszyny ITM Polska”.

W podniosłej atmosferze i przy dźwiękach zespołu fanfarzystów prezydent, w towarzystwie członków Kapituły, wręczył najpierw dyplomy honorowe dwudziestu pięciu nominowanym, a następnie symboliczne statuetki – zwycięzcom tegorocznej edycji w ośmiu kategoriach. Poza nagrodami regulaminowymi przyznane zostały dwie nagrody specjalne.

Gratulując laureatom i nominowanym A. Kwaśniewski przypomniał, że ustanowiona w 1998 roku Nagroda stała się ważnym elementem promocji naszych firm i produktów, że pomagała ona w budowaniu prestiżu, wiarygodności i dobrego wizerunki na rynku krajowym i zagranicznym. Że jest swoistym lustrem polskiej gospodarski, w którym odbijały się jej przemiany. Mam nieskromne przekonanie – zwierzał się prezydent - że w jakiejś niewielkiej części przyczyniliśmy się do tego, że nasza gospodarka należy dziś do najszybciej rozwijających się w Europie.

W związku z tym, że była to ostatnia Nagroda przyznawana podczas kadencji prezydenckiej Aleksandra Kwaśniewskiego, podziękował on serdecznie, nie tylko laureatom i wspólporganizatorom tego konkursu, ale również MTP, które od samego początku uczestniczyły w przygotowaniu uroczystości finałowej. Zebrani na uroczystości oklaskami przyjęli życzenie prezydenta, że - jeśli jego następca podtrzyma ideę przyznawania tych nagród - to by ich wręczenie odbywało się nadal w Poznaniu.

W części artystycznej tegorocznej gali wystąpił Chór Akademicki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu pod dyrekcją Jacka Sykulskiego. J.Ż.

Lista laureatów

Prezydent Aleksander Kwaśniewski przyznał w tym roku następujące nagrody:

Prezydent przyznał również w tym roku Nagrody Specjalne:

Laureaci o nagrodzie i swoich firmach

JÓZEF KOZIOŁ - prezes Zarządu Banku Ochrony Środowiska (laureat w kategorii Najlepsza Instytucja Finansowa):
Nagroda Gospodarcza Prezydenta RP jest niewątpliwie zaszczytnym uhonorowaniem naszego dorobku, a zarazem inspiracją do dalszego działania. Na sukces ten składają się cztery elementy: wierność naszej misji, którą jest udział w ochronie środowiska; wzrost udziału w rynku; wzrost wydajności pracy poprzez zwiększenie rozmiaru działalności przy tym samym zatrudnieniu; znakomita poprawa wyników finansowych.
Oczywiście wszystko to było możliwe dzięki zastosowaniu nowych rozwiązań organizacyjno-technologicznych i postawie naszych klientów, którzy stawiając coraz to wyższe wymagania, zmuszają nas do poszukiwania coraz nowszych rozwiązań programowych i organizacyjnych.

KRZYSZTOF OLSZEWSKI - prezes Zarządu firmy SOLARIS – BUS & COACH (laureat w kategorii Najlepszy Eksporter):
Czym ta nagroda jest dla firmy - to zupełnie jasne. Jest to po prostu gospodarczy Oskar. Nie można tego sukcesu traktować jako apogeum, lecz jako kolejny krok na drodze do tego by być lepszym. Nigdy nie marzyliśmy, że możemy tę nagrodę zdobyć, a jednak udało się. I to nas cieszy. Cieszy nas tym bardziej, że otrzymaliśmy ją w kategorii Najlepszy Eksporter. Bo z jednej strony przyszło nam działać w czasach kiedy są duże wahania kursu euro w stosunku do złotego, nie ułatwiające życia eksporterom, ale z drugiej strony doskonale zdajemy sobie sprawę, że polskie przedsiębiorstwa pozbawione eksportu nie mają szansy przeżycia w dłuższym okresie czasu. Polska ma ten ogromny plus, że po 1989 roku stworzone zostały warunki do tego, aby się rozwijać szybciej niż stare gospodarki. Jeśli nie wykorzystamy tej szansy i nie staniemy się lepsi w eksporcie, to bezpowrotnie stracimy nadarzającą się okazję.

ANDRZEJ WODZYŃSKI - wiceprezes Zarządu Zakładu Ceramiki Budowlanej TUBĄDZIN (nominowany w kategorii Najlepsze Polskie Przedsiębiorstwo):
Myślę, że dla wszystkich, i nagrodzonych i nominowanych jest to wielkie święto, wynikające stąd, że zostali dostrzeżeni i docenieni. Nagrodę prezydenta trudno przeliczać na materialne korzyści. Daje ona świadomość, że ktoś nie tylko patrzy na wyniki finansowe firmy, lecz również na rozwój i jej dynamikę.
Nie ma co jednak ukrywać, że oczekujemy wsparcia dla naszych wyrobów po to, żeby zaistniały za granicą. Chodzi więc o taki program, który by w sposób realistyczny, promował poszczególne branże i wyroby (a nie wszystko naraz) jak np. materiały budowlane, które reprezentuje nasza firma.
Powrót

Home 1 strona               Powrót Powrót               Góra strony Góra strony               Adres - Telefon - Faks - E-mail Napisz do nas