Vilfredo Federigo Damasio Pareto (15 lipca 1848 - 19 sierpnia 1923) był włoskim ekonomistą i socjologiem. Był współtwórcą tzw. "lozańskiej szkoły w ekonomii". Od 1893 roku pracował jako profesor na uniwersytecie w Lozannie.
Pareto rozszerzył zastosowania metod matematycznych w ekonomii oraz rozwinął pojęcie ogólnej równowagi ekonomicznej. Zajmował się też badaniami podziału dobrobytu. Pareto zaobserwował, że 80% bogactw Włoch znajduje się w posiadaniu zaledwie 20% społeczeństwa. Jak też się później okazało, zasadę tę, zwaną regułą 80/20, można odnieść do wielu innych zjawisk. Przykładowo:
- 20% klientów daje 80% sprzedaży,
- 20% czasu pracy poświęconego na realizację projektu (10% na początku i 10% na końcu) generuje 80% pożądanych wyników,
- 20% członków zespołu realizuje 80% zadania.
Zgodnie z powyższą regułą niewielka (20%) liczba zdarzeń, czy sytuacji jest odpowiedzialna za większość (80%) występujących zjawisk.
Zasada Pareto ma wiele zastosowań, również w dziedzinie zarządzania (np w zarządzaniu jakością). Pokazuje co należy naprawić, na czym warto się skupić, by zwiększyć efektywność, a co można pominąć, ze względu na mniejszy wpływ. Prawo 20-80 porządkuje dane pod względem ich ważności. Metoda ta jest uniwersalna, łatwa do zastosowania i mało kosztowna, za to bardzo przydatna.