Kurt Lewin (1890-1947) - psycholog niemiecki, od 1922 pracował na uniwesytecie w Berlinie a w 1932 emigrował do U.S.A. (University of Science and Technology w Ames i Massachusetts Institute of Technology w Cambridge). Kurt Lewin w 1945 roku założył Ośrodek Badania Dynamiki Grupy w Massachusetts. Pojęcie dynamiki grupy Lewina bazuje na 4 zasadach:
- Czynniki wewnętrzne i zewnętrzne oddziaływujące na grupę nie powinny być rozpatrywane oddzielnie tylko we wzajemnych relacjach.
- Istota grupy nie polega na podobieństwie lub różnicach jej członków, tylko na ich wzajemnych relacjach. Zmiana jednego elementu powoduje zmianę całości.
- Grupa to wartości, ustanowione normy, jej członkowie i ich role... Współdziałanie tych sił dąży do stanu quasi-stacjonarnego.
- Grupa stanowi całość. W przypadku wprowadzania do niej zmian, grupa jako całość powinna stanowić ośrodek zmiany.
Kurt Levin przedstawił następujące modele sprawowania władzy:
- Model autokratyczny gdzie władza sprawowana jest dzięki silnej osobowości przywódcy albo jego uprawnienia (narzucanie woli bliskie dyktatorowi).
- Model demokratyczny, w którym organizowana jest wola większości. Władza nie rządzi lecz odwołuje się do opinii ogółu.
- Model lezeferyczny, w którym władca jest władcą jedynie nominalnym, ponieważ całość jest zbyt chaotyczna, żeby nią pokierować.
Model Rozmrażanie - Zmiana - Zamrażanie (RZZ)
Kurt Lewin zaproponował model przebiegu zmian organizacyjnych, kładąc w nim nacisk na aspekt ludzki (pracownicy, liderzy i sama organizacja). Według tego modelu każdy proces zmian, aby był skuteczny, musi składać się z trzech zasadniczych etapów:
- "Rozmrażanie", czyli burzenie starych struktur oraz sposobów działania. Rozmrażanie destabilizuje status quo, dlatego szybkie wprowadzenie ulepszeń staje się koniecznością oraz umożliwia pracownikom lepsze zrozumienie potrzeby przeprowadzenia zmiany. Jest to faza, która z jednej strony budzi wśród ludzi niepokój, wynikający z poczucia utraty stabilizacji, ale z drugiej powoduje przekonanie, że trzeba coś zmienić by uniknąć w przyszłości porażki.
- Zmiana, która aby była skuteczna, musi zostać dokładnie zaplanowana z uwzględnieniem specyfiki działalności firmy, jej kultury organizacyjnej oraz stopnia zaangażowania pracowników.
- "Zamrażanie". W Tym czasie reorganizacja przestaje być rozumiana jako coś nowego, ale powoli zaczyna funkcjonować w świadomości pracowników jako jej naturalny stan.
Każdy z powyższych etapów jest niezbędny do osiągnięcia celu, znaczy trwałego wprowadzenia usprawnień i zapewnienia nieodwracalności całego procesu.

Kurt Lewin urodził się w rodzinie żydowskiej 9 września 1890 r. w Mogilnie. Jego rodzicami byli Leopold (Louis) Lewin i Rechia z domu Engel. Kurt dzieciństwo spędził w Mogilnie, które wówczas było częścią pruskiej prowincji poznańskiej. Tu uczęszczał do żydowskiej elementarnej szkoły religijnej - chederu, a w 1900 r. został uczniem Gimnazjum im. Cesarza Fryderyka Wilhelma w Poznaniu.
W 1905 r. rodzina Lewinów przeniosła się na stałe do Berlina. Następnie podjął naukę w Liceum im. Cesarzowej Wiktorii Augusty, gdzie w 1909 r. zdał egzamin maturalny i rozpoczął studia wyższe. Studiował medycynę, filozofię we Fryburgu, Monachium i Berlinie. 10 września 1914 r. uzyskał tytuł doktora filozofii. Brał udział w I wojnie światowej, walcząc na froncie rosyjskim i francuskim. Został ciężko ranny i do kwietnia 1919 r. przebywał w szpitalu wojskowym.
Po otrzymaniu habilitacji Kurt Lewin zatrudniony został na stanowisku asystenta w Instytucie Psychologii Uniwersytetu Berlińskiego, z którym był związany do 1935 r. w 1927 r. uzyskał nominację na stanowisko profesora kontraktowego w zakresie filozofii i psychologii. W roku akademickim 1932 - 1933 pracował na Uniwersytecie Stanforda w Palo Alto w Kaliforni. Po powrocie do Niemiec podjął ostateczną decyzję o emigracji do Stanów Zjednoczonych. Jeszcze 1933 r. podjął pracę na Uniwersytecie Cornell w Szkole Gospodarstwa Domowego. W 1935 r. rozpoczął pracę na stanowisku profesora w Uniwersytecie Iowa w Stacji Badawczej Pomocy Społecznej dla dzieci, gdzie pracował do 1944 r., kiedy to przeniósł się do założonego przez siebie Ośrodka Badawczego Dynamiki Grupy w Massachusetts. Kurt Lwein zmarł nagle 14 lutego 1947 r. w Newtonville, przeżywszy 57 lat. Do najważniejszych prac w dorobku naukowym prof. dr. Kurta Lewina należą:
- "Zasada i doświadczenie w psychologii" (1927),
- "Dynamiczna teoria osobowości" (1935),
- "Teoria pola w naukach społecznych" (1941).