Powrót Home 1 strona       Forum | Zarządzanie | Eksport | Linki | Autorzy       Napisz do nas Kontakt     Szukaj w Exporterze.pl Szukaj
« Rynki
« Lista targów
« Unia Europejska
« Afryka
« Ameryka Pn
« Ameryka Pd
« Australia
« Azja
« Europa

  Rynki zagraniczne.  

Powrót

:: Mozambik06-11-01
     2006 :: Mozambik dla polskiego biznesu

Afryka
Spis Treści
 
Mozambik dla polskiego biznesu
PNiG Kraków będzie wiercić w Mozambiku


Deolinda Guezimane
Mozambik

Polska odznacza Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi obywatela Mozambiku, Panią Deolindę Guezimane.

Konsul Honorowy Polski w Mozambiku dr Alberto Mabjaia, we współpracy z Ambasadą RP w RPA, przygotował i zorganizował ceremonię nadania odznaczenia Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej obywatelkę Mozambiku Panią Deolinda Guezimane.

Uroczystość odbywała się w dniu 29 czerwca 2006 r. w Hotelu Pestana Rovuma Carlton w Maputo. Było to wydarzenie wielkiej wagi, które zgromadziło najznakomitsze postacie rządu Mozambiku, misji dyplomatycznych akredytowanych w Mozambiku, wielkie osobistości tego kraju, jak również reprezentacje Ambasady RP w RPA, która w swoich obowiązkach zajmuje się również Mozambikiem.

W uroczystość wręczenia orderu była wkomponowana inauguracja wystawy polskich plakatów pt. "60 lat Międzynarodowej Solidarności Narodów Zjednoczonych", a która trwała od 29 czerwca 2006 do 1 lipca 2006 r.
Zebrani goście witając się dzielili się emocjami co dodawało jeszcze większego znaczenia dla tak wielkiego dla Mozambiku i Polski wydarzenia.
O godz.. 15.30 rozległy się melodie dwóch hymnów narodowych: Mozambiku i Polski dając początek wydarzeniu. Radca Ambasady RP w Pretorii, w swoim przemówieniu wyraził nadzieję, odnośnie kontynuowania poprawnie rozwijających się stosunków pomiędzy obydwoma krajami.

W kolejnym punkcie przebiegu uroczystości, Konsul Honorowy Polski, wyraził krótką mowę o osobie Pani Deolindzie Guezimane, podkreślając jej zaangażowanie na rzecz wspierania wspólnoty polskiej w Mozambiku, propagowania dobrego imienia Polski w Mozambiku oraz wieloletniej współpracy z nielicznym środowiskiem Polaków rezydujących w Mozambiku, którzy od 2000 roku zrzeszają się w CPA (Klub Przyjaciół Polski).

Najważniejszym punktem wydarzeń dnia, było uroczyste wręczenie Krzyża Kawalerskiego Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej i przekazanie legitymacji dla Pani Deolinda Guezimane. To była chwila pełna emocji i wzruszenia dla zasłużonej, jak również dla przedstawicieli rządu Mozambiku i gości obecnych na uroczystości.

Po akcie udekorowania orderem, osoba reprezentująca rodzinę, odczytała życiorys Pani Deolinda Guezimane. Minister Edukacji i Kultury Mozambiku, Pan Aires Bonifácio Ali, reprezentując Prezydenta Republiki i rząd Mozambiku, podziękował za akt uznania, który rząd Polski skierował nie tylko dla Pani Guezimane, ale również dla społeczeństwa Mozambiku. "To odznaczenie symbolizuje dobry kierunek stosunków panujących pomiędzy obydwoma krajami", powiedział Minister. Udekorowana orderem, mimo olbrzymiego wzruszenia, z głębi serca dziękowała rządowi polskiemu za wielkie uznanie skierowane nie tylko do niej, ale również dla wszystkich, którzy działają w imieniu przyjaźni i solidarności.

Na zakończenie Konsul Honorowy Polski Alberto T. Mabjaia podziękował wszystkim obecnym za współuczestniczenie w tak doniosłym wydarzeniu, zarówno dla Polski jak i Mozambiku.Wszyscy goście zostali zaproszeni na zwiedzanie wystawy fotograficznej i towarzyszący spotkaniu poczęstunek.

Kolejnego dnia, 30 czerwca 2006 r., w godzinach wieczornych (19.30), w restauracji Hotelu Girassol odbyła się kolacja, na której gościem honorowym była Pani Deolinda Guezimane. Rangę wieczoru podkreślały słowa podziękowania oraz mowy wygłoszone przez Radcę Ambasady RP w RPA, odznaczoną orderem Panią Deolinda Guezimane, przedstawiciela Parlamentu Mozambiku i Konsula Honorowego RP w Mozambiku.

Mozambik
Mimo olbrzymiej odległości geograficznej, Polska jest faktycznie obecna w Mozambiku. Mass media poświeciły wiele uwagi temu wydarzeniu we wszystkich głównych wiadomościach i na pierwszych stronach gazet, podkreślając znaczenie tego wydarzenia.

W Mozambiku mówi się o Polsce i jej współpracy z Mozambikiem. Komentarze wyrażały zadowolenie wobec tego co Polska zrobiła, nie tylko dla D. Guezimane, ale również dla Mozambiku. Taka sytuacja jest niezwykle pożądana przez inwestorów pragnących prowadzić biznes w Mozambiku, w którym to warunki ku temu są sprzyjające dla Polskich przedsiębiorców.

Poparcie ze strony rządu Mozambiku i pomocne zaangażowanie Konsula Honorowego Polski w Mozambiku, skłaniają do inwestowania w Mozambiku, a sytuacja jest o tyle sprzyjająca, gdyż Imię Polski jest znane i cenione w Mozambiku.

Komentowała Agnieszka Magaia

PNiG Kraków będzie wiercić w Mozambiku

Firma Poszukiwania Nafty i Gazu Kraków Sp. z o.o., należąca do Grupy Kapitałowej PGNiG, podpisała kontrakt na wykonanie prac wiertniczych i serwisowych z międzynarodowym koncernem SASOL Petroleum Temane Limitada. Mobilizacja urządzeń rozpocznie się na początku grudnia.

SASOL zakontraktował do prac polskie trzy urządzenia, które odwiercą w rejonie Vilanculos kilkadziesiąt otworów poszukiwawczych i eksploatacyjnych. Ponadto PNIG Kraków wykona rekonstrukcje starych otworów naftowych. Jedno z urządzeń to IRI 750, które obecnie kończy prace w Danii. Po zakończeniu prac zostanie przetransportowane drogą morską do Mozambiku. W ten sam sposób dotrą z Polski do Afryki pozostałe dwa urządzenia. Następnie z portu Maputo zostaną przewiezione na pole naftowe - 600 km w głąb kraju. Kontrakt został podpisany na rok z możliwością przedłużenia. Wiertnie obsługiwać będzie ponad stuosobowy polski personel. Do prac pomocniczych PNIG Kraków zatrudni i przeszkoli miejscowych pracowników. Prace będą realizowane tylko w porze suchej, czyli w okresie od lutego do połowy listopada.

Poza Kazachstanem firma prowadzi prace na Ukrainie, w Danii i Pakistanie. PNIG Kraków nie po raz pierwszy będzie pracować w Afryce. Poprzednio firma prowadziła prace w Ghanie dla firmy Fusion Oil & Gas. W ramach dywersyfikacji rynków, firma wiąże swoją przyszłość z rynkiem afrykańskim, głównie z Angolą, Gabonem oraz Tanzanią.


Poszukiwania Nafty i Gazu Kraków


Powrót

Home 1 strona               Powrót Powrót               Góra strony Góra strony               Adres - Telefon - Faks - E-mail Napisz do nas