Powrót Home 1 strona       Forum | Zarządzanie | Eksport | Linki | Autorzy       Napisz do nas Kontakt     Szukaj w Exporterze.pl Szukaj
« Rynki


Powrót


Chiny

  Chiny - informacje handlowe.  

Eksport do Chin szansą dla MŚP
     czerwiec 2002

Chiny są najszybciej rozwijającą się gospodarką na świecie. Wytwarzają 12 % światowego PKB [według siły nabywczej; 2 miejsce po USA].
Reformy w Chinach są odmienne niż w Polsce. Chiny w pierwszym rzędzie przekształcają gospodarkę na rynkową, pozostawiając zmianę ustroju na 2 plan.
Cechą godną podkreślenia w Chińskich przemianach jest to, że rynek chiński jest bardziej inwestycyjny niż konsumpcyjny. 64% chińskiego importu to dobra inwestycyjne, u nas ponad 60% stanowią dobra konsumpcyjne.

Eksport do Chin np. materiałów budowlanych, drewna oraz produktów związanych z ochroną środowiska może być szansą dla małych i średnich firm - poinformował podczas II Krajowego Forum Edukacyjnego dla Małych i Średnich Przedsiębiorstw Zdzisław Góralczyk, doradca premiera ds. Azji.

Zdzisław Góralczyk powiedział , że przedsiębiorcy z powodzeniem mogą eksportować do Chin także produkty spożywcze i przetwórstwa spożywczego. Jako przykład powodzenia takiego eksportu podał jeden z wafli produkowanych przez polską firmę cukierniczą, który cieszy się w Szanghaju wielkim powodzeniem.

Jego zdaniem, dużą szansą jest eksport drewna szlachetnego (np. dąb, buk) do produkcji mebli, ponieważ w Chinach panuje moda na urządzanie mieszkań w stylu europejskim [głównie hiszpańskim].

Zdzisław Góralczyk powiedział też, że w Chinach jest popyt na polskie stoły operacyjne i laboratoryjne.

Szansą jest również eksport wszelkich urządzeń i maszyn potrzebnych do ochrony środowiska - w Chinach zanieczyszczenie środowiska jest na takim poziomie jak w Polsce na Śląsku.

Największe problemy mogą spotkać przedsiębiorców, którzy chcą eksportować maszyny i urządzenia; Chiny importują ich dużo z krajów Unii Europejskiej. Maszyny z tych państw są tańsze, ponieważ producentom maszyn udzielane są tam niskooprocentowane, rządowe kredyty.

Góralczyk zapewnił, że rząd próbuje na szczeblu politycznym ożywić kontakty gospodarcze z Chinami.

Według wstępnych danych, w 2001 roku polsko-chińskie obroty handlowe wyniosły 1 mld 800 mln USD, z czego polski eksport wyniósł 180 mln USD, a import 1 mld 620 mln USD - podało Ministerstwo Gospodarki.
Ujemne saldo obrotów handlowych wyniosło 1 mld 440 mln USD. W 2000 roku jego wartość osiągnęła 1,3 mld USD.


Home 1 strona               Powrót Powrót               Góra strony Góra strony               Adres - Telefon - Faks - E-mail Napisz do nas