Powrót Home 1 strona       Forum | Zarządzanie | Eksport | Linki | Autorzy       Napisz do nas Kontakt     Szukaj w Exporterze.pl Szukaj
« Rynki
« Afryka
« Maroko

Maroko

  Gospodarka marokańska w roku 2005.  

  Maroko - informacje ogólne o kraju

Maroko/Królestwo Maroka (Al Maghrib/Al Mamlakah al Maghribiyah), państwo położone w północno-zachodniej Afryce.

Stolica: Rabat
Powierzchnia: 446,6 tys. km 2
Ludność: 29,6 mln mieszkańców
Język urzędowy: arabski
Jednostka monetarna: dirham marokański (MAD, DH)

Maroko graniczy: z Algierią, Saharą Zachodnią i z hiszpańskimi terytoriami zależnymi: Ceutą oraz Melillą.

  Położenie geograficzne

Maroko leży w północno-zachodniej Afryce nad Oceanem Atlantyckim i Morzem Śródziemnym.

Granica z Algierią wynosi 1 559 km, z Saharą Zachodnią 443 km, z hiszpańską Ceutą 6,3 km i hiszpańską Melillą 9,6 km. Długość wybrzeża wynosi 1 835 km.

Powierzchnia Maroka wynosi 446.550 km2.

Statystyka marokańska (http://www.statistic.gov.ma) podaje 710.850 km2, wliczając terytorium Sahary Zachodniej.

Jest to kraj wyżynno-górzysty. Dominują trzy łańcuchy gór Atlas: na południowym zachodzie Antyatlas, w części środkowej Atlas Wysoki z najwyższym szczytem Jbel Toubkal – 4 165 m n.p.m., na północnym wschodzie Atlas Średni. Obszary nizinne znajdują się głównie wzdłuż wybrzeży.

Głównymi rzekami są: Muluja, Sebu i Umm ar Rabija.

  Maroko - informacje ogólne o gospodarce

Podstawowe produkty rolne, przemysłowe i surowce kopalne

Rolnictwo rozwinięte jest głównie w dolinach rzek oraz na obszarach nizinnych nadmorskich. Są tu bardzo żyzne gleby pozwalające na uprawę: pszenicy, jęczmienia, kukurydzy, buraków cukrowych, trzciny cukrowej, a także warzyw, głównie ziemniaków i pomidorów. Wybrzeże to także zielone oazy palm daktylowych, gajów oliwkowych i drzew cytrusowych. Rozwinięta jest też uprawa winorośli. Ziemie uprawne muszą być sztucznie nawadniane.

W produkcji zwierzęcej dominuje hodowla bydła, owiec, kóz, osłów, wielbłądów o koni.

Rozwinięte jest rybołówstwo sardynek, makreli i tuńczyka.

Zbocza górskie porośnięte są lasami dębowymi i cedrowymi. Lasy te dostarczają korka i drewna cedrowego.

Z zasobów naturalnych w Maroku występują duże złoża fosforytów, a także mniejsze rud manganu, żelaza, cynku, ołowiu, miedzi, srebra, ropy naftowej i gazu ziemnego.

Bardzo rozwinięty jest przemysł przetwórstwa fosforytów i przetwórstwa rolno-spożywczego. Największym ośrodkiem przemysłowym jest Casablanka.

Główne gałęzie gospodarki: rolnictwo, przemysł wydobywczy, chemiczny, cementowy, spożywczy, tekstylny, skórzany, drzewny, turystyka.

Główne towary eksportowe: fosforyty, kwas fosforowy, nawozy sztuczne, żywność (m.in. ryby świeże i konserwy rybne, owoce, warzywa i z nich przetwory, napoje), odzież, obuwie.

PKB na 1 mieszkańca wyniósł w 2003 r. 4.000 USD. (Źródło: CIA World Factbook)

  Przynależność Maroka do międzynarodowych organizacji politycznych i gospodarczych

Maroko należy do:

Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ),
Ligi Państw Arabskich (LPA)
Światowej Organizacji Handlu (WTO),
Międzynarodowego Funduszu Walutowego (IMF),
Związku Arabskiego Maghrebu/Union of the Arab Maghreb (UMA),
Organizacji Konferencji Muzułmańskiej/Organization of the Islamic Conference (OIC),
Banku Światowego.

  Gospodarka marokańska w roku 2005

Po czterech ostatnich latach charakteryzujących się stosunkowo wysokim wzrostem PKB w 2005 roku wzrost ten zbliży się do poziomu z roku 2000 (1,0%). Według ostatnich ocen Wysokiego Komisariatu ds. Planowania oraz Marokańskiego Centrum Koniunktury wzrost gospodarczy Maroka w 2005 roku wyniesie 1,2% wobec 3% zakładanych w ustawie budżetowej.

Niekorzystne warunki klimatyczne (przymrozki i susza) wpłynęły na spadek produkcji rolniczej; ocenia się, że wyniesie on 12% z uwagi na mniejsze zbiory zbóż (pszenica twarda i miękka oraz jęczmień) szacowane na 3,6 mln ton (8,3 mln ton w roku 2004), mimo że popyt zewnętrzny może korzystnie wpłynąć na uprawę warzyw i cytrusów przeznaczonych na eksport. Spodziewane jest także ożywienie w zakresie hodowli i rybołówstwa.

W 2005 roku można oczekiwać kontynuacji tempa wzrostu sektorów nierolniczych (4,5% wobec 5,1% w roku 2004). Przewiduje się dobre wyniki w takich sektorach, jak eksport fosforytów surowych i rud metali, przemysł (+2,9%), budownictwo i roboty publiczne (+6,7%), energia (+3,7%), handel i usługi, eksport produktów rolnych i rybołówstwo.

Wzrost w sektorze budownictwa i robót publicznych jest konsekwencją realizacji dużych projektów z zakresu infrastruktury i projektów turystycznych oraz kontynuacji programów budownictwa socjalnego. Przewiduje się, że realizowane inwestycje w połączeniu z wydatkami na zakup sprzętu i urządzeń dla modernizacji przemysłu spowodują wzrost nakładów brutto na środki trwałe o około 9,2% (wobec 8,5% w 2004 roku).

W 2005 roku oczekiwany jest znaczny spadek wyników sektora tekstylno-odzieżowego i skórzanego (wskutek rozpoczęcia ostatniego etapu liberalizacji w ramach Porozumienia WTO w sprawie tekstyliów i odzieży) oraz przemysłu rolno-spożywczego.

Dzięki wzrostowi importu i lepszym wynikom w turystyce i handlu wewnętrznym przewiduje się ożywienie działalności w zakresie handlu oraz transportu i komunikacji (wzrost wartości dodanej odpowiednio o 6,5% i 4,8%). W konsekwencji konsumpcja ma wynieść 3,6% przy utrzymaniu się inflacji na oczekiwanym poziomie 1,8%.

W zakresie wymiany handlowej Maroka z zagranicą w ciągu 4 pierwszych miesięcy 2005 roku w porównaniu z tym samym okresem roku poprzedniego odnotowano spadek eksportu (o 5,4 % do 28,1 mld MAD) i wzrost importu (o 9,3% do 55,2 mld MAD). Wyniki te pogłębiły deficyt handlowy (wzrost o 30,3%) oraz zmniejszyły stopę pokrycia importu eksportem (z 58,8% do 50,9%).

Na wyniki handlu zagranicznego istotny wpływ miał wzrost zakupów ropy naftowej (o 77,4%), maszyn i urządzeń różnych (o 28,2%) i tworzyw sztucznych (o 40,7%) oraz spadek sprzedaży konfekcji (o 16,1%) oraz dzianin (o 21%).

Na koniec kwietnia 2005 roku rezerwy dewizowe wzrosły do 140,4 mld MAD (wzrost o 12,6% w stosunku do końca kwietnia 2004 roku) dzięki trzykrotnemu zwiększeniu się wpływów z prywatyzacji (9,6 mld MAD wobec 3,1 mld MAD w ciągu 4 miesięcy 2004 roku), przekazów Marokańczyków mieszkających na stałe za granicą (o 2,8% do 11,8 mld MAD) oraz wpływów z turystyki (o 5,4% do 10,2 mld MAD). W efekcie rezerwy dewizowe na koniec kwietnia 2005 roku stanowiły równowartość ponad jedenastomiesięcznego importu.

Według danych GUS polsko-marokańskie obroty handlowe w ciągu 4 miesięcy 2005 roku wyniosły 58,9 mln USD, tj. o 27,6% więcej niż w tym samym okresie 2004 roku, przy negatywnym dla Polski saldzie wymiany (-15,8 mln USD). Eksport do Maroka osiągnął wartość 21,6 mln USD (dynamika: 114,5%), a import 37,3 mln USD (dynamika: 136,6%).

Podstawę polskiego eksportu do Maroka stanowiły produkty mineralne (węgiel energetyczny i siarka), produkty pochodzenia zwierzęcego (mleko, tłuszcze) oraz maszyny i urządzenia mechaniczne i sprzęt elektryczny, a importu z Maroka – produkty mineralne (fosforyty), produkty pochodzenia roślinnego (cytrusy, warzywa), materiały i wyroby włókiennicze (odzież gotowa) oraz metale nieszlachetne i wyroby z nich.

Źródło :: WEH - Rabat

Home 1 strona               Powrót Powrót               Góra strony Góra strony               Adres - Telefon - Faks - E-mail Napisz do nas