Odważne i trafne decyzje gwarantują rozwój firmy. Powinno ich być dużo. Zastanówmy się zatem, jakie działania wspierają podejmowanie korzystnych decyzji eksportowych.
Oswajanie lęku
Strach przed stratą lub odrzuceniem jest naszą najważniejszą emocją. Potrafi zablokować racjonalne decyzje. Strach zapewniał naszym przodkom przetrwanie. Dominuje nad innymi uczuciami, ponieważ gdybyśmy nie umieli bać się śmierci, wszystko inne nie miałoby żadnego znaczenia.
Lęk trzeba oswajać. Należy zbliżyć się do niego, oglądać go i oświetlać strumieniem własnej świadomości. Zrozumieć, że lęk nadaje wartość życiu. Wtedy lęk nie zabiera energii potrzebnej do działania.
Ożywienie pasji
Podążanie za pasją znacząco dodaje odwagi decyzjom. Pasje wzmacniamy poprzez:
- rozwój talentów
- rozwój kompetencji
- właściwy dobór zajęć
- mobilizację zaangażowania
- mobilizację kreatywności
Innowacyjne zarządzanie
W dzisiejszych, złożonych czasach, decyzjom eksportowym powinno towarzyszyć innowacyjne zarządzanie. Jest to kluczowy warunek rozwoju eksportu. Mam na myśli:
- gromadzenie, przetwarzanie informacji i wiedzy
- planowanie strategiczne i operacyjne
- kulturę firmy opartą na wartościach
- misję, ogniskującą cele eksportowe firmy
- myślenie zespołowe
- wspieranie działań technologią
Transfer ryzyka
Transfer ryzyka na inną firmę, czy osobę zabezpiecza projekty eksportowe. Ryzyko przenosimy poprzez ubezpieczenie kontraktu, transportu, gwarancje bankowe, transakcje zamienne oraz dotacje państwowe. Rutynowe korzystanie z zabezpieczeń, wspierających transakcje zagraniczne, zazwyczaj osłabia "czujność" eksportera i w konsekwencji zmniejsza efektywność działań na rynkach zagranicznych.
Krzysztof Drupka