Powrót Home 1 strona       Forum | Zarządzanie | Eksport | Linki | Autorzy       Napisz do nas Kontakt     Szukaj w Exporterze.pl Szukaj
Witam na blogu
Kreatywny pracownik
Blog Exportera

Współpraca z Chinami


Odpowiedzi   -   Wyslij odpowiedz   -   Powrót - wszystkie wiadomości

Wyslal/a Krzysztof Drupka dnia: Pazdziernik 05, 2013 o 11:28:11:

Współpraca z Chinami

Indie i Chiny to odmienne kraje. Łączy je jednak umiejętność współpracy. Umiejętność tą ukształtowały warunki wewnętrzne (brak prawa), jak również osobiste relacje ludzi na jedwabnym szlaku. Jedwabny szlak, liczący ok. 12 tys. km, stanowił ekosystem dialogu religijno - kulturowego, który łączył Dynastię Han z Cesarstwem Rzymskim.

Jaki jest Twój zespół?

W Chinach umiejętność współpracy określana jest słowem Guanxi. Współpracę, z perspektywy Chin, charakteryzują inne wartości aniżeli spotykane w Europie i Stanach. Guanxi cechuje chłód, nie ciepłe, ludzkie emocje. Stąd wymagana grzeczność, szacunek, cierpliwość oraz przestrzeganie rytuałów. Pomimo tego dystansu emocjonalnego, relacje w Chinach są osobiste nie społeczne. Racjonalizm związków ułatwia ich rozszerzanie na innych ludzi. W Chinach nie jest ważne kim jesteś, tylko do jakiej grupy przynależysz.

Kontrakt

Tworzenie dobrego zespołu osób, które współpracują, nie przebiega szybko. Dlatego relacje w Chinach są długookresowe. Dla partnerów z Chin kontrakt jest listem intencyjnym owocnej współpracy. Jest symbolem harmonii i stanowi wstęp do ciągłych negocjacji.

Samodzielne działanie w Chinach napotyka na przeszkody. Częste wizyty, wręczanie stosownych prezentów oraz bankiety, umacniają współpracę w duchu Guanxi.

Krzysztof Drupka


    Tweetnij

Prześlij wypowiedź

Nazwisko: *
E-Mail:

Temat:

Wiadomosc: *Odpowiedzi   -   Wyślij odpowiedź   -   Powrót - wszystkie wiadomości

Home 1 strona               Powrót Powrót               Góra strony Góra strony               Adres - Telefon - Faks - E-mail Napisz do nas