Powrót Home 1 strona       Forum | Zarządzanie | Eksport | Linki | Autorzy       Napisz do nas Kontakt     Szukaj w Exporterze.pl Szukaj
Witam na blogu
Kreatywny pracownik
Blog Exportera

Afryka


Odpowiedzi   -   Wyslij odpowiedz   -   Powrót - wszystkie wiadomości

Wyslal/a Krzysztof Drupka dnia: Luty 15, 2013 o 00:31:02:

Afryka

Jestem fanem Afryki. Chyba jest najpiękniejszym kontynentem na ziemi. Po transformacji 89 Polacy powinni rozpocząć inwestycje w Afryce. Mieliśmy doskonałych inżynierów, ośrodki badawczo rozwojowe, doświadczenie w wydobywaniu bogactw z ziemi oraz AGH. Zabrakło wiedzy i wizji. Chińczycy, z niewielkim kapitałem, na który bez problemu stać Polskę, uważani są za poważnego gracza na tym kontynencie. Wystarczyło, że stworzyli fundusz ubezpieczeń inwestycji w Afryce. Ale nic straconego. Gra na rynku globalnym dopiero się zaczyna.

Bogactwa Afryki

Świat, a właściwie Europa i Stany, pogrążone są w kryzysie. Afryka ma potencjał rozkręcenia gospodarki światowej. Wynika on z atrakcyjności w oczach światowych inwestorów, z racji posiadanych zasobów mineralnych. Afryka dysponuje 12% światowych złóż ropy, 40% złota i ok. 85% chromu i platyny. Ponad 50% to ziemia rolnicza. Na kontynencie afrykańskim są ogromne zasoby drewna. Afryka jest kontynentem ludzi młodych.

Afryka potrzebuje naszych umysłów

Pomimo bogactwa w ziemi, Afryka z 2% światowego PKB, jest biednym kontynentem. Zadłużenie zagraniczne państw afrykańskich wynosi 255 miliardów $. Afryka powinna rozwijać się w oparciu o niewyczerpalne źródła energii: wiatru, słońca, wody i ekologicznego rolnictwa.

Wizja współpracy Północy z Południem

Państwa Europy, w tym Polska, dysponują wiedzą, technologią i bogactwem. W ramach UE istnieje ogromna dystrybucja kapitału. Kto wie, czy przerzucenie części tych kwot do Afryki, w formie mądrych inwestycji, nie byłoby lepszym lekarstwem na nasze problemy. Potrzebna jest twórcza wizja.

Nasze serca biją podobnie

Gorąco zachęcam polskich przedsiębiorców do działań w Afryce. Wiem, że nie jest to rada dla wszystkich. Piszę o tym, ponieważ tak jak naturalnymi rynkami dla Chin są rynki azjatyckie, tak dla Polaków i Europejczyków są to rynki afrykańskie. Dzieli nas tylko przepiękne Morze Śródziemne. Ponadto, państwa afrykańskie są położone w tych samych lub zbliżonych strefach czasowych. W Afryce nie jesteśmy postrzegani jako kolonialiści i moim zdaniem nasze serca biją podobnie. Pozostaje tylko zgrać umysły.

Krzysztof Drupka


    Tweetnij

Prześlij wypowiedź

Nazwisko: *
E-Mail:

Temat:

Wiadomosc: *



Odpowiedzi   -   Wyślij odpowiedź   -   Powrót - wszystkie wiadomości

Home 1 strona               Powrót Powrót               Góra strony Góra strony               Adres - Telefon - Faks - E-mail Napisz do nas