Powrót Home 1 strona       Forum | Zarządzanie | Eksport | Linki | Autorzy       Napisz do nas Kontakt     Szukaj w Exporterze.pl Szukaj


Usługi
« Forum
· Promocja
· Uczelnie
· Absolwenci
· Forum online
· Informacje
· Aktualności
· Ogłoszenia
· Formularz

  Blog  
Powrót
Strategia
     Strategiczne science fiction

Zarysuję strategię gospodarczą z gatunku science fiction. "Science" - ponieważ ekonomia jest ważną nauką, a "fiction" ponieważ nie zauważyłem by ktoś o tym pisał, zatem nie przedstawia ona realnej wartości.

Fabuła

Rzecz będzie dotyczyła strategii walki pomiędzy państwami o dobrobyt swoich obywateli. Napisałem o dobrobyt obywateli ponieważ sądzę, że to jest celem państwa.

Dobrobyt mierzymy:

Oczywiście długoterminowa stabilność ma również swoją wartość.

Poziomy rywalizacji

Generalnie państwa rywalizują na dwóch poziomach:

Najbardziej spektakularne sukcesy odnosi się jednak gdy te poziomy się krzyżują. Na przykład państwo sięga bezpośrednio do firm lub firmy uderzają w struktury państwowe. Techniki te można zastosować gdy przeciwnik nie jest zorientowany.

Kierunek państwo -> firma

Przykładowo studenci określonej uczelni jadą do wybranego kraju i przeprowadzają wywiady w gospodarstwach rolnych czy niewielkich firmach. Rezultatem takiej pracy są informacje, które efektywnie wykorzystują zainteresowane firmy. Inną formą takich działań są stypendia na renomowanych uczelniach, organizowane dla prominentnych osób z różnych krajów.

Kierunek firma -> państwo

Tak ukierunkowane działania są szczególnie efektywne. Zazwyczaj są one skierowane w kierunku państw przechodzących transformację. Listę takich państw, uaktualnianą na bieżąco, można znaleźć w Internecie. Strategia polega na tym, że określona firma zamiast walczyć na rynku wnika w struktury państwowe mające wpływ na losy firm, w jej segmencie działalności.

Dwa czynniki stwarzają tą strategię bardzo efektywną:

Cel prezentacji

Gdyby ktoś dostrzegł walor praktyczny powyższej strategii, na świecie jest wiele krajów gdzie możemy ją zastosować.04-08-15 Krzysztof Drupka

 

Home 1 strona               Powrót Powrót               Góra strony Góra strony               Adres - Telefon - Faks - E-mail Napisz do nas