Powrót Home 1 strona       Forum | Zarządzanie | Eksport | Linki | Autorzy       Napisz do nas Kontakt     Szukaj w Exporterze.pl Szukaj


Usługi
« Forum
· Promocja
· Uczelnie
· Absolwenci
· Forum online
· Informacje
· Aktualności
· Ogłoszenia
· Formularz

  Blog  
Powrót
Gospodarka
     Liberałowie czy socjaliści > prywatyzacja

Kampania wyborcza w toku. Przedwyborcze hasła podkreślają potrzeby obywateli, które partie otaczają szczególną troską. Są to:

Tak jest w przedwyborczej teorii. A w praktyce rządzenia zwycięża liberalizm. Dzieje się tak ponieważ, prawie wszystkie współczesne państwa, w tym i Polska, są zmuszone prowadzić taką politykę. Została ona wymuszona przez globalizację, umowy międzynarodowe i regionalne.

Przyjrzyjmy się Kanadzie. Państwo na wskroś liberalne, stojące na gruncie twardego prawa - w rankingu konkurencyjności światowych gospodarek z 2005 roku zajmuje 5 miejsce; Polska - 57, czwarte od końca. A z drugiej strony pomoc socjalna, bezpłatna służba zdrowia czy wsparcie dla eksporterów na najwyższym światowym poziomie. Zatem państwo liberalne czy socjalne?

Łatwiej będzie odpowiedzieć na to pytanie rezygnując z podziału liberalizm - socjalizm i przyjmując podział na rząd silny - słaby, bogaty - biedny. Kanada jest państwem silnym. Kanadyjski budżet wystarcza, by na najwyższym światowym poziomie, zabezpieczyć obywatelom ich konstytucyjne prawa.

Prywatyzacja

Liberałowie zawsze zachęcali do szybkiej prywatyzacji. Ich zdaniem prywatyzacja:

W tych tezach jest wiele prawdy. Jestem za prywatyzacją, ale z głową. Ściślej mówiąc, za prywatyzacją opartą na przemyślanym planie strategicznym. Dlaczego?



05-06-11 Krzysztof Drupka

 

Home 1 strona               Powrót Powrót               Góra strony Góra strony               Adres - Telefon - Faks - E-mail Napisz do nas