Powrót Home 1 strona       Forum | Zarządzanie | Eksport | Linki | Autorzy       Napisz do nas Kontakt     Szukaj w Exporterze.pl Szukaj


Usługi
« Forum
· Promocja
· Uczelnie
· Absolwenci
· Forum online
· Informacje
· Aktualności
· Ogłoszenia
· Formularz

  Blog  
Powrót
Zarządzanie
     Wyjazd specjalistów do państw Unii Europejskiej

Pomimo, że wieść gminna głosi, że wielu Polaków wyjeżdża, w poszukiwaniu pracy lub godziwych zarobków, do państw starej Unii, brak jest danych statystycznych na ten temat i nikt o tym nie dyskutuje. Nie ma tematu i problemu. Może dlatego, że wyjeżdżający zmniejszają wstydliwą stopę bezrobocia.

Przed chwilą słyszałem informację, że około 6,5% lekarzy na Śląsku dostało zaświadczenia przydatne przed wyjazdem. Realny procent wyjeżdżających może być większy.

Na jednym z forów internetowych, wśród agresywnych listów w stylu "weź się do roboty zamiast narzekać" pojawił się list absolwenta wyższej uczelni, który napisał (cytuję z pamięci). "Przez dwa lata po studiach w Polsce szukałem bezowocnie pracy. Teraz jestem w Irlandii i zarabiam 9 euro za godzinę. Pracę dostałem szybko. W Irlandii mam więcej przyjaciół niż miałem w Polsce".

Pomimo, że absolwentowi w Irlandii wiedzie się lepiej niż w Polsce, rząd powinien jednak mądrze dbać o interesy naszego kraju.

Jest polskie przysłowie: Mądry Polak po szkodzie. Źle by było gdybyśmy po czasie dowiedzieli się, że zadłużenie kraju jest za duże i brakuje fachowców by móc je spłacić.

Tekst z WP z dnia 19 grudnia 2005

W Irlandii zadowoleni ze 120 tys. polskich imigrantów

Ponad 120 tys. Polaków, którzy zamieszkali w Irlandii po wejściu Polski do Unii Europejskiej w 2004 r., stanowi największą społeczność imigrantów w tym kraju - pisze agencja AFP.

Imigracja jest zjawiskiem stosunkowo nowym w Irlandii. To, że Polacy są biali i są katolikami ułatwia szybką integrację w życiu tego małego kraju, liczącego 4 mln mieszkańców, w którym jest niemal całkowite zatrudnienie (4,4% bezrobocia).

Polacy są imigrantami modelowymi i są chętnie przyjmowani, ponieważ nie ma z nimi żadnych problemów jeśli chodzi o integrację czy przestrzeganie prawa - zapewnia AFP rzeczniczka irlandzkiego ministra sprawiedliwości Michaela McDowella.

Ta społeczność rośnie tak szybko, że urzędy administracji, banki, a nawet policja organizują kursy polskiego dla swych pracowników, jeśli nie zatrudniają specjalnie funkcjonariuszy dwujęzycznych, jak robi to np. Bank of Ireland, a wkrótce Garda Siochana (policja).

Co miesiąc w Irlandii przybywa 11 tys. nowych pracowników zagranicznych. Niemal wszyscy przyjeżdżają z nowych krajów UE, a znaczna większość z nich to Polacy.

Dla większości młodych Polaków z dyplomami wyższych uczelni "irlandzkie marzenie" jest realne. Architekci, inżynierowie czy informatycy żyją w komforcie materialnym, jakiego nie znali wcześniej, i optymistycznie patrzą na życie.

Polski tygodnik wydawany w Irlandii "Strefa Eire" w numerze z 8 grudnia poświęcił czołówkę żartobliwej krytyce artykułu z amerykańskiego "Newsweeka", zatytułowanego "Irlandia jest piekłem na ziemi dla imigrantów polskich".

Zapomnieli powiedzieć, że ponad 85% ludzi jest bardziej niż zadowolonych ze swego życia tutaj - mówi 32-letni Cezary Łukasik, dyrektor marketingu i współzałożyciel "Strefy Eire". Tutaj niemożliwe można zrobić w jeden dzień, a na cud potrzeba dwóch lub trzech dni - dodaje.05-05-19 Krzysztof Drupka

 

Home 1 strona               Powrót Powrót               Góra strony Góra strony               Adres - Telefon - Faks - E-mail Napisz do nas