W otwartej, globalnej gospodarce stworzenie warunków do swobodnego rozwoju przedsiębiorczości należy do najważniejszych zadań państwa. Bez tego istnieją nikłe szanse na zmniejszenie bezrobocia i pomyślny rozwój gospodarczy w Polsce.
Potrzebna jest promocja przedsiębiorczości
Promocja ducha przedsiębiorczości jest nam bardzo potrzebna. Przede wszystkim potrzebujemy korzystnych warunków do łatwego rejestrowania i pomyślnego rozwijania własnych firm. Taki klimat przedsiębiorcy powinni wokół siebie czuć. To jest podstawa. Piszę o konieczności stworzenia warunków do łatwego rozwoju przedsiębiorczości, ponieważ na ośmiu startujących jednemu się udaje rozkręcić stabilną firmę. Zatem by społeczno-ekonomiczne rezultaty tych działań były widoczne wiele osób musi podejmować próbę. I dlatego niezbędna jest promocja przedsiębiorczości, w różnorodnych formach i na wielu poziomach.
Wiele portali ekonomicznych, w tym i Exporter.pl, dostarczają informacji ułatwiających prowadzenie firmy, ale w merytorycznych informacjach niewiele uskrzydla. A entuzjazm jest potrzebny, ponieważ przedsiębiorczość to eksperymentowanie, ryzyko, ciągłe pokonywanie przeszkód.
Ważna sprawa
O konieczności promocji rozwoju przedsiębiorczości napisałem ponieważ jest to bardzo ważny temat, a w ostatnich dniach jedna z organizacji międzynarodowych, w swoim raporcie, określiła Polskę krajem gdzie przepisy biurokratyczne blokują inicjatywę gospodarczą ludzi.
Poniżej podaję kilka wskazówek, które mogą ułatwić rozwiązanie tego problemu.
-
Zrozumieć przedsiębiorcę
Promocją przedsiębiorczości powinny zajmować się osoby, które pomyślny rozwój firmy od zera mają za sobą. Nie powinny to być osoby, które rejestrowały firmę będąc na etacie w innym przedsiębiorstwie.
-
Słuchać ludzi
W dużych portalach każdemu artykułowi dotyczącemu przedsiębiorczości towarzyszą liczne wypowiedzi czytelników. Warto z niektórych rad skorzystać. Konieczne są również bezpośrednie rozmowy z przedsiębiorcami.
-
Wspierać marzenia
Ludzie powinni czuć dynamikę przemian gospodarczych by mieli wiarę i siłę na podejmowanie inicjatyw gospodarczych.
-
Centra przedsiębiorczości
W Urzędach Pracy powinny powstawać centra przedsiębiorczości gdzie, pod kierunkiem instruktorów, bez konieczności rejestrowania firmy, bezrobotni mogli by, na zasadach rotacyjnych, korzystać ze sprzętu biurowego w celu wprowadzania własnych firm na rynek. Takie praktyczne działania powinny być wspierane szkoleniami. Jest to droga skuteczniejsza od bezzwrotnych pożyczek, ponieważ na 10 rozkręcających własny biznes tylko jednej osobie się udaje. Z mojej obserwacji działalność dużej części inkubatorów przedsiębiorczości sprowadza się do wynajmu powierzchni biurowej.
-
Podpatrywać liderów
Polska ma 148 pozycję na świecie w rankingu bezrobocia. Można przyjąć, że 70 krajów problem rozwoju przedsiębiorczości rozwiązało lepiej od nas. Warto wykorzystać te doświadczenia.
-
Likwidować biurokrację
Żyjemy w epoce imponującego postępu technicznego. Powszechne stają się darmowe rozmowy telefoniczne przez Internet. Era promuje bezprzewodowy, szybki dostęp do Internetu w cenie 99 zł. miesięcznie. Postęp technologiczny nie rodzi się w Polsce. By go wdrażać potrzebujemy więcej czasu i energii od naszych konkurentów z Zachodu i Wschodu. Dlatego rządzący w Polsce powinni za wszelką cenę upraszczać procedury biurokratyczne umożliwiając w ten sposób przedsiębiorcom koncentrację na zadaniach kluczowych dla sukcesu firmy.
-
Dbać o swoje
Rozwojem przedsiębiorczości w Polsce zainteresowani są tylko Polacy. Blokady przedsiębiorczości ułatwiają firmom zagranicznym eksport towarów na nasz rynek.
-
Koszty
Rozwój przedsiębiorczości, podobnie jak rozwój eksportu, który stanowi wyższy etap działalności gospodarczej, jest kosztowny.
Sądzę, że funkcjonowanie centrów przedsiębiorczości w Urzędach Pracy można sfinansować z oszczędności powstałych w trakcie reorganizacji dotychczasowych struktur.
Ważne jest by w UP istniał dynamiczny styl pracy umożliwiający wypracowywanie efektywnego i specyficznego dla warunków polskich stylu zarządzania.
Koszty wynikające z nietrafionych projektów bezrobotnych można zminimalizować profesjonalizmem instruktorów i pracą zespołową.
Nie wolno dopuścić do sytuacji, w której brak funduszy budżetowych uniemożliwia finansowanie rozwoju firm.
-
Powalone drzewo
Powalone na drodze drzewo uniemożliwia jazdę samochodom. Niespójne, nieprzemyślane całościowo przepisy, regulujące działalność przedsiębiorców, mają podobny skutek. Efekt blokady ten sam, istnieje jednak zasadnicza różnica. Powalone na drodze drzewo WIDAĆ, niespójności przepisów NIE WIDAĆ.
Przedsiębiorczość należy do podstawowych potrzeb człowieka. Nie zablokowana będzie rozkwitać. Jeśli zatem przedsiębiorczość nie jest zadawalająca, warto zerknąć w regulacje prawne określające jej nurt.