Powrót Home 1 strona       Forum | Zarządzanie | Eksport | Linki | Autorzy       Napisz do nas Kontakt     Szukaj w Exporterze.pl Szukaj


Usługi
« Forum
· Promocja
· Uczelnie
· Absolwenci
· Forum online
· Informacje
· Aktualności
· Ogłoszenia
· Formularz

  Blog  
Powrót
Gospodarka
     Mam pomysł :-)

Polska

Zbliżają się wybory. Będą się pojawiały pomysły na nową Polskę. Pozwolę sobie przedstawić i mój.

Trzeba zacząć od oceny sytuacji naszego kraju. Do tego celu doskonale nadają się rankingi porównawcze różnych państw. Takich rankingów jest wiele, jak na przykład: jakość życia w różnych krajach, PKB na mieszkańca, poziom zadłużenia, bezrobocia czy index korupcji. Analizy porównawcze należy mądrze posortować, przemyśleć i przeanalizować. Następnie trzeba się skoncentrować na tych aspektach polskiej rzeczywistości gdzie wypadamy najsłabiej. W dalszej części będę pisał o bezrobociu, gdyż zajmujemy 148 pozycję na 192 państw. World Factbook - 2005r. Pierwsza jest Andora z zerowym bezrobociem, na ostatniej Liberia z 85%.

Bezrobocie najszybciej zmniejszymy poprzez:

Inwestycje

W zakresie przyciągania inwestycji zagranicznych istnieje silna konkurencja pomiędzy państwami. Powinniśmy wykonać stosowne zestawienia i sprawdzić jak w nich wypadamy. Należy uwzględniać również takie elementy jak klimat i ładne plaże. Gdyż słońce przyciąga, zazwyczaj wiekowych, inwestorów. Nie powinniśmy dopuszczać by kraje ościenne były bardziej konkurencyjne od nas (wczoraj kupiłem maszynkę Gillette i sok owocowy, globalnej firmy, wyprodukowane w Słowacji).

MŚP

By poprawić warunki pracy MŚP najlepiej przeanalizować w ramach jakich przepisów działają małe firmy na przykład w USA. Wiele tamtejszych rozwiązań można wprowadzić u nas. Przecież lubimy wzorować się na Ameryce. Wnioski z analizy trzeba przedyskutować z właścicielami MŚP. Wystarczy zorganizować spotkania w trzech miastach i będzie wszystko jasne.

Eksport

Jeżeli chodzi o rozwój eksportu to sądzę, że tu trzeba szkolić, szkolić i jeszcze raz szkolić. Ten etap musimy przejść by osiągnąć prawdziwy rozwój.

Powinniśmy skoncentrować się TYLKO na tych działaniach, które poprawią naszą sytuację w rankingach społeczno - gospodarczych. Przecież lubimy wygrywać, o czym świadczy popularność Adama Małysza.

Najważniejsze

Realizacja powyższego planu powiedzie się gdy najwyżsi decydenci będą tego chcieli. Inaczej z planu zostaną nici i miliony słów. Do wykonania planu wyselekcjonować trzeba doskonałych menedżerów, zainteresowanych jego zrealizowaniem. Menedżerów sprawdzonych w biznesie. Rozsądnych przeciwników takich rozwiązań nie widzę. Zmniejszenie bezrobocia leży w interesie wszystkich. Jeżeli pójdziemy tą drogą będziemy wszyscy mile zaskoczeni. Polska ma naprawdę doskonałe warunki geopolityczne do intensywnego rozwoju.

Warto taki projekt zrealizować. Często gdy wyrzucam śmieci ktoś w śmietniku czegoś szuka. To nie jest standard europejski. Już bardziej do tej klasy można zaliczyć "Hawajski bal karnawałowy", organizowany w Warszawie w przyszłą sobotę.05-01-30 Krzysztof Drupka

 

Home 1 strona               Powrót Powrót               Góra strony Góra strony               Adres - Telefon - Faks - E-mail Napisz do nas