Sądzę, że warto sobie postawić pytanie czy rozwój eksportu jest ważny dla naszej gospodarki. Czy państwo powinno wspierać wysiłki przedsiębiorców w kierunku zdobywania nowych rynków zbytu. Ja mam wrażenie, że w temacie eksportu istnieje spora różnica pomiędzy teorią i praktyką życia gospodarczego.
Teoretycznie wszyscy są zgodni - eksport jest ważny. A w praktyce dzieje się jakby był nieistotny. Chcę zwrócić uwagę na dwa aspekty: kurs złotego i kształcenie przyszłych eksporterów.
Jeżeli chodzi o kurs złotego to przytoczę fragment wypowiedzi na forum:
"...Czyżby w firmach była to sprawa mało istotna. Nie sądzą, aby opłacalność eksportu w polskich firmach była tak duża, że umocnienie złotówki o 17% od początku roku 2004 wobec dolara było sprawą nieistotną. Raczej jest odwrotnie, a nawet można powiedzieć, że jest to sprawa fundamentalna dla eksportu. Dlatego namawiam do dyskusji na ten temat..."
Przyznam, że nie słyszałem w mediach ani jednej wypowiedzi w podobnym duchu. A jak się o czymś nie mówi to nie ma tematu.
Zaobserwowałem, że wyższe uczelnie odchodzą od nauczania eksportu. Najczęściej pojawiające się nazwy w wydziałach, czy jednostkach organizacyjnych uczelni ekonomicznych to:
- Międzynarodowe Stosunki Ekonomiczne
- Stosunki Międzynarodowe
- Handel Międzynarodowy
- Polityka Handlu Zagranicznego
- Międzynarodowe Stosunki Gospodarcze
- Europeistyka
Przed rokiem 1989 nazwą najczęściej obecną był Handel Zagraniczny.
Nie za bardzo rozumiem o co tu chodzi. Przecież by absolwent mógł dostać pracę musi umieć coś konkretnego. Dlatego teraz jest wysokie zapotrzebowanie na absolwentów Politechnik. Kończąc Handel Zagraniczny, czy po prostu kierunek eksportu, absolwent ma konkretny fach. Wiele firm potrzebuje takich osób.
Mam wrażenie, że nazwy jak na przykład Stosunki Międzynarodowe, zostały skopiowane z nowoczesnych uczelni w krajach zachodnich. Tak ale te kraje mają tysiące małych i dużych firm globalnych, które potrzebują innej wizji. Ponad to kraje wysoko rozwinięte prowadzą swoją ekspansje międzynarodową z wykorzystaniem międzynarodowych organizacji, banków. Póki co my potrzebujemy profesjonalistów od rozwoju eksportu.
Często otrzymuję prośby studentów o przysłanie kontraktu z partnerem zagranicznym. A przecież ucząc przyszłego eksportera problemów prawnych związanych z eksportem, powinno się przerabiać wiele typów kontraktów i dokumentów bankowych.