Powrót Home 1 strona       Forum | Zarządzanie | Eksport | Linki | Autorzy       Napisz do nas Kontakt     Szukaj w Exporterze.pl Szukaj


Usługi
« Forum
· Promocja
· Uczelnie
· Absolwenci
· Forum online
· Informacje
· Aktualności
· Ogłoszenia
· Formularz

  Blog  
Powrót
Gospodarka
     Azja :: Walczmy o miejsca pracy.

Azja

Przyrost eksportu oraz inwestycje zagraniczne są głównymi czynnikami wzrostu gospodarczego współczesnego państwa i powstawania nowych miejsc pracy. Brak napływu inwestorów zagranicznych przekłada się zatem na osobiste tragedie wielu ludzi. Nie rozumiem, dlaczego my tak beztrosko, czy może z niepełną świadomością, podchodzimy do tych spraw.

Wizyta Prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego na Dalekim Wschodzie, wsparła wysiłki nielicznych polskich eksporterów w tym regionie. Poniżej zarysuję kilka cech rynków azjatyckich:

Wiele z tych rynków jest doskonale rozwiniętych. Marka Samsung jest znana chyba w każdym miasteczku na świecie. Kinematografia indyjska jest drugą po amerykańskiej.

Poziom kształcenia i organizacja centrów naukowych w azjatyckich metropoliach, zadziwiłaby nie jednego Polaka.

Znajomość języka angielskiego, w państwach azjatyckich, jest znacznie powszechniejsza niż w Polsce.

Pójście z nurtem globalizacji nie stłumiło szacunku Azjatów do religii i jej wartości. Wiara w cykl narodzin i śmierci czyni ludzi cierpliwymi i pracowitymi. Dlatego chcąc handlować z Azjatami najpierw trzeba się zaprzyjaźnić.

Azja Pacyfiku wraz z USA skupia większość światowej ludności i produkcji.

Mówi się, że Chiny stają się, po USA, nową ekonomiczną lokomotywą świata.

Po przemianach ustrojowych w Polsce, zwróceni na zachód, utraciliśmy dobrą pozycję zajmowaną na rynkach azjatyckich w okresie PRL.

Mamy spore możliwości na tych rynkach np. w zakresie prostego i tańszego sprzętu elektromaszynowego.



04-05-02 Krzysztof Drupka

 

Home 1 strona               Powrót Powrót               Góra strony Góra strony               Adres - Telefon - Faks - E-mail Napisz do nas