|
|
Jak sprawdzić słowackiego partnera
|
|
|
Jest kilka możliwości jak bez większych nakładów, bo jedynie za pośrednictwem internetu, sprawdzić swego klienta słowackiego.
Na pierwszym miejscu należy wymienić Kodeks Handlowy. Na jego portalu internetowym http://www.orsr.sk/ działającym również w języku angielskim, można zapoznać się z podstawowymi danymi o firmach wpisywanych do rejestru. Przed wyszukiwaniem należy wybrać odpowiednią opcję, którą może być: nazwa firmy, numer identyfikacyjny (ICO), miejsce siedziby, numer rejestru lub imię i nazwisko któregoś z właścicieli lub członków zarządu. Na stronie dostępny jest również wykaz przedsiębiorstw, wobec których prowadzone jest postępowanie upadłościowe.
Drugim ważnym źródłem informacji, zwłaszcza jeżeli chodzi o osoby fizyczne, jest rejestr ewidencji działalności gospodarczej. Na portalu http://zrsr.vs.sk/zrsr/Skripty/start_page.asp znajdują się najważniejsze dane o wszystkich subiektach gospodarczych prowadzących działalność na podstawie Ustawy o działalności gospodarczej (Živnostenský zákon). Wyszukiwanie danych jest możliwe na podstawie numeru identyfikacyjnego (ICO), nazwy firmy oraz imienia i nazwiska osoby fizycznej - przedsiębiorcy wpisanego do rejestru.
Większe spółki kapitałowe, zgodnie z Ustawą nr 431/2002 Z.z. mają obowiązek publikowania niektórych danych finansowych (bilans handlowy, wykaz zysków i strat) w Biuletynie Handlowym, który dostępny jest na portalu Ministerstwa Sprawiedliwości RS http://www.justice.gov.sk/yyyy.aspx oraz na portalu informacji prawnych www.zbierka.sk.
Zdarza się również, że polscy przedsiębiorcy pytają jak sprawdzić czy dany klient słowacki podał im właściwy NIP dla VAT. Informacje o tym znajdują się na portalu Dyrekcji Podatkowej RS http://www.drsr.sk/wps/portal/ lub
na stronie Komisji Europejskiej
http://europa.eu.int/comm/taxation_customs/vies/en/vieshome.htm. Na portalu Dyrekcji Podatkowej RS znajdują się również zestawienia dłużników podatkowych oraz osób, które uzyskały zgodę na odroczenie spłaty podatku lub spłatę w ratach.
Kolejnym źródłem informacji, tym razem już odpłatnym, są tzw. wywiadownie gospodarcze, a więc firmy, które na zlecenie zajmują się opracowywaniem i przekazywaniem danych. Najczęściej zamawia się u nich informacje, które oficjalnie nie są dostępne w internecie np. bilans handlowy, wysokość zysku lub straty, płynność finansowa, zobowiązania i należności itp. Niektóre z wywiadowni działają za pośrednictwem internetu, np. http://www.creditinfo.sk lub http://www.ur.sk/, gdzie po uiszczeniu niewielkiej opłaty można uzyskać klucz kredytowy i dokonać lustracji swego słowackiego partnera handlowego.