|
|
2004 :: Obr. 3 mld USD - Rekordowy rok w handlu z Ukrainą
|
|
|
W roku 2004 polsko-ukraińskie obroty handlowe przekroczyły poziom 3 mld dolarów, były one wyższe o około 34% w stosunku do roku 2003, ponad 2,5 razy wyższe niż w roku 2000 i 11 razy wyższe niż w 1992 roku. Po raz pierwszy w okresie od 1990 roku polski eksport na rynek ukraiński osiągnął wartość 2 mld USD, a import polski z Ukrainy - 1 mld USD. W roku 2005 można zasadnie oczekiwać dalszego wzrostu obrotów i to już powyżej poziomu 3 mld USD. Obok wzrostu ogólnego poziomu obrotów - odnotować należy inne zjawiska i tendencje, które występują w handlu z Ukrainą.
- Pierwsze - to wysoka dynamika eksportu (wzrost o 30%), ale i importu (o ponad 40%). Ten trend wzrostu utrzymuje się od pięciu już lat. Wyniki roku 2004 potwierdzają, że wstąpienie Polski do Unii Europejskiej nie wpłynęło na osłabienie dynamiki, a raczej na pewne nawet jej zwiększenie.
- Drugie - to utrzymywanie się relatywnie stabilnej struktury branżowo-asortymentowej obrotów. Upraszczając nieco - w polskim eksporcie dominują wyroby przemysłów przetwórczych, w tym elektromaszynowego i środków transportu (ok. 30%), a w imporcie - wyroby surowcowo-zaopatrzeniowe dla produkcji przemysłowej (ok. 80%). Ważne miejsce w eksporcie zajmują tez wyroby przemysłu chemicznego i tworzywa sztuczne (ok.20%) oraz metale nieszlachetne i wyroby z nich (ponad 13%). W imporcie z Ukrainy - produkty mineralne (ok.48%) i metale nieszlachetne i wyroby z nich (ok.24%), a także produkty przemysłu chemicznego (ponad 10%).
- Trzecie - to nadal dodatnie dla Polski saldo obrotów towarowych rzędu 980 mln USD w 2004 r.
Do 192 mln USD wzrosły polskie inwestycje na terenie Ukrainy.
Rok 2005 będzie kolejnym etapem rozwoju współpracy gospodarczej Polski z Ukrainą. Pojawią się nowe inicjatywy i projekty tej współpracy, w tym w obszarze współpracy inwestycyjnej i produkcyjnej, która wpływać będzie na dalszy wzrost obrotów handlowych. Sprzyjać temu będą zarówno przewidywane rozmowy i kontakty na szczeblu państwowym i rządowym, a także regionalnym, jak i przedsiębiorstw i firm. Będzie to także Rok Ukrainy w Polsce, a wiec dobra okazja do szerszej prezentacji możliwości współpracy również gospodarczej przez ukraińskie środowisko gospodarcze, do bezpośrednich kontaktów z polskim biznesem.
Mikołaj Oniszczuk, WEH - Kijów |